Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tip na audioknihu: Složka 64

Složka 64Léto je v plném proudu, a přestože letošní počasí je jako na houpačce, kdy jednu chvíli taháte jazyk pomalu po zemi, jaké je vám vedro a ve chvíli druhé se zase lehce chvějete zimou při teplotách počínajícího jara, dají se i do takového meteorologického mišmaše najít příběhy, které potěší v dešti i parnu.

Nakladatelství OneHotBook přišlo s audiozpracováním čtvrtého případu Carla Mørcka z oddělení Q. Za knižní předlohou stojí Jussi Adler-Olsen, jehož jméno je už poměrně slušnou zárukou dobrého čtení, tudíž jsem do mluvené verze šla se značnou nadějí, že nakladatelství ani protentokrát nešláplo s výběrem vedle.

Složka 64 je poměrně komplikovaný a zašmodrchaný příběh se značně syrovou zápletkou, z níž se budou ježit chlupy na zátylku skoro každému, zejména však ženám. A vlastně nejen na zátylku. Sem tam se mi ježily i ty chloupky, co vůbec nemám. Potraty a sterilizace. Nedobrovolné. Hrstka nadřazených, kteří si myslí, že mají právo rozhodovat o tom, která žena je hodna se reprodukovat a předávat své geny dál. Mladé ženy a dívky jsou zavírány do zařízení na ostrově Sprogø jen proto, že je společnost označila za promiskuitní, zaostalé nebo oboje dohromady. Cesta ven? Sterilizace. To je i případ Nete Hermansenové, která si myslí, že minulosti unikla. V tom se však šeredně mýlí. Po letech se její život ocitá v troskách a po spoustě dalších let se Netino jméno objevuje ve vyšetřování podezřelého zmizení pěti osob. Všichni zmizeli beze stopy. Všichni v jeden den. Všichni měli více nebo méně co do činění právě s Nete. Carl má před sebou zřejmě nejtěžší případ své kariéry.

Přednesu se s grácií zhostil Igor Bareš a bez nejmenších okolků na rovinu říkám, že se mi jeho projev více než zamlouvá. Příjemná barva hlasu, přednes nezadrhává, a přestože se pan Bareš nesnaží nějakým výrazným způsobem měnit tón nebo zabarvení hlasu přímé řeči jednotlivých postav, ani na chvilku mě nenapadlo brát to jako mínus. Tento pán překvapivě snadno dokázal, abych zpomalila v tom, co právě dělám a plně se soustředila na příběh. Později už jsem veškeré snahy o jakoukoli souběžnou činnost vzdala a jen se natáhla pohodlně na gauč, abych dokázala plně vychutnat, co mi tenhle člověk chce říct. Bravo.

Co se týče řemeslného zpracování audioknihy, opět nemám prakticky co vytknout. Členění kapitol je poměrně příjemné a nakladatelství se s tím popralo obstojně – jen opravdu pár částí se natáhlo na délku kolem dvaceti minut. Hudební předěly dobře korespondují s příběhem a pro dokreslení atmosféry to byla dobrá volba. I když místy byl ten přechod až příliš dlouhý a zbytečně to natahovalo konkrétní část o nadbytečné sekundy. Toť jen takový malinký kaz na kráse a v celkové délce Složky 64, jež činí úctyhodných 17 hodin a 24 minut, je vlastně směšně zanedbatelný.

Pokud tedy hledáte zajímavý příběh, který by vám vydržel na delší časový úsek, rozhodně sáhněte po Olsenovce v podání pana Bareše. Mrazivý příběh promlouvá kultivovaným a navzdory ději velmi sympatickým hlasem. Pekelná kombinace, jíž jsem si neuvěřitelně vychutnala. 

Hodnocení 4/5

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-a-olsen-slozka-64-cte-igor-bares-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Zneužívání a násilí patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogø. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž následky zdejšího pobytu pronásledují celý život. Asad s Rose přimějí Carla, aby znovu otevřel starý případ a pokusil se zjistit, co se tehdy dělo. Brzy si však uvědomí, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší i jiný dávný případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil jeho strýc.

  

 Složka 64

 Autor:

Jussi Adler-Olsen (* 1950)

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje šest knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014) a Nesmírný (2015). První dva díly této série byly zfilmovány a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu i jednou z příčin obrovského mezinárodního úspěchu jeho knih je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie.


Účinkující:

Igor BarešIgor Bareš (* 1966)

Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

 

 

 

Název:                  SLOŽKA 64
Složka 64Autor:                    Jussi Adler-Olsen
Interpret:               Igor Bareš

Délka:                   17 hodin a 24 minut

Katalogové č.:     AK013
EAN:                     8594169480138

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-a-olsen-slozka-64-cte-igor-bares-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.