Výhra, kterou nikdo nechtěl

recenze knihy Sok

Už se vám někdy stalo, že byste něco vyhráli, aniž byste se přihlásili do nějaké soutěže, vsadili se, nebo jen setřeli los? Pokud ne, tak s knihou Sok od Iaina Reida poznáte, jaké to je, když si musíte vyzvednout výhru, o níž jste s největší pravděpodobností vůbec nestáli. Jedná se o jedno ze současných beletristických děl, jež má ve svém portfoliu nakladatelství LEDA.

U mnohých čtenářů o tom, zda si daný titul přečtou, či nikoliv často rozhoduje obálka knihy. V případě Soka čtenářovu pozornost upoutá vcelku velký obrázek brouka nosorožíka, jenž se nachází přesně uprostřed přebalu na modrožlutém pozadí. Brouk obálce vévodí i na dotek, protože je lesklý a vystouplý. Asi si říkáte proč zrovna tento brouk, odpověď vám dá text, jenž na vás ve svazku čeká. Už podle samotné anotace se můžete těšit na zajímavý příběh plný neočekávaných zvratů, jenž se pyšní interesantní zápletkou, již rozuzlíte až na závěru knihy.

Příběh je psán přímočaře. Vyprávění nepředchází žádná předmluva, ani další úvodní texty. Jediné, s čím se tu potkáte, je citát od Leonory Carringtonové z The Hearing Trumpet. Pak už následuje jen ničím nerušený proud děje. Když nad tím tak přemýšlím, toto je po dlouhé době první kniha, v níž jsem byla coby čtenář hozena ihned do víru dění. Tuto změnu jsem přivítala a čtení jsem si doslova užívala.

Autor nás zavede na odlehlou kanadskou farmu, kde žije hlavní hrdina Junior, jehož očima děj sledujeme, se svou manželkou Hen. Jsou tu v podstatě odloučení od civilizace, ale jim to nijak nevadí. Jednoho dne se jim ale život změní o 360° a oni se musí s novou situací sžít. Podaří se jim to? To můžeme sledovat prostřednictvím živého Juniorova vyprávění.

Již samotná obálka hlásí, že se jedná o hororový thriller, musím se přiznat, že mi strašně dlouho (v podstatě až do poslední stránky) trvalo, než jsem dokázala pochopit a správně interpretovat prvky hororu. Celou dobu mi příběh připadal jako vyprávění o tom, jak se člověk chystá na něco, co ho někdy v budoucnu čeká. Pak ale nastává opravdu nečekaný zvrat, jenž na vše, co bylo řečeno před tím, vrhá úplně jiné světlo, které hraničí až se strašidelností.

I přesto, že je děj přímočarý, nemohu napsat, že se jedná o oddechové čtení. Autor vás rozhodně odpočinout při četbě nenechá. Neustále bude množstvím položených a nezodpovězených otázek zaměstnávat vaše mozkové závity. Co se týče postav, ty jsou prokresleny dost detailně a do každé z nich se může čtenář snadno vžít. K tomuto slouží zejména množství popisů, jež vyplývají z vnímání Juniora. Musíme tedy brát v potaz to, že je vyprávění hodně subjektivní, jelikož je vyvedeno v ich-formě. Dialogy mezi jednotlivými postavami jsou hodně časté a živé, občas bych až mohla tvrdit, že jich je až moc. V některých situacích bych spíše uvítala více popisových partů.

Svazek má pouhých 224 stran a je rozdělen do tří částí, a to Příjezd, Zábor a Odjezd. Mohu říci, že opravdu až do poslední chvíle budete tápat v temnotách a příběh bude zaměstnávat vaše myšlenky. Text se díky výše zmíněným dialogům čte velmi rychle a dobře. Zdatný čtenář knihu zhltne za pár hodin, jelikož je dílo opravdu čtivé a strhující. Nepustí vás v podstatě do té doby, dokud nezjistíte, jak to vše bylo a i po dočtení si budete stále klást otázky, protože konec se jeví vcelku otevřeně.

SokJak jsem již napsala výše, děj je odvyprávěn subjektivní ich-formou. Na všechny situace hledíme očima vypravěče, jímž je sám Junior. S ním prožijete všechny slasti, ale i strasti a občas budete mít pocit, jako byste byli přímými účastníky děje. Junior se čtenáři často otevírá, a proto si budeme moci povšimnout jeho pocitů, myšlenek, pohnutek a dojmů. Dialogy jsou v této knize poněkud zvláštní. V prvních dvou částech si můžeme povšimnout, že, ač Junior mluví, jeho promluvy nejsou uvedeny v uvozovkách přímé řeči. Stejný problém nastává v poslední části u Hen. Ve správnou chvíli se ale dozvíte, proč tomu tak je.

Kapitoly v této knize jsou vcelku krátké, ale překvapením pro vás zajisté bude, že nejsou nijak číslované, a proto není možné říci, kolik jich ve skutečnosti v každé z částí je. Novou epizodu poznáme vždy tak, že začíná text té nové v polovině stránky a prvních pár slov je napsáno tučně a velkými písmeny.

„Nehodlám mu líčit, jak byla po jeho předchozí návštěvě rozhozená a odtažitá, jak se ke mně několik týdnů chovala. A jak dlouho trvalo, než se všechno zase vrátilo do starých kolejí. Ovšemže už je to dávno, ale rozhodně nestrpím, aby se to opakovalo i tentokrát. Pomlčím i o tom, že ho kvůli tomu nesnáším: kvůli pocitům, které v Hen vyvolal. I teď si ho prohlížím. Ta jeho mrňavá očka. Tenké rty. Zjevně ho těší, že je tady, působí spokojeně a sebevědomě. Je mi to fuk. Je v něm nějaká faleš.“ (s. 36)

Tato knížka si mě získala mimo jiné i díky svému grafickému zpracování, jež je opět odvedeno bravurně. Grafika textu hodně přidává na čtivosti a atraktivitě románu. Text je sázen do bloku přiměřeně velkými patkovými písmeny, jež se krásně čtou a nebolí z nich oči. Kapitoly jsou zpracovány přehledně, tudíž se čtenář ve vyprávění neztratí.

Moje subjektivní hodnocení románu Sok je spíše pozitivní. Líbilo se mi, jaký spád kniha měla, zaujalo mě i množství zvratů, jichž je na malém prostoru více než dost. Dalším faktorem, jenž mě zaujal, je určitě psychologická studie hlavní postavy. Junior je ve svém jednání velmi otevřený a projevuje svoje emoce naplno. Abych ale pravdu řekla, docela dlouho mi trvalo, než jsem pochopila pravou podstatu žánrového zařazení díla. Chvilku to na mě působilo, jako bych se pohybovala v prostředí plném nežádoucí havěti, jež se z ničeho nic pohybuje po domě, kde se dříve nenacházela. Možná i to má přispět k navození strašidelné atmosféry, jež by měla být hororu vlastní. I přes tento malý nedostatek jsem si ale knihu náramně užila a mohu ji vřele doporučovat dále, zejména tedy milovníkům thrillerů a hororů. Jelikož jsem ale ve vyprávění našla spíše napínavé chvíle, přikloním se spíše k žánrovému zařazení do thrillerů. Knihu jako celek hodnotím krásnými 90 %.

 

Název knihySok
AutorIain Reid
Žánrhororový thriller
  
NakladatelstvíLEDA
Rok vydání2019
Počet stran224
ISBN978-80-7335-579-1
  
Nákup knihywww.leda.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

LEDA

Nakladatelství LEDA vydává slovníky a učebnice celkem pro 28 jazyků světa. V roce 2007 rozšířilo svoji nabídku o literaturu beletristickou a naučnou.

www.leda.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)