Severská detektivka v novém historickém hávu

 KřivopřísežníkNakladatelství Plus vydalo román dánského spisovatele Martina Jensena Křivopřísežník. Jedná se o druhou knihu z prostředí středověké Anglie, kde autor na pozadí temných reálií nedávno skončené války mezi dánskými Vikingy a Sasy rozvíjí vícevrstvý detektivní příběh s detailně propracovanou zápletkou. Křivopřísežník je po Králových psech dalším titulem z pětidílné ságy přinášející čtenářům možnost bezprostředního náhledu do světa, kde se buduje historie národů tak, jak je známe dnes.

 

V Křivopřísežníkovi se opět setkáváme s moudrým iluminátorem Winstonem a jeho pomocníkem, nemajetným šlechticem Halfdanem. Po svém posledním dobrodružství si oba užívají zasloužené odměny a odpočinku, než jsou opět osloveni dobyvatelem Anglie, dánským králem Knutem, aby pro něj vykonali další službu. Tentokráte se jedná

o pátrání v řadách vikingské šlechty a hledání spiknutí proti králi. Během své cesty zažijí Winston i Halfdan spoustu různých dobrodružství, která je zavedou do nebezpečných situací, kdy jim jde doslova o život. To největší ohrožení nastane v okamžiku, kdy přijdou na stopu masakru jednačtyřiceti saských velmožů, do které je možná zapleten sám král.

Křivopřísežník„Zprávy o událostech ve Wihealu jsou příkladem toho, jak skutečný příběh předčí dokonce i fantazii spisovatele, protože musím upřímně přiznat, že by mě nikdy nenapadlo vymyslet vraždu jednačtyřiceti mužů, kteří jedou v ústrety smrti, přesvědčeni, že s nimi jede královský doprovod, který složil přísahu míru,” dodává Martin Jensen.

Martin Jensen, jako zkušený autor, velmi dobře ovládá umění propojení konkrétní historické události a detektivního příběhu s prvky humoru. Na pozadí jeho svižně podaného děje zřetelně vystupují rozdíly mezi naším životem v moderní zjemnělé kultuře a temnou bezprostřední surovostí raného středověku. Jistou syrovost a krvežíznivost plynoucí z dané doby a prostředí vyrovnává Jensenův snad až ironický smysl pro humor a všemožné lidské slabosti.

Oba detektivní historické romány, Královi psi i Křivopřísežník, dánského spisovatele Martina Jensena přeložila Markéta Cmíralová – její rozhovor s autorem najdete zde. Románem Křivopřísežník rozšířilo nakladatelství Plus úspěšnou edici Drsný Sever, kde vychází kromě Martina Jensena také detektivky Unni Lindellové.

 

Ukázková kapitola

 

Plus

Nakladatelství PLUS sezaměřuje na kvalitní mainstreamovou literaturu různých žánrů s důrazem na angloamerickou a českou prózu, věnuje se též objevné literatuře non-fiction a komiksům. Mezi vydávané autory patří spisovatelská esa jako Graham Greene, J.G. Ballard, J. K. Rowlingová, H. P. Lovecraft, Josef Škvorecký nebo Ondřej Neff.

AlbatrosMedia, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až kroku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.