Rozpolcení

recenze sbírky horrorových povídek Rozpolcení

Když se řekne současný český horror, hned mi naskočí Honza Vojtíšek. Od roku 2012 vydává elektronický časopis Howard, editoval řadu horrorových antologií, spolupořádal Horrorcon, píše články, recenze, horrorové povídky, v roce 2019 mu vyšel první román Kazatel, samozřejmě také patřící do jeho oblíbeného žánru. Srší spoustou nápadů, které možná zpočátku vypadají bláznivě, nicméně je všechny schopen dotáhnout do úspěšného konce a výsledek vždycky stojí za to. Taková byla například jeho sbírka Sešívance (2018), složená z povídek „sešitých“ vždy ve spolupráci s nějakým autorem z Česka, Slovenska a Polska.

Tentokrát přichází s Rozpolcením, sbírkou jedenadvaceti povídek, která je „rozpolcena“ mezi dva autory. Tím druhým je Ondřej Kocáb, mladý horrorista, který už stačil nasbírat zkušenosti v literárních soutěžích, v nichž se umisťoval na pomyslných stupních vítězů. Mnohé povídky obou autorů už byly zveřejněny, ať už na stránkách časopisu Howard, tak i v různých českých i slovenských antologiích, ovšem objevují se tu i texty čtenářům dosud utajené.

Autoři se v předkládání svých povídek spravedlivě střídají, začátek a konec knihy ovšem patří Honzovi Vojtíškovi, respektive jeho tematicky spjatým povídkám z exotických dálav Čekání a Ďábel.  Každý text je doplněn poznámkami osvětlujícími jeho vznik a osudy. Autoři mají štěstí, že si to pamatují, já obvykle většinu podobných peripetií vzápětí zapomenu.

RozpolceníKniha nám dává minimálně v jednom případě možnost posoudit, jak si nezávisle na sobě poradili s podobným tématem. Týká se to povídek Studna (O. Kocáb) a Milující se pár (H. Vojtíšek). Je to další důkaz toho, že když dva dělají totéž, není to úplně totéž. Takže se možná i já nakonec odhodlám napsat již dlouho odkládanou povídku o morbidně tlustých lidech, byť jednu pěknou najdeme i v této knize (Žrádlo od Ondřeje Kocába). Zařazení povídek s podobnými názvy za sebou (Chlapec, který miloval včely a Muž, který miloval knihy) je určitě záměrem Honzy Vojtíška, moc dobře znám jeho zálibu ve slovních hrátkách.

Co tedy najdeme v Rozpolcení?

Honza Vojtíšek nám v jedné povídce ukáže, jak by mohlo vypadat střetnutí Robina Hooda se zombie (Maso Wickhamu), v jiné nám představí netradiční adrenalinovou zábavu (Bezpečí domova), v další výstřední úchylku (Muž, který miloval knihy), nebo třeba temnou kletbu jednoho rodu (Ze stínů času). Jediné, co mě tak trochu překvapilo, byla absence nějaké hodně krvavé historie, ale ty si prý Honza Vojtíšek šetří pro jinou povídkovou knihu.

Ondřej Kocáb věnoval několik povídek různým místním legendám (Stodola, Tabu), jednu dokonce proslulému Slendermanovi (Na okraji propasti). Řada z nich má dětské hrdiny. Některé jeho texty směřují k žánru sci-fi, například Naše nejlepší mozky nebo Chlapec, který miloval včely. Právě posledně jmenovaná povídka, nebo předposlední číslo celé sbírky, Ježíšek, bezesporu dokazují slibný autorský potenciál O. Kocába.

Celou knížku uvádí úderná a výstižná předmluva další horrorové autorky a editorky, Kristiny Haidingerové. A k pozitivům jistě můžeme počítat i originální „zaprášenou“ retroobálku Michala Březiny.

Honza Vojtíšek v téhle knize dokáže jako obvykle zaujmout jak tématem, tak vypsanou rukou. Jeho příběhy navíc patří k těm temnějším. Ondřej Kocáb přichází s neotřelými nápady, povídky mají vtip a přes temná témata si zachovávají určitou hravost. Kniha není monotónní, střídání autorských stylů i subžánrů udržuje čtenáře ve střehu.

Je samozřejmé, že se každému nebudou líbit všechny texty stejně. Také vás nebudou všechny texty stejně děsit. Ale to už je osud všech povídkových sbírek. Nemusí to ovšem v žádném případě znamenat rozkolísanost autorské úrovně, ale jen zcela logický důsledek různých čtenářských preferencí. Rozhodně tedy sbírku Rozpolcení doporučuji všem příznivcům (nejen) českého horroru, jehož je čestným reprezentantem. 

 

 

Název knihy Rozpolcení
AutorHonza Vojtíšek & Ondřej Kocáb
ŽánrHorory, Povídky, Literatura česká
  
Nakladatelství Nová Forma
Rok vydání2020
Počet stran314
ISBN978-80-7612-220-8
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.