Sobota, 9.12.2023
KnihyKultura

Rebel od narození

Z pražského Žižkova do různých koutů republiky, potom na Balkán a nakonec k novinařině. Tak by se dala shrnout životní cesta, kterou ve své knize popisuje český novinář romského původu Patrik Banga. Vzhledem k tomu, že na pultech českých knihkupectví se zřídkakdy objeví kniha podobného zaměření, představuje toto dílo výjimečný vhled do romské komunity a dále do dětství a dospívání jednoho z jejích členů.

Autor knihy seznamuje čtenáře s nelehkým dětstvím, které bylo v žižkovském bytě možná ochuzené o dostatek pohodlí nebo o nové boty, na druhou stranu mu nechyběla radost ze života, vzájemná nezištná pomoc a sounáležitost. Autor představuje jednotlivé členy rodiny a líčí svůj přístup k životu ve srovnání se svým dvojčetem. Zatímco jeho bratr platil všude za toho poslušného a snažil se všude zapadnout, Patrik nenáviděl řád a jakékoliv řízené aktivity, jimž se také odmítal podrobit. S přispěním všeobecného narativu o nepřizpůsobivých spoluobčanech a jejich neschopnosti tak vystřídal několik základních škol.

Skutečná cesta venJiž od raného dětství ho provázelo rozdělování společnosti na „my“ a „oni“. Nerozuměl tomu, co znamená integrovat se a zjevně tomu nerozuměli ani lidé kolem něj, kteří byli součástí státních institucí. A zase jsem viděl, že ať udělám, co udělám, pořád budu jen cikán, kterého může každý urážet, jak chce….Hovoří o policejní šikaně a násilí, s nimiž se setkal v té nejhorší možné podobě již ve třinácti letech. A o důsledcích, které takové hrubé jednání přináší. Když totiž někomu pořád dokola opakuješ, že něco je, nakonec si to začne myslet taky.

Patrik byl ale pracovitý a už jako dítě si vydělával prodejem zeleniny a pomáhal s úklidem. Měl v sobě podnikavého ducha, rád četl a vzdělával se v tom, co ho bavilo. Dostal se tak k práci s počítačem a později i k programování, kterému se chtěl věnovat i na střední škole. I tady ale doplatil na společenskou představu o tom, kde je místo Romů a jakou práci by měli dělat. …protože nás cikány stejně nikdo po škole nezaměstná jinde než v dílně nebo na stavbě. Uvádí tak do kontextu někdejší přístup státu k dětem a dospívajícím, který se neblaze podepsal na jejich pozdějším životě a pracovním (ne(zařazením.

K programování se později vrátil i profesně, nicméně mezitím také stihl podniknout nebezpečnou cestu na válkou sužovaný Balkán. To, co se mu zde podařilo zrealizovat, boří hranice možného a úspěšně vyvrací zakořeněný mýtus, že jednotlivec sám nic nedokáže. A, že ať už proti Vám stojí gádžové, Romové, Olaši, židé, křesťané, muslimové, náckové nebo pojicajti, skutečná cesta ven ze škatulkového života je vydržet a dojít ke svému cíli i když ostatní tvrdí, že to nejde, nebo se Vám v tom snaží bránit.

 

Název knihy Skutečná cesta ven
AutorPatrik Banga
Žánr Literatura česká, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2022
Počet stran216
ISBN 978-80-275-1342-0
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde