Sběratelka sirotků

recenze knihy Sběratelka sirotků

Rok 1918. Už to vypadalo, že si svět může oddechnout. Válka končí, lidé se pomalu vzpamatovávají a pořádají oslavy a přehlídky, na nichž se mohou radovat a zapomenout aspoň na chvíli na útrapy. Vůbec netuší, že se na ně valí další zlo v podobě španělské chřipky. A právě na jedné z přehlídek v americké Filadelfii vzniklo lokální ohnisko, nemoc se mezi obyvateli začala šířit bleskovou rychlostí a kosit všechny bez rozdílu věku. Třináctiletá Pia, dcera německých přistěhovalců, se najednou ocitá sama s několikaměsíčními bratry. Otec se nevrátil z války a matka podlehla nákaze. Pia i chlapci jsou hladoví, dívka se musí postarat o jídlo. Nechá brášky na chvíli samotné a vydá se hledat nějaké potraviny. Je zoufalá, bojí se o děti, zároveň ví, že bez jídla nepřežijí. Snad to na chvilku vydrží

Bernice Grovesové na chřipku zemřel manžel i maličký syn. Mladá žena podléhá žalu, který jí zatemnil mozek. Rozhodne se, že děti, ať už sirotky, nebo potomky přistěhovalců, bude umisťovat do movitých rodin a zajišťovat společnosti nové dokonalé Američany, vždyť přece přistěhovalci ve Státech nemají co dělat!

Sběratelka sirotků - recenzeEllen Marie Wisemanová má na svém kontě několik románů. U nás vyšly Tmavé stěny Willardu a Pro tvoje dobro, kterými dokázala své čtenáře doslova přikovat ke knize a rozcupovat jejich srdce na tisíc kousků. Dám ruku do ohně, že se jí to bude úspěšně dařit i s tímto počinem. Je totiž nesmírně emotivní a vyvolává spoustu otázek. 

Autorka popisuje velmi sugestivně boj populace se španělskou chřipkou, která ochromila svět v roce 1918. Budete chtě nechtě srovnávat současnou pandemickou situaci s tou před sto lety. Zamrazí vás z toho, jak si jsou v něčem podobné. Lidé museli nosit roušky, zůstávat doma a neshromažďovat se – stejně jako dnes. Neměli však vymoženosti současnosti, jako je internet, televize, mobilní telefon. Závislí byli pouze na tom, co se k nim dostalo v novinách či letácích. Scény, v nichž je popsáno, jak nemocní zápasí s téměř hororovými příznaky nemoci – nedostatek kyslíku způsoboval modrání obličeje, krev na plicích pak krvácení z nosu či uší –  a jen těžko lze uvěřit, že se chřipka takto projevovala. Pia je navíc vystavena situacím, které jen těžko zvládne dospělý, natož dítě.

V románu proti sobě stojí dvě hlavní postavy, které jsou plné protikladů, jako den a noc. Piu budete určitě zbožňovat, je to odvážná, statečná a milující holčička, která dostala od osudu pořádně naloženo. Za to Bernice… Chtěla jsem ji zpočátku litovat, ale sami v průběhu děje zjistíte, že to nejde, tolik zla po ní zůstane.

Pokud hledáte dramatický příběh, Sběratelka sirotků je správnou volbou. Nejenže vaše emoce budou lítat jako na horské dráze, ale dozvíte se něco bližšího o epidemii španělské chřipky a to zejména z pohledu obyčejných lidí, jimž nemoc mnohdy vzala úplně vše.

 

Název knihy Sběratelka sirotků
AutorEllen Marie Wisemanová
Žánrspolečenský román, historický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran368
ISBN978-80-249-4435-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)