Neděle, 24.9.2023
Cestování a výletyVolný čas

Spirituální zpěvy v Muzeu barokních soch

Spirituální zpěvy v Muzeu barokních sochNadcházející Vánoce, rozzářená světélka v oknech, lahodný zvuk koled. To vše teď vidíme a slyšíme všude kolem nás. České nebo americké koledy zná snad každý. Víte ale, jak se třeba slaví Vánoce v Africe? Co si oni prozpěvují v tento čas?

Na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi vznikl letos nový zájmový kroužek pod názvem Kiesse Nzamba (v překladu „slone, směj se“). Zaměřuje se právě na zpěv afrických spirituálů, tedy černošských duchovních písní.

Ve středu 14. prosince 2011 pořádala skupina Kiesse Nzamba své první předvánoční vystoupení v Muzeu barokních soch v Chrudimi. Účast byla hojná a věřím, že jejich koncert nebyl poslední. Za pomoci všech sponzorů se podařilo připravit opravdu nádherné a nevšední vystoupení.

Skupina Kiesse Nzamba vznikla asi před půl rokem při Gymnáziu Josefa Ressela. Pod vedením Mgr. Ilony Štorkové, která na GJR vyučuje hudební výchovu a dějepis, založili studenti zájmový pěvecký kroužek. Inspirací se jim staly africké spirituály z repertoáru českobudějovické skupiny Filia, jejíž vedoucí  Karel Řežábek je částečně doplnil i českým textem. Velmi je nadchly, pak už stačil pouze originální název v odpovídajícím jazyce, a bylo to. Scházejí se pravidelně jednou týdně podle jednotlivých hlasů, jednou měsíčně potom sladí všechny hlasy dohromady.

Kiesse Nzamba 

Fakt, že pro tento kroužek obětují svůj volný čas, pro kantory i studenty tolik vzácný, vzbuzuje obdiv a hlavně velký dík.

Čeká je však zajímavá odměna. Do konce školního roku by si rádi na památku část svého repertoáru natočili v nahrávacím studiu

Co tedy dodat? Snad už jen hodně štěstí a úspěchů, a hlavně nepřetržitou píli a ochotu!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.