Pátek, 22.9.2023
Ostatní volný časVolný čas

Zámek Sychrov se v srpnu stane dějištěm 23. ročníku Skotských her

Řekne-li se Skotsko, hned se každému vybaví synonyma jako „skotské dudy“, „kilt“ (neboli skotská sukně), „skotská kostka“ či „whisky“. A právě se všemi těmito atributy Skotska (a mnoha dalšími) se lze potkat na nejstarším a největším festivalu skotské kultury v České republice, na Skotských hrách Sychrov, jejichž již 23. ročník proběhne 19. srpna na státním zámku Sychrov u Turnova.

Skotské hry logoA co si představit pod pojmem „Skotské hry“? Skotské hry, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska. Skotské hry Sychrov se navíc řadí mezi jedny z největších skotských her v Evropě. „Návštěvníci se mohou těšit na domácí i zahraniční kapely hrající skotskou a irskou hudbu, ukázky tradičních tanců a oblíbené těžkoatletické soutěže. Stejně jako dudy patří ke Skotsku i whisky, a proto budou i letos součástí programu velice oblíbené whisky slavnosti,“ uvedl organizátor akce Václav Rout.

Sobotní program, který startuje v 9.00 hodin, slibuje návštěvníkům i účastníkům pestrý program plný skotské a irské hudby, skotských a irských tanců, historických ukázek (keltská vesnička a skotský tábor s ukázkami denního života a řemesel, včetně tábora jednotek RAF s historickým letounem Spitfire), tradičních těžkoatletických sportovních aktivit jako je hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či  vrh kamenem (kvalifikace soutěží se může každý návštěvník i zúčastnit a poměřit tak síly se závodníky jak z České republiky, tak i zahraničí).

 

SOUTĚŽ o vstupenky na SKOTSKÉ HRY 2016

 

Na hlavní scéně po celý den budou probíhat vystoupení hudebníků z České republiky, Skotska, Irska, Bretaně, Německa, Rakouska a dalších zemí, hrajících tradiční i méně tradiční skotskou či irskou hudbu, případně hudbu těmito oblastmi ovlivněnou.

Pořadatelé skotských her nezapomínají ani na nejmladší návštěvníky, pro něž je připraven samostatný dětský program, kdy si budou moci jednak vyzkoušet tradiční skotské těžkoatletické soutěže a jednak různé dovednostní soutěže.

 

Skotské hry

 

Samozřejmou součástí Skotských her Sychrov je i pravidelný turnaj ve sportu, který Skotsko dalo světu, v golfu, který letos proběhne den před 23. skotskými hrami Sychrov. Po loňském velkém úspěchu se i letos součástí her stane ukázka tradičního skotského sportu – golfu, která bude rozšířena o páteční golfový turnaj na překrásném golfovém hřišti Golf klubu Liberec v Machníně. Zajímavostí je, že hráči mužského pohlaví musí celý turnaj odehrát v tradičním skotském kiltu (v případě, že jej nemají, bude na místě zapůjčen). Celou sobotu si pak budou návštěvníci moci pod vedením profesionálního trenéra vyzkoušet odpal, nechat se zasvětit do pravidel této hry, případně si zasoutěžit o ceny za nejpřesnější odpal na 50 metrů.

 

Skotské hry

 

Nedílnou součástí her jsou též whisky slavnosti, kdy na stánku, který je plně v gesci společnosti Whisky&Kilt, budou návštěvníci mít možnost ochutnat několik desítek druhů skotské whisky. Součástí whisky slavností jsou i řízené ochutnávky whisky pod vedením zástupců jednotlivých značek. Letošní třináctý ročník nabídne nejen základní řady jednotlivých distributorů, ale i whisky ze zrušených palíren či whisky starších ročníků.

Na samostatné taneční scéně se budou moci po celý den zájemci zapojit do výuky skotských tanců pod vedením zkušených tanečníků ze skupin Caledonian Club a Jizerský bodlák.

V areálu zámecké zahrady také proběhne již 17. tradiční setkání majitelů britských autoveteránů, kteří v minulých letech přijeli ukázat takové lahůdky, jako jsou autoveteráni značek Rolls-Royce, Jaguar, Lagonda apod.

Nedílnou součástí skotských hrách se stala i mezinárodní soutěž skotských dudáků a bubeníků – The Silver Reed Competition.

Pro všechny návštěvníky 23. Skotských her Sychrov je navíc zdarma otevřen zámek Sychrov, kdy budou moci zcela výjimečně procházet zámeckými expozicemi bez doprovodu průvodců. Budou se tudíž moci zastavit v místech, která je zaujmou a naopak “proběhnout” místa, která jim přijdou méně zajímavá.

 

Kdy

 sobota 19. srpna 2023 

Kde státní zámek Sychrov

 

www.SkotskeHry.cz

 

Skotské hry logo

 

Skotské Hry - plakát

 

Soutěž naleznete také na největších českých soutěžních portálech
Soutěž | Soutěže | České soutěže | Soutěže 24

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz