Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Špatná dcera

recenze knihy Špatná dcera


“Nervózní chvění jí začalo v žaludku, něco jako nedefinovatelné svírání, které se rychle přesunulo do hrudníku, šířilo se vzhůru a pak ven, dokud se jí nedostalo ke krku. Neviditelné prsty jí obemkly hrdlo a pevně stiskly dýchací trubici, čímž přerušily přívod kyslíku a způsobily, že se jí zmocnila závrať a zatočila se jí hlava.”

Robin je terapeutka, která už několik let se svou rodinou nepromluvila jediné slovo. Její otec, který matku podváděl celých třicet čtyři let, co byli spolu, se oženil pouhých pět měsíců po její smrti. A nebylo to jen tak s kdekým. Ale právě s nejlepší kamarádkou Robin. Tarou. A aby to bylo zajímavější, Tara byla v té době zasnoubená s jejím bratrem Alekem.

Jednoho dne jí zavolá sestra Melanie a nemá zrovna dobré zprávy. Jejich otce, Taru a její dvanáctiletou dceru Cassidy někdo postřelil a oni teď leží v kritickém stavu v nemocnici. Robin nezbývá nic jiného, než se vrátit do rodného města Red Bluff a zjistit co se stalo. A aby toho nebylo málo, Robin se vrací její panické ataky.

Špatná dcera“Vlastně jsem doufal, že byste mohla prozradit pár věcí vy mně.” 
“Co například?”
“Například to, jestli vás nenapadá někdo, kdo by mohl mít motiv na vašeho otce nebo Taru střílet.”
Těžší by bylo přijít na někoho, kdo ho neměl, pomyslela si Robin. “Přes pět let jsem ani jednoho z nich neviděla, ani s nimi nemluvila.”

Kdo to mohl udělat? Kdo byl natolik bezcitný, že střelil dvanáctileté dítě? Je možné, že to udělal Alek, který se stále nepřenesl přes jeho a Tařin rozchod? Nebo snad Landon, autistický, osmnáctiletý syn Melanie? A co Tařin bývalý manžel a otec Cassidy, může být on tím střelcem?

V příběhu vystupují postavy s dobrými i špatnými charakterovými vlastnostmi. Žádná mi vyloženě nepřirostla k srdci. Robin byla trochu přecitlivělá, Melanie byla věčně naštvaná, o nikoho se nestarala, včetně jejího autistického syna. U Cassidy jsem často nevěděla. Na dvanáctiletou dívku mi její chování přišlo zvláštní. Ale i přes to všechno je příběh velmi čtivý a plný překvapení a zvratů.

“Právě když se domnívala, že se sestrou někam pokročily, že už už dospěly k opravdovému průlomu, že by doopravdy byly schopné uzavřít přátelství, realita vystrčila svou ošklivou hlavu jako chřestýš vyrušený neopatrným turistou na kraji cesty.”

Autorka dokáže výborně popsat pocity a mezilidské vztahy. Její styl mi opravdu sedl. Píše velmi poutavě. Již od prvních stránek jsem měla spousty otázek a musela pokračovat ve čtení, abych získala odpovědi. A i když to občas bylo okaté a mohla jsem to tušit, tak konec byl překvapivý.

Pokud máte rádi psychologické thrillery, kde rodina, lži a tajemství hrají důležitou roli, tak si knihu určitě přečtěte. Joy Fieldingová ví, jak si udržet vaši pozornost. Toto není moje první kniha od této autorky, a určitě také není poslední. Její knihy mám moc ráda a vždy až do konce s napětím čekám, co si na nás paní spisovatelka připravila.

Hodnocení: 4/5

Joy Fileding

(*1945 Toronto) po ukončení univerzity se stala herečkou, působila na kanadských divadelních scénách a v televizi. Ambice ji zavedly do Hollywoodu, ale rozčarování urychlily její návrat domů. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře. Její knihy, jejichž hrdinkami jsou převážně ženy v okamžiku životní krize, se vyšplhaly na žebříčky bestsellerů a byly přeloženy do více než 25 jazyků. Mnohé se dočkaly filmového zpracování. Joy Fieldingová žije s manželem a dvěma dcerami v Torontu.

 

Název knihy Špatná dcera
AutorJoy Fieldingová
Žánrpsychologický thriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran352
ISBN978-80-249-3682-6
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)