Sága rodu Hardacrů

recenze knihy Sága rodu Hardacrů

Myslíte si, že když se někdo narodí tzv. „pod lavicí“, nemá šanci dostat se na výsluní společnosti? Získat majetek, respekt, uznání? Seznamte se, tohle je Sam Hardacre, který se z chudého vyvrhovače ryb vyšvihl mezi největší anglické boháče.

V roce 1885 jste jako chudí lidé neměli příliš mnoho možností, jak si přilepšit. Mysleli si to i Sam Hardacre s manželkou Mary. Snažili se vyjít s málem, žít aspoň trochu důstojně a zajistit svým synům nejzákladnější potřeby pro přežití. Pak se Samovi stal úraz. Kvůli němu sice jednu práci ztratil, ale díky vlastní chytrosti a píli získal jinou, a ta mu otevřela dveře do světa, do něhož se předtím neodvážil byť jen nakouknout. Říká se, že peníze mění charakter, bude to platit i v případě čestného Sama a jeho ženy? A co další generace Haradcrů, jak se jim podaří zapadnout mezi příslušníky smetánky

Sága rodu HardacrůL. Skelton napsal Ságu rodu Haradcrů už v roce 1976, přesto ani po pětačtyřiceti letech od prvního vydání neztrácí román na čtivosti. Tak trochu připomíná Panství Downtown, nejen velkým množstvím rozmanitých postav z různých společenských vrstev, ale také tím, že kromě hlavní dějové linie přibližuje hierarchii nastolenou už stovky let v panských domech. 

Samovu rodinu sledujeme rovných pětašedesát let od konce viktoriánské éry, až po nástup moderního věku na počátku 50. let 20. století. Barvité osudy členů rodiny se odehrávají na pozadí skutečných historických událostí. Významnými milníky jsou války – búrská, i obě světové, stejně jako technické pokroky tehdejší doby, autor zmiňuje například letecký průmysl a jeho význam ve válce.

V obsáhlém příběhu se objevuje velké množství postav. Nosným pilířem jsou Sam a Mary Hardacrovi, kteří dějem proplouvají s noblesou sobě vlastní a jsou nejsympatičtější právě pro svůj nezlomný charakter a skromnost, zatímco generace jejich dětí je už úplně jiná a snadno podléhá nástrahám života.

Vzestupy, pády, skandály, milostná vzplanutí i tragédie, to vše skrývá poměrně obsáhlý příběh, který zaujme všechny milovníky rodinných ság. Na první pohled kniha vyznívá dost idylicky, skoro až pohádkově – máme totiž před sebou hrdinu, jemuž se podařilo téměř nemožné, přitom zůstal sám sebou. Zjistíte však, že autor si vzal na paškál i sociální problémy tehdejší doby a zmapoval život spodní vrstvy společnosti, začarovaný kruh nezaměstnanosti, chudoby a opovržení „lepšími“ lidmi, z něhož se těžko dostává ven

Sága rodu Hardacrů má v originále pokračování, můžeme tedy doufat, že se ještě jednou s Hardacrovými potkáme a zjistíme, jak se vedlo dalším generacím.

 

Název knihy Sága rodu Hardacrů
AutorC. L. Skelton
Žánrhistorické romány
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran568
ISBN978-80-242-7020-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)