Snachy za všechny prachy

recenze knihy Snachy za všechny prachy

Francouzská spisovatelka Aurélie Valognes se českým čtenářům představila knihou Když má štěstí kliku. Titul Snachy za všechny prachy je pohodové a odpočinkové čtení.

Rodina Martine a Jacquese Le Guennecových se skládá ze tří synů, dvou snach, jedné snachy budoucí, Jacquesovy matky Antoinnette a dvou vnuků.

Jacques je hlavou rodiny, ale Martine je krkem, která tou hlavou otáčí. Jeho postava byla příšerná, tedy spíše jeho povaha. Arogantní, sebestředný mužský, který je hodně kritický vůči ženám. Martine ho snáší už mnoho desítek let, ale její snachy jsou jiné. Ale i s nimi není jednoduché pořízení. Stephanie na všem vidí něco špatného, především poukazuje na nedostatky týkající se bezpečnosti dětí v domě prarodičů; Laura je vegetariánka, takže rodinná jídla bývají hodně dramatická; Jeanne, zatím budoucí snacha, je v rodině nová a rozhodně nechce být potichu a okouzlovat každého za každou cenu. Synové Jacquese a Martine se drží v pozadí, příliš své ženy nepodporují a víceméně se podobají svému otci.

Snachy za všechny prachy - recenzeNěkterým čtenářům se může zdát, že čte nějakou situační komedii a na pozadí slyšíte uměle vytvořený smích. Autorka se snaží o lehký a nenásilný humor, záleží na vás, jak moc se chcete u čtení smát.

Tento vícegenerační román patří do kategorie odpočinkové literatury, ale mezi řádky však pocítíte mírnou frustraci z toho, jak se Le Guennecovi muži chovají sobecky.

Rodinné vztahy jsou vděčným tématem většiny spisovatelů. Aurélie Valognes zvolila odlehčenou formu. Příběh je o kompromisech, které každý z nás dělá, o nepředstírání i o vzájemné toleranci.

Titul se skládá z krátkých kapitol, vypravěčem je pokaždé někdo jiný. Někdy jsou úsměvné, někdy stojí za to o větách popřemýšlet. Záchytnými body jsou setkání o Vánocích, Velikonocích a dalších příležitostech, kdy se schází celá rodina. Teprve v těchto chvílích se ukáží jednotlivé povahy postav. Tento kaleidoskop vztahů tvoří rodinu. Leckdy se v nich můžete poznat a říct si, že přesně takto se chová můj tchán/moje snacha.

Příběh je ideální čtení k vodě, kdy nechcete přemýšlet o starostech všedních dní, ale na chvíli se zasmát u příhod jedné rodiny.

 

Název knihy Snachy za všechny prachy
AutorAurélie Valognes
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran232
ISBN978-80-7565-846-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)