Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Skrytá píseň

recenze knihy Skrytá píseň

Anotace: Jednadvacetiletá Nika Lukina studuje v Londýně. Je krásná, temperamentní a má vše, co chce, nebo to alespoň dokonale předstírá. Nika má tajemství. Když jí bylo třináct, její milovaná starší sestra Jenya zmizela v malém městečku ve střední Anglii. Jediná věc, která Nika má, je sbírka ikonických rockových alb. Podle nich utvořila svou osobnost: vnímání krásy, lásky, života a svého vlastního já.

Skrytá píseň - recenze knihyDo knihy jsem se vrhla rovnou po hlavě a nechala se příběhem zcela pohltit. Čtenáře pěkně zarazí styl psaní, který není zrovna obvyklý. Tato publikace je totiž napsána formou zpráv na Facebooku, zprvu je to konverzace dvou sester, ale postupem času se to přemění pouze na jednoduchý monolog Niky, která formou zpráv píše svojí sestře Jeniy. Zvláštní na tom je, že sestra jí neodepisuje, protože … se ztratila. A Nika po ní pátrá. 

Při projíždění internetu narazí Nika na video, na kterém se nepatrně na milisekundu mihne její ztracená sestra Jenia. Toto video rozjede celé ruské kolo událostí, jedna stíhá druhou a Nika se snaží, aby se jí z toho moc nemotala hlava. Na pozadí celého příběhu hrají rockové písničky, díky čemuž jsem si i několik písniček vyhledala a pustila. Na začátku každé zprávy se nachází jeden song. Pro milovníka hudby, jakým jsem já, je to naprosto suprová věc a inspirace.

Říká se, že tato kniha je pro fanoušky Dívky ve vlaku. S tímto tvrzením bych si dovolila nesouhlasit. Já jsem tedy Dívku ve vlaku slyšela jen jako audioknihu, ale po přečtení Skryté písně říkám, že tam podobnost s Dívkou nějak nevidím. Možná by ji někdo viděl v pátrání po zmizelé ženě, nebo jen v tom, že je to thriller odehrávající se v Londýně. Ale jinak bych to s Dívkou moc neporovnávala.

“Hudba ti pomůže překonat cokoliv, Niko. Život má tendenci být občas těžký. Kvůli lidem si můžeš připadat bezcenná a skleslá nebo ti věci mohou připadat tak ponuré a beznadějné, že si budeš myslet, že na světě není žádný světlo. Ale hudba ti pomůže. Vždycky. Někdy bude tvým jediným přítelem.”

Během příběhu vyplouvají na povrch další a další skutečnosti, které Niku ženou stále dál za nalezením své sestry. Krůček po krůčku skládá informace k sobě a pátrá po dalších. Přitom se seznamuje s novými lidmi a poslouchá hudbu. Styl vyprávění mi sedl, autorka rozhodně umí čtenáře zaujmout, vtáhnout do děje a nabídnout zajímavý příběh. Jak jsem již psala výše, s takovýmhle příběhem jsem se ještě nesetkala a styl, kterým autorka vypráví, velmi chválím. Pokud máte rádi thrillery, určitě po téhle knize sáhněte. Řekla bych, že je spíše pro slečny, nějak nevím, co by v tom našli kluci. Ale za mě je to velmi povedená kniha, která rozhodně stojí za přečtení. 

 

Název knihy Skrytá píseň
AutorValentina Nazarova
ŽánrLiteratura světová, Thrillery, Záhady
  
Nakladatelství Edice knihy Omega
Rok vydání2018
Počet stran384
ISBN978-80-7390-787-7
  
Nákup knihy www.nasenakladatelstvi.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Edice Knihy Omega

Edice Knihy Omega vydává klasickou českou i světovou literaturu. V produkci značky naleznete také aktuální světové bestsellery severských, britských či amerických spisovatelských hvězd.

www.nasenakladatelstvi.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)