Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Splnit si své sny

recenze knihy Splnit si své sny

Adam pracuje jako taxikář vozící pacienty na chemoterapie. Ani ve snu by ho nenapadlo, že by se do některé ze svých pacientek mohl zamilovat, a přece se tak stalo. Jednoho dne k němu do auta nastoupí Jessi, které zbývá jen pár týdnů života. Adama k mladé ženě cosi přitahuje, a i když ví, že vztah perspektivu nemá, neodradí ho to. Snaží se pro Jessi udělat maximum a splnit jí velký sen. Jeden takový má i on sám. S Jessi si uvědomí, že čas zastavit nejde a je zbytečné čekat na vhodnou chvíli, která mnohdy ani nenastane. Román Splnit si své sny ukazuje, že nikdy není pozdě na to, abyste uskutečnili své plány, ať jsou sebevíc odvážné.

Jméno Hendrik Winter je pseudonymem německého autora Andrease Winkelmanna, který u nás pod svým skutečným jménem dosud vydal dva kriminální romány. Tentokrát přichází s příběhem ze života, v němž se romantická linie snoubí s vážnější tématikou, jakou smrtelná nemoc bezesporu je. A teď záleží na tom, co z toho dokáže dobrý spisovatel vytěžit.

Splnit si své snyČetla jsem pár německých romancí a musím říct, že z globálního hlediska Němci romantiku moc neumí, ve finále působí chladně. Paradoxně to pak byli muži, jejichž tvorba v tomto žánru v mých očích obstála. Prvním je Daniel Glattauer a jeho dnes již kultovní romány Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna. Druhým je právě Hendrik Winter, jehož aktuální počin Splnit si své sny mě opravdu příjemně překvapil.

Autor líčí příběh z Adamova pohledu. Poznáváme rodinné i pracovní prostředí a zjistíme, že hrdina je tak trochu lúzr. Je už nějaký ten pátek dospělý, peněz moc nemá, žije s téměř devadesátiletou babičkou, která ho po smrti rodičů vychovala. Adama si však nejde neoblíbit. Působí upřímně, má citlivou duši, pro svou práci se v podstatě ani nehodí, je až příliš velký dobrák a poctivec. Jeho vztah k Jessi potěší všechny romantické duše, které touží po lásce do slova až za hrob. Nechybí ani dávka galantnosti, až si říkáte, jestli takový muž v dnešní době vůbec existuje. A ano, Adam chyby má, nebojte se.

Kromě hlavního těžiště, jímž je milostný vztah Jessi a Adama, je děj zaměřen i na mezilidské vztahy, ať už jsou to rodinné mezi Adamem a jeho babičkou, jež spojuje krásné a pevné pouto, nebo mezi Jessi, její malou dcerkou a poněkud svéráznými rodiči, kteří se musí smířit s odchodem příliš mladé dcery, i s faktem, že některé věci jí poskytnout nemůžou.

Splnit si své sny je romance, v níž nechybí humor, ani klišoidní zápletka, kterou však v rámci žánru respektujeme, patří k němu. Autor napsal hořkosladký příběh, který určitě ocení fanoušci románu Jojo Moyes Než jsem tě poznala nebo kultovního Love story Ericha Segala.

 

Název knihy Splnit si své sny
AutorHendrik Winter
Žánrspolečenské romány, romány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran392
ISBN978-80-249-4211-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)