Pondělí, 15.7.2024
Ostatní volný časVolný čas

Skotsko v Kostelíku: Přijďte si užít jedinečný benefiční festival

Přijměte naše srdečné pozvání na již 14. ročník benefičního festivalu “Skotsko v Kostelíku”, který se uskuteční v sobotu 6. července 2024. Tato tradiční událost se koná v malebném prostředí Kostelíku, části městyse Slabce, přibližně 20 km jižně od Rakovníka v CHKO Křivoklátsko. Kostelík se rozkládá na ostrohu severně nad řekou Berounkou, mezi potoky Javornice a Modřejovický potok, které se zde vlévají do Berounky.

Program akce: Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program zahrnující skotskou hudbu a tance, tradiční Highland games a ochutnávku skotských specialit. Hudební vystoupení zajistí kapely jako Bran, Conamara Chaos, Irish Dew, Happy to Meet, Moravian Bastards, Tune.L a Vintage Wine. Dudáci z Blue Squadron Pipe Band a The Rebel Pipers vás přenesou do atmosféry Skotska, jak ji známe z filmů a knih. Tanečníci z uskupení Glan Clann a Gall-Tír předvedou irské tance a irský step, které vás jistě nadchnou.

 

Skotsko v Kostelíku dudáci

 

Highland Games: Highland games, které zajišťuje sportovní klub Kládaklan, zahrnují disciplíny jako hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem, hod kládou a hod skotským kladivem. Skotské Horalské hry mají dlouhou historii a v České republice se konají již řadu let, což je zárukou autentičnosti a kvality této části programu. Přijďte se podívat na tyto tradiční skotské sporty a možná si je i sami vyzkoušet.

Gastronomické lahůdky: Pro gurmány budou připraveny stánky s občerstvením, kde můžete ochutnat pravý Haggis – skotské národní jídlo, skotskou whisky a irské pivo Guinness, které se ve Skotsku také hodně pije. Nabídka zahrnuje i skotský dezert Cranachan a další typické skotské občerstvení. Pro milovníky piva bude k dispozici skotské pivo Harviestoun Broken Dial (Amber Ale) a Harviestoun Old Engine Oil (Black Ale) – údajně nejtmavší pivo na světě. Ať už jste milovníky tradičních chutí nebo hledáte něco nového, naše gastronomická nabídka vás nezklame.

 

Skotsko v Kostelíku pití

 

Řemesla a zábava: Návštěvníci budou mít možnost obdivovat práci kováře, sledovat zpracování kůže nebo si zastřílet z dětské kuše. Pro děti jsou připraveny speciální aktivity, včetně nafukovacího hradu, trampolíny, malování na obličej, výroby kožených náramků a dětské verze Highland games. Také zde budou stánky se skotským oblečením a doplňky, jako jsou kabelky a deky, a možnost zakoupit si skotské sukně – kilty. Každým rokem se akce účastní stále více lidí ve skotských kiltech všech věkových kategorií.

Organizace a podpora: Festival organizuje občanské sdružení Kostelík z.s. ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů, kteří pořadatelsky pomáhají. Místní obyvatelé akci velice fandí a svou podporou přispívají k její úspěšnosti.

Praktické informace: Vstupné na akci je 300 Kč, rodinné vstupné činí 450 Kč a děti do 140 cm mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit pouze na místě, takže neváhejte a přijďte si užít den plný zábavy a skotské kultury.

Dopravní možnosti: Pro návštěvníky je zajištěna doprava autobusem tam i zpět. Autobus odjíždí z Rakovníka od Sokolovny v 9:30. Pro ty, kteří přijedou autem, je připraveno parkoviště a stanové městečko pro pohodlné ubytování.

Pohodlí návštěvníků: Festival se koná na velké, mírně svažující se návsi, která poskytuje dostatek prostoru před pódiem. Diváci si mohou vychutnat vystoupení jak na lavičkách, tak na dece na trávě. Okolo návsi je také dostatek místa na stánky s občerstvením, a díky široké nabídce se fronty netvoří ani na pivo.

Skotsko v Kostelíku logo

 

 

Kdy 6. července 2024
Kde Kostelík, část městyse Slabce 

 

Skotsko v Kostelíku tanec

 

Skotsko v Kostelíku plakát

 

Přijďte si užít den plný skotských tradic, hudby a skvělé zábavy.

Těšíme se na vás v Kostelíku!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz