Sam Shepard – Láskou posedlí

Sam Shepard - Láskou posedlí3. listopadu 2009 v 19 hodin, KD Hronovická Pardubice
Návrat oblíbené manželské a herecké dvojice do města perníku, tentokrát v premiéře slavného příběhu osudového milostného vztahu plného tajemství, zvratů a mnohoznačností, odehrávajícího se během jednoho podvečera v motelu v Mojavské poušti.

Hru Láskou posedlí (Fool For Love) napsal Sam Shepard pro své domovské divadlo Magic Theatre v San Franciscu, zároveň ji i nastudoval jako režisér. Premiéru v únoru roku 1983 přivítali diváci nadšeně, celá inscenace byla ještě téhož roku přenesena do New Yorku, kde se rovněž dočkala vřelého přijetí. Úspěch dovršila nominace na Pulitzerovu cenu v roce 1984. Od té doby hra putuje úspěšně po světových jevištích. Několikrát se objevila na divadelních prknech i v Čechách, na scénách amatérských i profesionálních, poprvé v roce 1988 v Realistickém divadle v režii Karla Kříže.
Pod vlivem příznivých kritických ohlasů i zájmu diváku přepracoval Shepard své drama téměř okamžitě na filmový scénář, takže už na konci roku 1985 spatřil světlo světa stejnojmenný snímek, kde si pod vedením zkušeného nezávislého režiséra Roberta Altmana (MASH, Hráč, Perníkový dědek, Gosford Park) zahrál hlavní roli sám autor. Hereckou partnerkou mu původně měla být partnerka životní, Jessica Lange, nakonec ale otěhotněla a její roli přebrala Kim Basinger.

Mojavská poušť
Vyprahlá pláň na pomezí Kalifornie, Nevady, Utahu a Arizony, padesát sedm tisíc čtverečních kilometrů písku, skal a obřích kaktusů – juk. Podle jedné mormonské legendy se jim v kraji říká Jozuovy stromy.
Mojavská poušť je jedno z klíčových dějišť amerických příběhů. Filmových, knižních, divadelních. Paradoxní svět na hranici, kde drsná příroda s jozuovskou neoblomností dobývá a polyká opouštěná a opuštěná města, zatímco uprostřed pustiny kypí životem Las Vegas, hříšné a nepotrestané.
Shepardovi hrdinové se setkávají právě v tomto světě. Ve světě, kde můžete strávit celý život uprostřed zdánlivě nekonečné pustiny, ačkoliv by stačilo pár kilometrů správným směrem, aby všechno mohlo být jinak. Kdo z nich ale tím správným směrem opravdu míří? Nevíme.

Sam Shepard (* 5. 11. 1943)
Dramatik, herec, režisér, scénárista, spisovatel, bubeník a bendžista. Bývá považován za nejvýznamnějšího žijícího amerického dramatického autora. A jedním dechem se dodává, že i za nejameričtějšího.
Co jiného by se také dalo říct o člověku, který hrál na bicí s Holy Modal Rounders, kapelou, jejíž hudba zněla ve Fondově Bezstarostné jízdě, vystupoval s Joan Baez, Joni Mitchell, Allenem Ginsbergem a Williamem Burroughsem, natočil film s Bobem Dylanem, vylhal se z války ve Vietnamu tím, že předstíral závislost na heroinu, vybudoval si slušnou kariéru jako hollywoodský herec (mimo jiné ve filmech Ridleyho Scotta), žil s Patti Smith a na její poslední desce ji doprovází na bendžo v absurdní předělávce Smells Like Teen Spirit, hitu skupiny Nirvana.
Ačkoliv spolupracoval jako scénárista kromě významných amerických režisérů i s hvězdami jako jsou Wim Wenders (Paříž, Texas a Nechoď klepat na dveře) a Michelangelo Antonioni (Zabriskie Point), když se ho ptají na jeho filmovou kariéru, tvrdí, že ve filmu podle něj není dost prostoru pro herce a často dodává: “Bavme se raději o divadle.”
Celkem je autorem čtyř desítek divadelních her, čtvrtina z nich se honosí alespoň jednou významnou literární cenou.

 

překlad – Jaroslav Kořán
režie – Janusz Klimsza
výtvarná spolupráce – Janusz Klimsza, Vilma Cibulková, Miroslav Etzler
hudební spolupráce – Norbert Lichý
asistentka režie – Marie Krbová
světla a zvuk – Tomáš Dvořan, Michal Brodec a David Zelinka
Hrají
May – Vilma Cibulková
Eddie – Miroslav Etzler
Martin – Vilém Udatný
Stařec – Ladislav Mrkvička nebo Martin Štěpánek

 

Více na www.agentura-pierre.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.