Neděle, 27.10.2024
Chrudim

Společné jednání radních Chrudimi, Pardubic a Hradce Králové

Společné jednání radních Chrudimi, Pardubic a Hradce KrálovéVůbec první společné zasedání v novodobé historii mají za sebou členové rad měst Pardubice, Hradec Králové a Chrudim. K historickému jednání se sešli ve čtvrtek 21. ledna 2010 v zámečku ve Starých Čívicích na okraji Pardubic. Diskuse se vedla mimo jiné o plánu odpadového hospodářství, o cyklostezce spojující všechna tři města, o dopravní infrastruktuře celé zhruba čtvrtmilionové aglomerace či zásobování obyvatel pitnou vodou. “Jsme do určité míry jakýmsi trojměstím, je opravdu dost témat, která nás spojují. Možná bychom se mohli do budoucna takto scházet častěji,” řekl pardubický primátor Jaroslav Deml.     

Tématem, na němž se zástupci všech tří samospráv bez výhrad shodli, byl společný postup proti záměru znovu spustit do provozu spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic. Představitelé Pardubic, Hradce Králové i Chrudimi se zúčastní slyšení k problematice spalovny, které se uskuteční ve čtvrtek 28. ledna v jednacím sále Senátu. “Ačkoli spalovna neleží v těsné blízkosti Hradce Králové, kolegy z Pardubic a Chrudimi v boji proti spalovně jednoznačně podporujeme,” uvedl hradecký primátor Otakar Divíšek.

Důležitým bodem jednání byla i diskuse související s dopravou, a to jak silniční, tak i železniční. “V boji o dostavbu silničních tahů, zejména dokončení rychlostní komunikace R 35 a zvýšení kapacity silnice I/37 spojující všechna tři města, by neměla zapadnout ani důležitost dotažení již letitého projektu vybudování přímého železničního propojení prostřednictvím takzvané medlešické železniční spojky,” uvedl chrudimský starosta Jan Čechlovský. Zástupci všech tří měst vyjádřili podporu také postupnému rozšiřování sítě cyklostezek a jejich napojení na páteřní cyklostezku podél toku Labe.

Zdánlivě neviditelným problémem se ukázalo případné řešení krizových situací souvisejících s nedostatkem pitné vody. Stávající zákon o vodách totiž explicitně neřeší, jak mají města a obce postupovat, když z různých důvodů nelze využívat k zásobování pitnou vodou běžné zdroje. “Budeme požadovat, aby zákonem byly stanoveny pravomoci a odpovědnost měst a obcí pro řešení nedostatku pitné vody. Zároveň by mělo být zákonem dáno, že lze v případě krizové situace bez sankcí čerpat vodu pro zásobování obyvatel,” vysvětlila náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová.
 
Termín dalšího společného zasedání zatím stanoven nebyl. “Věřím, že se opět sejdeme v dohledné době. Věcí, které nás spojují, je opravdu dost,” řekl chrudimský starosta Jan Čechlovský.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.