Síla dávných tajemství

recenze knihy Síla dávných tajemství

Příběhy z cizích kultur mají své kouzlo a čtenáře přitahují. Pokud jsou i kvalitně napsány, jsou přímo literárním skvostem – Síla dávných tajemství od americké spisovatelky Sejal Badani je tak právem dílo, které vás chytne za srdce.

Kniha má dvě časové roviny. Tou první, současnou, vás provede Džaja, Američanka indického původu. S manželem touží po dětech, ale po třech potratech ji naděje na těhotenství pomalu opouští. Navíc se kvůli tomu s mužem navzájem odcizili. Džaja se rozhodne odjet do Indie, do země svých předků, aby načerpala novou energii a dala dohromady svůj život. Nečeká však, že tam odhalí i dávná rodinná tajemství. Prostřednictvím Raviho, starého muže, se dozvídá o osudu své babičky Amíši, která byla vychována a provdána dle indických tradic.

Síla dávných tajemstvíObě hlavní ženské postavy byly velmi sympatické. Autorka z nich ale neudělala ani bohyně, ani ženy, které jsou bez poskvrnky, přesto, nebo možná právě proto, si je snadno oblíbíte. Džaja je redaktorka a má hodně komplikovaný vztah se svou matkou. Nerozumí si spolu a Džaju to velmi trápí. Neustále se ptá, proč je taková. Otázek je bezpočet, na většinu z nich se dočká odpovědi až v daleké Indii. Amíša a její příběh se odehrává ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století. Indie v těch dobách byla stále britskou kolonií, a ve vesnici, do které byla  Amíša provdána, se začala stavět britská škola. Amíša ráda píše příběhy, ale anglicky psát neumí. Výměnou za to, že bude indické děti učit vyjádřit své myšlenky pomocí pera a papíru, ji britský poručík a správce školy naučí psanou angličtinu. Amíšu si musí snad každý oblíbit – je obětavá, dobrosrdečná, milující. Zkrátka samá superlativa, ale přesto i ona udělala chybu. Avšak záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na vše díváte.

Nejsou to jen dva životní osudy, které si čtenář přečte. Autorka také představila indické tradice a zvyky. Díky Amíše čtenář pozná různé svátky a způsoby života, kterou jsou dány nejen tím, jestli jste se narodili jako muž nebo jako žena, ale také tím, jaký má člověk původ. Ukazuje rozdíly v bydlení a nezáleží na tom, zda se příběh odehrává během válečných let nebo v současnosti. Jistě, pokrok pronikl i do Indie, ale rozdíly jsou stále vidět.

Příběh byl velmi dojemný a autorka uměla zabrnkat na tu správnou strunu. Byl napsán velmi citlivě. Byť byl konec lehce přeslazený, neměli jste úplně pocit, že na vás autorka vybalila klasický americký happyend.

Sejal Badani je sice Američanka, ale má indické kořeny. Pracovala jako právnička, ale svět zákonů opustila, aby se mohla naplno věnovat psaní a literatuře. Pro svůj námět čerpala ze životního příběhu své babičky a na základě jistých událostí, které najdete i v titulu, vznikla tato kniha.

Síla dávných tajemství se právem u mě zařadil mezi top knihy tohoto roku. Knihu bych jistě doporučila všem čtenářům, kteří mají rádi silná vyprávění o silných ženách a lákají je příběhy z dalekých krajů.

 

Název knihy Síla dávných tajemství
AutorSejal Badani
ŽánrRomány, Pro ženy
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2020
Počet stran400
ISBN978-80-7546-233-6
  
Nákup knihywww.fortunalibri.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)