Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Rytíř s duší dítěte

Miroslav Pech je už známým a oceňovaným autorem příběhů ze současnosti, o čemž svědčí jeho knihy povídek Napíšu Pavle (2013), Ohromně vtipná videa (2014), Američané jedí kaktusy (2017), román Cobainovi žáci (2017) a novela Otec u porodu (2018). V hororovém žánru debutoval knihou Mainstream (2018), v nakladatelství Golden Dog mu vyšel hororový román Dítě tmy (2020), v řadě antologií se objevily jeho hororové povídky. K temným žánrům patří i psychothriller Hranice už nejsou, tati (2021).

Hlavním hrdinou jeho nového románu Rytíř je osmiletý chlapec Jiřík vyrůstající na samotě ve značně neutěšených poměrech. Jednoho dne se na půdě setká s duchem dívky Františky, která se stává jeho jedinou kamarádkou. Ta mu také objasní svůj i jeho trpký osud a pověří ho úkolem, který se na první pohled zdá být nad chlapcovy síly. Aby podpořila aspoň ty fyzické, zajistí změnu chlapcova těla na dospělé. Ale může dětská duše unést tíhu boje s nadlidským a odporným zlem?

Rytíř - recenzeByl jsem zvědav, jak se autor popasuje se zobrazením tohoto přerodu hlavního hrdiny. Ale M. Pech je prostě suverénní vypravěč a zhostil se toho se ctí: prostě, přímočaře a přirozeně. Naivita hlavního hrdiny vnáší do příběhu humorné prvky, které však do něj organicky zapadají a rozhodně nejsou nijak disharmonické. Takový je prostě i život, nikdy jen jednobarevný.

Už samotné východisko příběhu je nesmírně poutavé a možná by vybízelo k napsání sáhodlouhé fantastické ságy. Nicméně Jiřík má ke splnění úkolu stanoven jen malý časový úsek a M. Pech nikdy není nadměrně ukecaný. Proto děj pěkně odsýpá k dramatickému finále, po němž ještě následuje jakýsi epilog.

Co se týká žánrového zařazení Rytíře, já bych se ho nerozpakoval, bez jakékoliv ironie, označit za hororovou pohádku pro dospělé. Schéma vlastně je pohádkové, kdy podceňovaný a utlačovaný hrdina Jiřík se vydává zachránit princeznu (rozuměj Františku), po cestě se setkává se zlými i dobrými lidmi, nalézá přátele a vše směřuje ke konečnému účtování se zlem.

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše: Rytíř mě potěšil onou uměřenou kombinací brutality a citovosti, skvěle zachycenými kladnými i zápornými postavami, dobře vymyšleným a seskládaným příběhem. Hlavní hrdina mi přirostl k srdci a moc jsem si přál, aby při plnění úkolu uspěl. Ale jestli kniha dobře skončí, prozrazovat nehodlám. Vězte, že ne všechny pohádky pro dospělé musí končit šťastně. 

Prostě si Rytíře přečtěte. Myslím, že se bude líbit všem příznivcům temnějších fantastických příběhů. Nejspíš jen budete litovat, že knížka není delší.

Autorem působivé kresby na obálce je Dawid Boldys, grafickou úpravu má klasicky „na svědomí“ Michal Březina.

 

Název knihy Rytíř
AutorMiroslav Pech
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran204
ISBN978-80-88067-52-8
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.