O boxu v Chrudimi – rozhovor s trenérem BC Chrudim

BC logo

Minulý týden jsme navštívili s mikrofonem chrudimský boxerský klub a popovídali si s Martinem Dočkalem, předsedou klubu.

Co byste čtenářům řekl úvodem?

Jsme občanské sdružení BC Chrudim, které bylo založeno v říjnu 2013 a v současné době má již více než 70 členů ve věku od 8 do 50 let. Naše poslání a cíle jsou vytvářet možnosti k využívání sportovišť pro zájemce z řad veřejnosti, zejména pak mládeže a vést své členy k dodržování základních etických a mravních pravidel. Přihlásit se může kdokoliv, kdo má o box zájem a je jen na něm na jaké úrovni se rozhodne tento sport provozovat (je možnost startovat v dorostenecké lize, 2. lize, 1. lize a extralize včetně startu na MČR ), samozřejmostí je dobrý zdravotní stav. Trénink lze absolvovat absolutně bez kontaktu, pouze pro zvýšení kondice, získání sebevědomí a radosti z pohybu. Nábory nových členů probíhají celoročně, proto neváhejte a přijďte si zatrénovat, vylepšit fyzickou kondici a zvýšit sebevědomí.

BC ChrudimJaké byly začátky výuky boxu v Chrudimi?

Ve městě Chrudim začal s boxem pan Petr Růžička, kterého asi není třeba představovat. Každý, kdo se v regionu o box zajímá, ho určitě zná. Začátky boxu v Chrudimi sahají někam do roku 2009. Sice se již dříve pár nadšenců o oficiální tréninky boxu pokusilo, ale teprve Růžička z BC Pardubice dal dohromady místní nadšence a sportovce z jiných oddílů načež se členská základna začala rozrůstat.

U těchto začátků jsem byl i já, kdy jsem u Růžičky v Chrudimi začal trénovat a netrvalo to dlouho, co mě box doslova pohltil. Už zhruba po roce jsem jezdil trénovat do BC Pardubice, což je klub pana Růžičky, který má v současné době už hodně přes 100 členů a za sebou spoustu dobrých výsledků i na republikové úrovni.
Vzhledem k tomu, že v Pardubicích se klub rozrůstal a tři tréninky v týdnu nestačily, trenér Růžička už neměl tolik času do Chrudimi dojíždět, a proto bylo v roce 2013 založeno samostatné občanské sdružení BC Chrudim, které mi Růžička svěřil. Toho si velice vážím. Ne každý Vám předá know- how, členskou základnu a v podstatě rozjetý oddíl, který má dobře našlápnuto…

Po převzetí klubu uběhly necelé dva roky a nebojím se říci, že se daří a BC Chrudim je na vzestupu. Členská základna už je skoro dvojnásobná, kdy počet aktivních členů je dnes více než 70. Kdo se může pochlubit takovou členskou základnou? Klub BC Chrudim začal jezdit na oblastní kola boxu, kde zaznamenal hned dvě výhry a aktivně se daří navyšovat členskou základnu hlavně z řad mládeže, což je v současné době náš cíl. Já osobně stále aktivně trénuji v BC Pardubice a ISST Pardubice, proto mohu získané zkušenosti předávat dál a klub posouvat dopředu.

BC Chrudim

Existují nějaké podmínky pro přijetí do klubu?

Základní podmínkou je dobrá fyzická kondice a chuť trénovat. Dále musím zmínit, že nemám rád lidi, kteří jsou nečestní, páchající trestnou činnost apod. Tím neříkám, že nemůže být box léčebných prostředkem, ale pokud by měl snad někdo nápad přijít se do BC Chrudim naučit boxovat, aby se uměl porvat na diskotéce, nebo chtěl snad někomu ublížit, tak ať ho ani nenapadne k nám zavítat. Sám pracuji jako policista a zakládám si na morálních hodnotách a dodržování základních pravidel chování. I proto u mě taky platí nulová tolerance v případě, že se někdo dostane do křížku se zákonem, což bohužel ne vždy platí u ostatních klubů. V našem oddíle opravdu nenajdete žádné gaunery a kriminálníky, ti mají dveře do klubu zavřené. Naopak jsou mezi námi policisté, vojáci, státní zaměstnanci, sportovci, studenti, chlapi co tvrdě makaj ve fabrikách, ale i hodně vysokoškolsky vzdělaných lidí včetně známého chirurga, což je ozdoba oddílu a jasný vzkaz všem odpůrcům boxu…

BC Chrudim

Kdy a jak probíhají nábory nových členů?

Žádné speciální nábory neděláme, nové členy bereme celoročně. Když přijde někdo poprvé na trénink, tak dostane vždy dvě až tři lekce od trenéra a potom už se zapojí s ostatníma klukama do tréninků.

Kdy jsou tréninky a co potřebuji, abych mohl s boxem začít?

Trénujeme v Chrudimi v areálu ČSAD vždy v úterý a ve čtvrtek od 18:30 do 19:45 hodin. Na první trénink potřebujete jen kraťasy, tričko, boty do tělocvičny a pití. Potom už vše záleží na dohodě s trenérem. Box není drahý sport, veškeré vybavení se dá pořídit i do tisícovky, klub má na všechno včetně rukavic a chráničů výrazné slevy. V letních měsících trénujeme i venku a to vždy v sobotu ráno od 08:00 hodin na Podhůře ve venkovní tělocvičně, nebo na stadionu AFK, kde je postaveno nové work-out hřiště.

BC Chrudim

Čeho musím dosáhnout, abych se dostal na závody?

Aby mohl boxer odjet na závody, musí tvrdě trénovat, dodržovat disciplínu a mít taky trochu talent. Není to sport pro každého a vždy po prvních sparingách už se dá poznat co ve Vás je. Box je zkrátka sport pro opravdové chlapy.

Závěrem bych chtěl velmi poděkovat městu Chrudim za finanční podporu a příkladnou spolupráci.

 

Děkujeme Martinovi Dočkalovi za rozhovor popřejeme boxu v Chrudimi, ať se mu daří.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.