Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Leporelo pro malé stavitele

„Ahoj, mé jméno je Vysokozdvižný vozík. Vepředu mám silné vidle, kterými můžu zvedat, podávat a přesouvat těžké palety se stavebním materiálem.”

Zamilovaly si vaše děti velkoformátová leporela? Máte doma malého technického nadšence, kterého zajímají nejrůznější stroje a nářadí? V tom případě je Rok na stavbě pro něho jako dělaný. Leporelo děti provede během jednotlivých měsíců v celém roce různými fázemi při stavbě parkovacího domu s autoservisem a myčkou. Hlavními aktéry jsou stroje, vozidla a nářadí, lidi v leporelu nenajdete. Například stavbyvedoucím je Inženýr Čtyřkolka.

Na první dvojstraně se vám všichni pomocníci představí a přiblíží vám, k čemu slouží. Najdete zde buldozer, traktobagr, vibrační desku, jeřáb, sklápěč, ale i traktor, nebo přesazovač stromů a mnoho dalších pracovníků. 

Rok na stavběStavbu zahajují v lednu jejím vytyčením a ačkoliv na zemi ještě leží sníh, tak můžeme při práci vidět mnoho vozidel, však kolaudace bude již v prosinci. Během následujících měsíců se na stavbě postupně vystřídají všichni pomocníci z úvodní dvojstrany, kteří pracují za každého počasí. Děti mohou na celostránkových ilustracích sledovat nejrůznější detaily a zároveň uvidí průběh celé stavby. Občas se na stavbě objeví i nezvaní pomocníci v podobě zvířátek a provedou třeba i malou neplechu.

„Říkají mi Nivelační přístroj. Vytyčuju cesty a základy. Všechno pečlivě zaměřím i na velkém pozemku.“

Na poslední dvojstraně na děti čeká úkol – gigantický robot – složený z vozidel, které na stavbě pomáhaly a děti je mají najít a pojmenovat.

Tříletému synovi se toto leporelo velmi líbilo. Jediné, co ho zaráželo, bylo, že vozidla, stroje i nářadí mají oči. Nejvíce ho zaujala úvodní dvojstrana, kterou jsme několikrát přečetli, a pak již sám pojmenovával jednotlivé stroje a nářadí.

Myslím si, že leporelo se velmi povedlo. Ačkoliv se jedná o ilustrace pro děti, jsou reálné a aby autor udělal stroje pro děti přívětivé, přidal jim oči. Věřím, že tato kniha zaujme děti již od dvou let.

„Kdo by neznal Řetězovou pilu?  Přeřežu každou desku i dřevěný trám, ale musím si dávat pozor na hřebíky.“

Nakladatelství Host v této edici vydalo již několik leporel – Rok v lese, Rok na trhu, Rok na venkově, Rok v pohádce, Rok ve školce – a nyní připravuje Rok na horách.

 

Název knihy Rok na stavbě
AutorArtur Nowicki
ŽánrPro nejmenší, leporelo
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2021
Počet stran28
ISBN978-80-275-0751-1
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)