Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

S odvahou dojdeš nejdál

Ariana Franklinová & Samantha Normanová - Statečná srdcerecenze knihy – 
Ariana Franklinová & Samantha Normanová – Statečná srdce

Chcete se vydat na dobrodružnou cestu po bouřící Anglii? Vládnou zde totiž velké nepokoje, bojují proti sobě král Štěpán s císařovnou Matyldou a do toho všeho se připletou hlavní aktéři tohoto příběhu, jenž se odehrává v roce 1141. Kniha je plná napětí, dobrodružství, intrikování, tajemství, zločinu, lásky a nenávisti. Musím hned na začátku říci, že je děj napsán tak, že nutně musí za srdce chytnout téměř každého čtenáře a každého milovníka historické beletristické literatury. V knize se nacházejí místa, kde se rozněžníte, ale i taková, kde se rozohníte a budete postavy nenávidět za to, co provádějí. Některé jejich činy povedou k násilí, někdy dokonce až k trýznivé smrti, ale taková již byla doba středověku. S tím se musí počítat.

Kniha, již bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila, vyšla v originálu (Winter Siege) v roce 2014. U nás ji vydává v roce 2015 nakladatelství Jota a v elektronické podobě ji ve stejném roce nabízí i Palmknihy.cz. Pokud se vás recenzovaný titul osloví a rádi byste si jej přečetli, můžete si jej pořídit zde.

U této knihy mě zaujal sám název, ihned se mi spojil s hrdinným králem Artušem. I když je tato asociace špatná, tak musím říci, že hlavně díky ní jsem se toužila do této čtivé knihy pustit. Dalším faktorem je její milá obálka, jež je laděna do ocelově modré barvy. Celkově na vás vzhled knihy může působit až přeplácaným dojmem, protože je na ní spousta údajů, ale na druhou stranu jsou údaje důležité. Najdete zde velkými žlutými písmeny uvedený název knihy a v dolní části informaci o autorkách knihy. Dále pak bílým menším písmem informaci o tom, že se jedná o poslední knihu autorky Vykladačky smrti a mikro anotaci příběhu, jež vám nastíní, o co v ději jde. Nad názvem knihy je vyobrazen zlatý malý klíč. Pustíte se do rozklíčování zápletky spolu s hlavními hrdiny? Nedá mi to, ještě vyzdvihnu i fonty, které jsou na titulní stránce použity, kniha vypadá opravdu skvostným dojmem.

Příběh mě dostal do kolen. Přišel mi neskutečně zajímavý tím, jak byl sestaven. V knize najdete hned několik dějových linií, jež se vzájemně prolínají a dvě z nich dokonce v polovině knihy splynou v jednu. Autorky toto splynutí utvořily tak, že to nepůsobí nijak rušivě a spíše se svým způsobem děje nenásilnou formou setkají a protnou. Příběh coby celek zpočátku vypadá vcelku komplikovaně, a to právě díky své roztříštěnosti. Chvilku se pohybujeme s Pendou a jejím zachráncem Gwilem. Dále pak sledujeme osud Maud, císařovny Matyldy, krále Štěpána a v neposlední řadě je zde věnováno vcelku velké množství kapitol rozboru událostí, jež se udály, a to z pohledu mnicha a jeho písaře, jenž celý příběh zachycuje na papír. Dějové linie jsou od kapitol sledujících situaci v mnišském konventu odděleny stylem písma. Příběh je psán normálním písmem a vyprávění mnicha je zachyceno kurzivou. Tím je zaručeno zpřehlednění celého díla. Příběh je velice živý, zažijeme v něm spoustu akčních okamžiků. Jmenovat mohu třeba boje, útěky před jistou smrtí, ale jistě najdete i spoustu dalších. V dílu objevíte vcelku malé množství popisných pasáží. Množstvím převyšují například vyprávění různých událostí a dialogy jednotlivých postav, jichž je v příběhu požehnané množství. Musím říci, že jsem si četbu i přes počáteční úlek z náročnosti děje velice užila. Strach v žádném případě nebyl na místě. Knihu vám mohu vřele doporučit. Věřím tomu, že si ji užijete aspoň tak, jako jsem si ji užila já.

Kompozičně je kniha vystavena jak na chronologii a paralelách, retrospektiva se moc často v tomto díle neobjevuje a když, tak jen v narážkách na minulost některých postav. Příběh je vyprávěn postupně tak, jak se odehrával. Jelikož se však prolínají osudy jednotlivých postav, musíme mluvit i o časté paralelnosti děje. Chvilku se nám příběh odehrává z pohledu jedné postavy, pak se náš pohled nasměruje k postavě jiné, ale pohybujeme se ve stejném okamžiku, proto je nutné mluvit o paralelách. Každé postavě je vždy věnována celá jedna kapitola. Jediné, kdy se setkáváme s retrospektivou, jsou kapitoly věnované mnichům, kteří sepisují příběh, coby své vzpomínky. Tyto „mnišské“ party se pak dají označovat i za jistý rámec celého vyprávění. Celý příběh je složen z 42 kapitol a je uveden prologem a zakončen informací o tom, co ještě vyšlo v nakladatelství Jota. V papírové podobě má příběh 336 stran a v té elektronické pak můžete očekávat 345 slajdů.

Celý děj je odvyprávěn v objektivní er-formě a je obohacen velkým množstvím dialogů, o nichž jsem se již zmínila výše. Dialogy napínavý příběh oživují a dodávají mu charakteristický nádech. S knihou a jejím stylem jsem nad míru spokojená. Líbila se mi jak po grafické stránce, tak i po stránce obsahové. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo vcelku velké množství přepisů a dalších podobných chyb. To trošku pokazilo můj celkový dojem, ale na druhou stranu, i přesto se kniha dala krásně číst a sem tam chybějící písmenko jsem si domyslela a špatné naopak v hlavě opravila na dobré, takže potom už text dával smysl.

Moje subjektivní hodnocení je vcelku pozitivní, jen tedy ta velká chybovost trošku pokazila můj celkový dojem. Co se příběhu týče, jeho zápletka mě oslovila, nadchla a upoutala od samého počátku až do úplného konce. K četbě není třeba žádných velkých historických znalostí, jedná se o beletristickou odpočinkovou knihu. Stylisticky mě dílo nadchlo, každé slovo mělo v příběhu své místo a v ději tak byla úžasně splněna funkce a kompoziční rámec též úžasně držel pohromadě. Ač dílo působí roztříštěným dojmem, mohu s klidným svědomím říci, že má tak pevné základy a provázanost, že se nesesypalo. To musím ocenit a vyzdvihnout. Autorky napsaly příběh tak brilantně, že mě od počátku pohltil a já si jej užívala tak, jako bych stála bok po boku hlavních postav. Knihu hodnotím krásnými 95 % a vřelými doporučeními. Už se těším, až se pustím do dalších děl těchto autorek.

 

Ariana Franklinová & Samantha Normanová - Statečná srdceNázev knihy:         STATEČNÁ SRDCE
Autor:                      Ariana Franklin, Samantha Norman
Překlad:                  Jan Kozák

Nakladatelství:      JOTA
Rok vydání:            2017
Počet stran:            336

ISBN:                       978-80-7462-829-0
EAN:                        9788074628290

E-shop:                   www.jota.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/13933637″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)