Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Špion, který přišel z chladu

recenze audioknihy Špion, který přišel z chladu

Audiokniha vydavatelství OneHotBook Špion, který přišel z chladu upoutá na první pohled výraznými barvami přebalu (žlutá, modrá, červená) kontrastují s nudnou šedí stejně tak, jaké jsou naše představy o práci agentů v době studené války. Černé postavy evokují ostře střežený hraniční přechod mezi Východním a Západním Berlínem.

Audiokniha vznikla pod režijním vedením Hynka Pekárka a interpretoval ji Martin Zahálka.

Text knižní předlohy vznikl jako reakce na oblíbené bondovky. Takže jsem byla velmi zvědavá na seriózní příběh z prostředí tajných služeb odehrávající se převážně  v Západním Berlíně a v Londýně v období vrcholící studené války v 1. polovině 50. let 20. století.

Začíná dramatickým líčením pokusu britského agenta přejít z Východního do Západního Berlína a na stejném místě se osudy hlavního hrdiny po několika málo letech uzavírají.

Východoněmeckým agentům se podařilo rozbít britskou špionážní buňku, a tak je její velitel agent MI6 Alec Leamas povolán do Londýna, kde mu nadřízení vyčinili, poslali ho do důchodu a našli mu nudné zaměstnání, takže zahořkl a dopouští činů, jež nejsou v souladu se životem řádného občana. Ale ve skutečnosti je všechno jinak… .

Je pověřen tajným úkolem. Zlikvidovat nepřátele ve Východním Berlíně, zdiskreditovat dvojitého agenta Mundta.

Monotónní hlas Martina Zahálky plně koresponduje s naoko monotónní nudnou šedí rutiny práce agenta. Nicméně jeho smysly jsou stále ostražité. Jeho profesí trpí i soukromý život. Žádné bujaré večírky ani románky s půvabnými dívkami jako v bondovkách, žádné důmyslné tajné super zbraně. Vše je nenápadné, střízlivé, mnoho schůzek, na první pohled bezvýznamných, mnoho postav a rozhovorů s důmyslným podtextem. Spletitý děj plný překvapivých zvratů. Takže žádná oddechovka, posluchač se musí pekelně soustředit, aby mu neunikaly důležité souvislosti.

Poslech je rozčleněn do 31 kapitol nazvaných podle místa děje nebo podle jmen postav. Atmosféru vyprávění podtrhuje a doplňuje charakterizační hudební doprovod. Poslední 32 kapitola  obsahuje vyjádření autora k vlastnímu dílu, kde čtenáře-posluchače ujišťuje, že nejde o dokumentární dílo, ačkoli tak text působí, ale o fikci.

Audioknihu bych doporučila všem milovníkům kvalitních špionážních románů, jejichž krevní skupinou není agent 007 James Bond. Autor popisuje práci agentů, jejich metody a postupy se znalostí a nadhledem. Vykresluje atmosféru studené války v době před internetem, fake news a trollími farmami.

 

Špion, který přišel z chladu
 

 

Název audioknihy Špion, který přišel z chladu
AutorJohn le Carré
InterpretiMartin Zahálka
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka9 hodin 30 minut
EAN8594169482606
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.