Spálená obloha

Spálená oblohaKde je moje dítě? Noční můra každého rodiče zhmotnělá v jedné větě. Ledová hrůza momentu, kdy bezradně stojíte a dokola si se vzrůstající panikou opakujete tuhle jednu jedinou větu stále dokola. Jedna otázka. Nekonečné variace odpovědí. Jedna děsivější než druhá.

Kde je moje dítě?

Říct o Rachel Jennerové, že má ideální život, by byla nadsázka, přestože ještě poměrně nedávno se tomu ideálu přibližoval. Na pohled stabilní manželství s úspěšným dětským lékařem Johnem vyšperkované krásným synem Benem a přívětivým rodinným domem. Pro většinu lidí sen všedního dne. Problém se sny je ten, že se dokáží velmi snadno rozplynout v hořké nic.

V jednu chvíli máte téměř vše, v tu druhou váš manžel nakládá svoje věci do kufru auta a stěhuje se ke své mladé milence. Rozvod, stěhování, zvykání na nový život jen ve dvou. Rachel musí přijmout životní roli, na níž dříve ani nepomyslela – roli matky samoživitelky. A když už se zdá, že si se synem pomalu zvykli, přijde chvíle třetí. Při pravidelné procházce lesem spustí Rachel na chvíli svého syna z očí. Synův rozlet za samostatným objevováním světa se tragicky zvrtne. Malý chlapec beze stopy zmizí.

Kde jsi, Bene?

Příběh můžete sledovat ze dvou rovin. První je pohled matky, jež se zoufale snaží najít své dítě. Pohled z druhé strany zajišťuje detektiv Jim Clemo. Rozdíl mezi jednotlivými party je poměrně citelný. Zatímco Rachel se celkem snadno dostanete až na dno duše a budete se s ní prodírat nepřívětivou a děsivou houštinou nejistoty, nevědomí a strachu, s mužským protagonistou si v tom tolik nepochodíte. Tady jsem měla dojem, že jen nesměle kloužu po povrchu. I tak bych zrovna tyto části neoznačila za vatu, spíš to berte jako příležitost, jak se na příběh dívat s odstupem.

Spálená obloha je stresující jízda, při níž až téměř do poslední chvíle netušíte, jak bude vypadat finále. Neuroticky budete přeskakovat z jednoho podezřelého na druhého, pálit si mozkové závity při možných i nemožných dedukcích, ohryzávat si nehty tím více, čím delší časová propast se otevírá mezi únosem a bezvýsledným pátráním. Řekla bych, že to není klasický thriller, ale spíše psychologické drama. A dobré drama. Nemám sice děti, pokud nepočítám dvě chlupaté demo verze psa, i tak jsem si parádně pochodila ve všech možných pocitech a dojmech, přičemž ani jeden nepatřil mezi ty úplně nejpříjemnější. Strach, beznaděj, stres, bezedná hrůza a ostře bodající nevědomí. Pochyby o lidech, kteří vám jsou nejblíže.

Co když je váš dosavadní život jedna velká lež?

A proč někdo unesl zrovna vašeho syna? Proč se to stalo zrovna vám? Proč?

Přestože kniha obsahuje i podezřelé náhody a souhry okolností, které vás místy trošku zatahají za vlasy, nejsou to situace vyhrožující vám totální likvidací s cihlou v ruce. A vážně jsem až do konce nevěděla, jak to celé ve skutečnosti bylo.

Hodnocení:  80 %  

 

Anotace:

Stačí jen okamžik – a život se změní v peklo. A umí ho vykreslit nejen Gillian Flynnová…
Rachel Jennerová zůstala na moment pozadu. Od té chvíle se její osmiletý syn Ben pohřešuje. Avšak co se vlastně onoho osudového odpoledne na jejich procházce v lese stalo?
Rachel se zhroutí svět, navíc proti sobě poštve téměř celou veřejnost. Ani spolupráce s policií neprobíhá zrovna ideálně.
Ubíhají minuty, hodiny, dny… neúprosně ukrajují šanci, že Ben je ještě naživu. Že se najde. A vrátí se zpět.
Rachel zjistí, že nikomu nemůže věřit. Dá se však věřit Rachel?
Sugestivní, originální psychothriller – bestseller vycházející v sedmnácti zemích – je určen všem, komu utkvěla v paměti atmosféra románů Ostré předměty a Temné kouty.

 


Název knihy:         SPÁLENÁ OBLOHA
Spálená oblohaOriginální název:  Burnt Paper Sky
Autor:                      Gilly Macmillan

Nakladatelství:      Knižní klub
Rok vydání:           2016
Počet stran:           408

ISBN:                       978-80-242-5146-2
EAN:                        9788024251462

Vazba:                     Vázáno
Formát:                    155 x 233 mm

E-shop:                   https://www.BUX.cz

   

 

Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.