Pátek, 2.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Loučení s porodní bábou Martou

recenze knihy Sen porodní báby

Kniha, k níž se vztahuje dnešní recenze, se odehrává ve středověkém období na území dnešního Německa. Předchozí díly měly většinou jedno dějiště, v němž se téměř vše odehrávalo a jen málokdy se vyprávění stěhovalo z místa na místo a od jedné postavy k druhé tak, jako tomu je ve Snu porodní báby. Hlavní hrdinkou vyprávění je porodní bába Marta, která se již vzchopila ze smutku po svém zesnulém manželovi Christianovi a užívá si života se svým druhým manželem Lucasem, jenž byl dobrým kamarádem Christiana. I přes to všechno ale neustále jejich kraj sužují spory o nadvládu nad územím. Bojují proti sobě bratři Albrecht s Dietrichem. O Albrechtovi jsme toho hodně negativního mohli postřehnout již z předchozích dílů.

Román je jako v předchozích případech bohatý na mnoho emotivních situací. Emoce jsou tentokrát spíše ventilovány a postavy si je nenechávají samy pro sebe. Očividná je nenávist, závist, zášť, pomstychtivost, ale i láska a spousta dalších, o něž se příběh opírá. Do života postav je vrženo mnoho překážek, s nimiž se musí poprat, podaří se jim to? Jak si s nimi poradí? To se dozvíte, pokud se do tohoto poutavého historického románu začtete. Rozhodně to stojí za to.

I tentokrát se setkáme se spoustou zajímavých zvratů, které tvoří pomyslné pilíře této ságy a vyprávění oživují. Čím více se příběh rozvíjí, s tím lineárně stoupá i počet postav, jež se v něm vyskytují a nějakým způsobem do něj zasahují. Pro snazší orientaci mezi jednotlivými figurami najdeme na počátku knihy seznam všech jmen osob, jež se v románu objevují. Tato pomůcka je výborná, jelikož u každé postavy najdete zaznamenáno, jakou roli v románu hraje a zároveň je tu i informace o tom, zda reálně existovala. Musím říci, že s touto pomůckou jsem si četbu mohla opravdu užít od počátku až do konce a bylo to opravdu strhující a zajímavé počtení. Se stylem autorky jsem se již seznámila při četbě předchozích dílů a musím říci, že mě chytil za srdce, jelikož autorka použila živý jazyk, v němž se objevuje i několik prvků z hantýrky dané doby. Tímto způsobem hodně přispěla k navýšení autentičnosti vyprávění.

Sen porodní báby vyšel v originálu (Der Traum der Hebamme) již v roce 2013. U nás se kniha dočkala svého prvního vydání v tomtéž roce a druhého v roce 2018, o obě se postaralo nakladatelství Knižní klub. Jedná se o poslední pátý díl ze série Tajemství porodní báby. Pokud vás tato recenze zaujme a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete si ji zakoupit v e-shopu knihkupectví Dobré knihy. Jste-li příznivci elektronických knih, ani vy nebudete zklamáni, titul naleznete v sortimentu portálů Palmknihy a eReading.

Sen porodní bábyNa poslední díl série jsem se hodně těšila, již předchozí vyprávění se mi hodně líbila svým provedením. Myslím po grafické. Obálky jsou voleny tak, aby odpovídaly době, v níž se příběh odehrává. Jinak tomu není ani v případě Snu porodní báby. Tentokrát před vámi je rytířská rukavice, jež klepe klepadlem na bránu. Bude bojovník poctěn a vpustí jej do města? Toť otázka. Můžeme konstatovat, že obálka přímo odpovídá tomu, co na nás v knize čeká a představuje nám nepřímo děj. V horní části přebalu získáme důležité informace o titulu, bílými písmeny je uvedeno jméno autorky a informace o tom, že se jedná o závěr ságy z raného středověku, název dílu je pak vyveden velkými nazlátlými písmeny. V případě tohoto dílu nemohu mluvit o plasticitě obálky, jelikož jsem knihu fyzicky v ruce nedržela, ale protože tomu tak bylo v předchozích případech, dá se logicky uvažovat o tom, že provedení obálky bude ve stejném duchu. V dolní části obálky je malým bílým písmem uveden údaj o vydavateli. Avšak o tom, zda si čtenář knihu přečte, či nikoliv, nerozhoduje jen obálka knihy, ale také anotace. Ta je i v případě posledního dílu více než zajímavá a poutavá.

Osudy hlavní hrdinky Marty a její rodiny jsou často velmi smutné a zasáhnou vás přímo do srdce. Mnohdy mi postav bylo hodně líto. I přes toto smutné ladění příběhu je děj čtivý a snadno vás strhne do víru dění. Vyprávění jsem si užívala od první stránky až do té poslední, kdy jsem se nemohla dočkat, jak to všechno vůbec skončí. Nebyla chvíle, kdy bych se nudila, protože autorka neustále držela mou pozornost, a to i přesto, že interpretace byla mnohdy náročná. K tomu neodmyslitelnou měrou přispělo hlavně množství postav, v nichž by se čtenář bez jmenného seznamu neměl šanci zorientovat. V ději byl zobrazen nejen život rodiny hlavní postavy, ale rovněž popisuje sociální struktury dané doby a dějiny celé země. Některé situace, jež se v ději objevují, se skutečně odehrály a hodně ovlivnily dění na území dnešního Německa. V obyvatelích tenkrát budily doslova hrůzu. I my v dnešní době při čtení podobných příběhů prožíváme obavy.

Jednotlivé postavy v příběhu dostaly od autorky zajímavé povahové rysy, jež je charakterizují. Prostředí a syrovost příběhu vypovídají o tom, že se nejedná v žádném případě o snadné čtení. Často totiž teče krev a válčí se. Vyprávění je umně vystaveno na chronologickém postupu, kdy je vše popsáno postupně tak, jak se to stalo. Pak tu jsou i patrné znaky paralely a retrospektivy. Komplikací je, když se všechny postupy začnou vzájemně prolínat a ke všemu pak vezmeme v potaz množství postav. Sabine Ebertová se ale ve svém vyprávění neustále vrací a snaží se vysvětlovat chování aktérů a dát do jakéhosi kontextu v rámci celého díla, ale i historie jako takové. Paralelní kompozice je snadno rozpoznatelná, jelikož sledujeme postupně několik postav a vždy na jejich počínání hledíme z jiného úhlu pohledu, avšak ve stejné době.

Román autorka odvyprávěla v objektivní er-formě v minulém čase a doplnila jej o mnoho dialogů, jež přispívají k větší atraktivitě a čtivosti. Jelikož se neustále střídají úhly pohledů na vyprávění, bylo nutné se při čtení plně soustředit, abyste pochopili, o čem zrovna čtete. Rozpravy mezi jednotlivými postavami jsou často vcelku lidové a občas i vulgární. Kromě dialogů musíme ale brát v potaz také popisné části, jež dostávají děj do pomyslné rovnováhy. Sen porodní báby udělá radost každému milovníkovi historické literatury a sociálních románů, v nichž se objevuje i velká dávka napětí. Z četby si nepochybně odnesete zajímavý čtenářský zážitek. Pevně věřím, že vás titul zaujme a bude se vám líbit.

Vyprávění se skládá ze čtyř dílů, jež jsou uvedeny prologem a zakončeny dodatkem, jenž obsahuje doslov, historické kriminální případy, poděkování, pojednání ke genealogickým tabulkám, časovou tabulku a glosář. Všechny tyto doplňkové části jsou pro děj důležité. Co se týče jednotlivých dílů, jsou rozděleny do mnoha kapitol. Všechny jsou uvedeny svým specifickým názvem, jenž hodně vypovídá o tom, co se v dané epizodě odehraje. Kapitoly se většinou ještě dále členily na menší celky, které byly vyznačeny vynechaným řádkem. Příběh je dosti obsáhlý, je zachycen na 640 stranách, přesto se ale velmi dobře a rychle čte. Zdatný čtenář knihu zhltne za několik hodin. I v elektronické podobě se mi moc líbilo grafické zpracování textu. Po gramatické a jazykové stránce jsem byla naprosto spokojená, protože se kniha opravdu povedla. Při četbě se sice sem tam objeví nějaká ta chybka, ale nejedná se o nijak zásadní problémy.

Moje subjektivní hodnocení románu Sen porodní báby nemůže být jiné než pozitivní. Kniha se mi hodně líbila a autorka příběh Marty dokázala ukončit důstojně. Zaujalo mě, že sérii nemusíte začít číst od úplného začátku, jelikož Sabine Ebertová do vyprávění zabudovala retrospektivní linie, jež zachycují události, které se odehrály v předchozích dílech. Osobně jsem přečetla všechny díly, i když tedy ne zrovna v tom pořadí, v jakém byly napsány a vydány, a s klidným svědomím mohu tuto sérii doporučit. Čtení knihy je zábavné, i přestože se objevuje mnoho surových scén. Celá série stojí na pevných základech. Vyprávění vůbec nestagnuje a neustále se s postavami budete posouvat velkými kroky kupředu. Při četbě budete mít pocit, jak kdybyste stáli vedle hlavních hrdinů a vše na vás přímo působilo. Užijete si s nimi tedy jejich radosti, ale i strasti, a to v plném rozsahu. Forma vyprávění je volena tak, aby podněcovala vaši fantazii a vy jste si mohli představovat vše, co se v příběhu odehrává. Sen porodní báby si ode mě vysloužil nádherných 100 % hodnocení. Kniha je vhodná zejména pro milovníky historických románů, jimž nevadí krev a surovost.

Dobré knihy

 

Název knihy Sen porodní báby
AutorSabine Ebertová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2018
Počet stran640
ISBN978-80-242-6180-5
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)