Sobota, 27.7.2024
Sport

Jak se podařilo českým biatlonistům zahájit nový rok 2018?

Začal nový rok 2018 s ním další šance umístit se na stupních vítězů. Od začátku sezóny provází český biatlonový tým spoustu nepříjemností, jednou z nich je zranění Gabriely Koukalové, kterou trápí bolest lýtek.

První závody nového roku se uskutečnily v německém městečku Oberhof (4. – 7. ledna). V tomto městečku panují každý rok těžké podmínky ani ten letošní nebyl výjimkou. Jelo se celkem 6 závodů. Určitě nebyla nouze o napínavé momenty, nečekané zvraty, ale i milá překvapení.

První závod byl sprint žen na 7,5 kilometrů. Zřejmě nikdo nečekal, že se na stupních vítězů objeví česká zástupkyně. O to větší to bylo pro všechny překvapení. Veronika Vítková rozběhla závod velmi dobře. Sice hned první ranou na střelnici minula, ostatní si ale pohlídala. Umístila se na skvělém 3. místě a tím získala první medaili v této sezóně. Sama v jednom z rozhovorů řekla, že čekání na medaili bylo příliš dlouhé – skoro tři roky, o to větší radost měla z této. V první desítce jsme měli hned dvě závodnice, tou druhou se stala Eva Puskarčíková, která skončila právě desátá.

Sprint mužů na 10 kilometrů. Favorit závodu byl od začátku Martin Fourcade, který nezaváhal a opět dokázal zvítězit. Nejlépe z Čechů skončil Michal Krčmář na skvělém 9. místě. Ani další čeští závodníci moc nezaostali, do první třicítky se probojoval ještě Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup. Všichni tři závodníci minuli na střelnici jen jeden terč.

Stíhací závod žen na 10 kilometrů. Závodnice v tomto závodě startují za sebou tak, jak se umístily ve sprintu. Veronika Vítková tedy startovala ze třetí pozice se ztrátou čtyřicet sekund na první závodnici, Eva Puskarčíková startovala z 10. místa se ztrátou minuta a šestnáct sekund. Do stíhacího závodu žen se z českých závodnic probojovala ještě Jessica Jislová. Ta startovala ze 43. místa se ztrátou dvě minuty a devět sekund. Bohužel ani jedna česká závodnice nedokázala obhájit nebo vylepšit své postavení. Trápila je hlavně střelba, Vítková udělala tři chyby, stejně tak i Puskarčíková, Jislová ještě o jednu chybu více. Vítková po nepříliš vydařeném závodu řekla: „Dneska to byly ideální podmínky na střelnici, což je tady hodně neobvyklé. Já jsem se bohužel nevyvarovala těch jedniček. Bohužel se to nepodařilo, jak by člověk chtěl. I tak jsem dokázala na poslední položce zabojovat a dala tam tu nulu.“

BiathlonStíhací závod mužů na 12,5 kilometrů. Do tohoto závodu postoupili hned čtyři čeští biatlonisté. Michal Krčmář zahajoval závod z 9. místa, Ondřej Moravec z 11., Jaroslav Soukup z 25. a Tomáš Krupčík z 58. Nejvíce se závod povedl Michalu Krčmářovi, který bojoval v závěrečném kole o šesté místo. Nakonec ale skončil 8., takže si ještě o jedno místo polepšil. Ondřej Moravec zaznamenal 3 chyby na střelnici a skončil na 13. místě. Je to velká škoda, protože na lyžích jel skvěle, měl čtvrtý nejrychlejší čas. Moc mě těší ten jeho běžecký výkon, který určitě dává možnosti na to parádní vystoupení, na které všichni čekáme,” řekl šéftrenér Ondřej Rybář k výkonu Ondřeje Moravce.

Štafeta žen na 4×6 kilometrů. Česká republika poslala do závodu štafetu ve složení Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková. Celý závod provázelo nepříznivé počasí – foukal vítr a byla velká mlha. České biatlonistky potřebovaly v závodě 18 náhradních nábojů a jely dokonce i jedno trestné kolo. Dokončily závod na 9. místě. Závod jako na houpačce prožila německá štafeta. Musela jet dvě trestná kola a už se zdálo, že na dobré umístění může zapomenout. Nakonec Němky zabraly a skončily druhé.

Štafeta mužů na 4×7,5 kilometru. I v tomto závodu měla Česká republika zastoupení. Štafeta sestavená z Tomáše Krupčíka, Ondřeje Hoška, Ondřeje Moravce a Michala Krčmáře se celý závod trápila. Podmínky na trati byly extrémně těžké, nejhorší byla velmi hustá mlha, díky které nebylo skoro ani vidět na terče. Rozhodčí uvažovali o přerušení závodu, to nakonec neudělali. Ani jedna štafeta se nevyhnula trestnému kolu, německá kroužila celkem desetkrát! Naši biatlonisté závod nedokončili, protože Michala Krčmáře po první střelbě předjel jeden ze švédských závodníků o celé jedno kolo a tak musel závod předčasně ukončit.

Snad se bude českým závodníkům dařit i v dalších závodech sezóny a budeme moci zažít pocit hrdosti.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.