Úterý, 16.7.2024
HudbaKultura

Soundtrack tepal Lucií

LucieVzhledem k tomu, že kapela Lucie patří mezi moje oblíbené cca 20 let a proto, že svůj letošní jediný koncert vyhlásila na zahájení Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, bylo nad slunce jasné, že si takovou událost nenechám ujít. A koho jiného přibrat k takovému zážitku než právě svoji parťačku, se kterou jsme v roce 1997 zažily koncert kapely Lucie na pardubickém zimním stadionu.

Je nám sice o pár let víc a místo batikovaného trička a okovaných martensek jsme se včera oblékly poněkud kultivovaněji, nicméně přípravy a těšení na koncert byly srovnatelné s chystáním se před dvaceti lety. Celý den jsme jedna druhou informovaly o tom, jakou písničku právě hledáme na youtube, ladíme se na večerní koncert a nic jsme neponechaly náhodě ani cestou do Poděbrad, kdy jsme stihly obě dvě CD Lucie – Best of.

Do Poděbrad jsme dojely navečer, a s úsměvem na tváři se vydaly na procházku krásnou lázeňskou kolonádou, která byla plná stánků s charakteristickými oplatkami, občerstvením a lákala k tomu, užít si co nejlépe přípravu na večerní koncert. Před akcí bylo možné se zajít podívat na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se od 19 hodin měly na festivalový koberec modré barvy dostavit známé tváře v čele s kapelou Lucií. To jsme si, samozřejmě, nemohly nechat ujít a před sedmou jsme posilněny dobrou večeří stály připravené u pódia, poté, co jsme ulovily místa přímo vpředu. Během chvíle se začaly sjíždět nablýskané vozy značky Audi, ze kterých skutečně jako první vystoupila skupina Lucie, v čele s Michalem Dvořákem, který je výkonným ředitelem celého festivalu. Charismatický a vtipkující David Koller a dobře naladění další členové kapely nás svým vystupováním ujistili, že je nač se v 21 hodin těšit.

Pozvolna jsme přešly na stadion FK Poděbrady, kde se měl koncert konat. Na ploše se začalo shromažďovat opravdu velké množství lidí, je pravdou, že základnu fanoušků má Lucie za svých 30 let působení více než silnou a nebylo tedy s podivem, že si jediný letošní koncert nikdo nechtěl nechat ujít.

 

Lucie, foto: Jan Nožička

 

Úderem půl deváté se na obřím širokoúhlém plátně spustil půlhodinový dokument o skupině Lucie, který nás epesně ladil videoklipy z historie se známými písničkami, které už v tuto chvíli pobrukoval celý stadion. Téměř jsme si vystačili i bez kapely, nicméně úderem deváté jsme začali pískat a těšit se na realitu. Cca čtvrt hodiny byla naše trpělivost a bobřík výdrže testována reklamními upoutávkami. Ve čtvrt na deset nastoupil na pódium moderátor Jan Pokorný, který se cca dvě hodiny předtím vedle nás posilňoval v místní restauraci. Představil celý festival, tvůrce festivalové znělky a toužebně očekávaná show mohla začít. Těsně před začátkem se do areálu snesla helikoptéra a s ostatními fanoušky jsme spekulovali, jestli se kluci z kapely před hraním byli proletět a prohlédnout si večerní Poděbrady.

A pak to přišlo…světla se rozsvítila a na pódium nastoupila očekávaná sestava, doplněná synem Davida Kollera Adamem, který stejně jako jeho otec, famózní bubeník, zasedl za druhou sestavu bicích.

Hit střídal hit, stadion FK Poděbrady se otřásal v základech a celý, hodinu a třičtvrtě trvající koncert, jsme prožívali každou minutu. V průběhu přišla krátká přestávka, kdy in memoriam dostal krásnou skleněnou sošku – cenu festivalu, letos zesnulý, známý a nepřekonatelný Radim Hladík. Cenu členům rodiny předával kytarový mág Michal Pavlíček, který se nenechal přemlouvat, zůstal s kapelou na pódiu a bez zaváhání vystřihl dvě písničky. V jeho podání se stala filmová Amerika třešinkou na dortu celého koncertu. Čas běžel neuvěřitelně rychle, fanoušci užívali koncert na maximum a dokonce neměli téměř vůbec potřebu mávat nad hlavou chytrými telefony, díky čemuž bylo možné pohodlně sledovat dění na pódiu. Párkrát jsme byli vyzváni Robertem Kodymem k použití světýlek v telefonu při procítěných pomalých hitech Sen nebo Laura, což jsme s radostí udělali.

Atmosféra byla neskutečná a Lucie předvedla parádní performance, které jsem si užila na maximum.

 

Lucie

 

www.lucie.cz   |   http://soundtrackfestival.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.