Sobota, 9.12.2023
Chrudim

Sbírka Bílá pastelka letos přinesla bezmála 3,2 milionu korun

Bílá pastelkaPři letošním devátém ročníku celonárodní sbírky Bílá pastelka se vybralo 3.183.632 Kč.

“Výtěžek sbírky Bílá pastelka, která se tradičně koná v polovině října u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole, bude opět rozdělen na podporu služeb, jež pro nevidomé zajišťují pořadatelé sbírky Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR ve spolupráci s Tyfloservisem, o.p.s. a krajskými TyfloCentry.” sdělil při dnešním dni otevřených dveří prezident SONS ČR Josef Stiborský. Upřímné poděkování patří všem dárcům, kteří i letos dvacetikorunou přispěli k udržení našich služeb těžce zrakově postiženým. “Samozřejmě děkujeme i všem dobrovolníkům, kteří se na úspěchu sbírky podíleli.” řekla patronka sbírky Mathilda Nostitzová.

“V rámci dnešního dne otevřených dveří se mohou všichni zájemci na vlastní oči přesvědčit, že veškeré darované prostředky využíváme efektivně a rozdělujeme je v naší organizaci na základě vnitřních výběrových řízení.” uvedl J. Stiborský. Ten navíc ještě poděkoval i všem dalším partnerům, kteří pomohli propagaci a realizaci sbírky Bílá pastelka. Mezi nejvýznačnější partnery patří hlavní partner sbírky Allianz pojišťovna, dále Česká spořitelna, Duropack, Mitsubishi, Sony BMG, Karton Servis a další. Hlavními mediálními partnery již tradičně byly rozhlasové stanice Frekvence 1 a Evropa 2.

Dále se o mediální podporu významně zasloužily MF Dnes, Lidové noviny, Právo, Reflex, regionální Deníky Bohemia a Moravia, a řada regionálních rozhlasových stanic. Výtěžek sbírky bude opět věnován na speciální výukové programy pro nevidomé a těžce slabozraké občany, kteří se učí zvládat samostatnou chůzi s bílou slepeckou holí, číst Braillovo bodové písmo a další základní dovednosti, jež jim umožňují samostatnější existenci a komunikaci s okolím.

Téměř polovina prostředků bude použita na kurzy prostorové orientace a výuku čtení a psaní Braillova písma pořádané obecně prospěšnou společností Tyfloservis. Zbylá částka bude využita na další výukové kurzy a programy (výuka ovládání speciálních pomůcek a komunikačních prostředků pro nevidomé včetně upravených počítačů, podpora zaměstnanosti zrakově postižených), které organizují SONS ČR a krajské obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum.

SONS ČR je zdaleka největší a jedinou celorepublikovou organizací lidí se zrakovým postižením. Spolu s Tyfloservisem, o.p.s. a krajskými TyfloCentry zajišťuje drtivou většinu služeb pro nevidomé a těžce zrakově postižené, které jsou v České republice poskytovány.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.