Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Správný čas pro zradu?

recenze knihy Meč a koruna: Čas zrady

S odstupem několika měsíců si můžeme znovu vychutnat další díl (tentokrát už poslední) série německé autorky Sabiny Ebertové, jež se nám před několika lety představila prostřednictvím velmi oblíbené pentalogie o porodní bábě Martě. Již teď můžeme říci, že i její druhá sága s názvem Meč a Koruna si získala své čtenáře, kteří s napětím očekávaly vydání dalších dílů. Titul Čas zrady je již třetím příspěvkem do této série a i tentokrát v sobě ukrývá zajímavý, čtivý a strhující historický příběh plný napětí, lásky, ale i nenávisti a intrik. Dílo si vás získá nejen pro syrovost námětu, ale také zvolenou tematikou. S hlavními hrdiny se podíváme do období první poloviny 12. století a opět budeme svědky problematických vztahů mezi jednotlivými germánskými rody. Nechybí tu ale ani slovanský element. Podaří se vyřešit spory mezi příslušníky rodů? Začtěte se do této publikace a odpovědi na své otázky jistě v této knize, která působí coby učebnice dějepisu, najdete.

Děj je stejně jako v případě předchozích dílů bohatý na nepřeberné množství emocí, nenávisti, strachu, intrik, zklamání, ale i lásky a radosti. Autorka v textu plynule navazuje na to, kde jsme skončili v díle předchozím. Pod jejím dohledem se podíváte na korunovaci nového panovníka, zažijete další středověkou svatbu, dostanete se do centra bitevní vřavy a prožijete ještě spoustu dalších situací, jež jsou typické pro toto historické období. Knihy Sabine Ebertové jsou charakteristické tím, že vyobrazují danou dobu až do nejmenších detailů, dalo by se říci, že vše, co se odehrává v této fiktivní sérii, se klidně mohlo stát i ve skutečnosti. Celý román je velmi napínavý a strhne vás do víru dění tak, že nebudete moci přestat číst dříve, dokud se nepročtete k úplnému konci a nezjistíte, jak vše dopadne.

Pokud jste četli předchozí díly, většina postav vám bude již známa. Co se prostředí týče, budeme se pohybovat nejen na území dnešního Německa, ale i tentokrát se podíváme na území, jež obývali naši předkové – členové kmene Slovanů. Jako jsme byli zvyklí hodně cestovat po středověké Evropě v předchozích dílech, bude tomu tak i v publikaci Čas zrady. Každá kapitola sleduje osud jiné postavy a tím pádem se nacházíme i na jiném místě. Když srovnám předchozí díly s tímto, musím říci, že, ač je surový, není to v takové míře, jako v prvních dvou knihách. Neznamená to ale, že by autorka změnila svůj styl psaní, spíše si zpracovávaná doba žádala trošku jiný přístup a ztvárnění. I tentokrát se setkáme s tvrdými boji o moc, ale není jich tolik. Kniha je bohatá na velkou dávku intrik a mystifikací. Děj je po celou dobu zajímavý a čtenář se nebude při četbě ani chvilku nudit.

Hlavních postav se objevuje v knize vcelku velké množství, s čímž musíme při takovémto rozsahu díla počítat. Souvisí s tím ale také rozloha území, jež je v titulu monitorováno. Čtení této ságy je tedy poměrně komplikované, a proto není vhodné úplně pro každého čtenáře. Pokud jste zaměřeni spíše na lehčí četbu s menším množstvím postav a kratším dějem, je možné, že se v ději budete ztrácet. Zpočátku, když jsem se pustila do četby prvního dílu, měla jsem problém i já, ač jsem na podobně náročné tituly zvyklá. Nicméně v druhém díle se mi četlo lépe a třetí díl byl pohodový, protože ve valné většině případů už postavy a složité vztahy mezi nimi znáte. Pro snazší orientaci v postavách najdete na počátku knihy vždy seznam veškerých postav s popisem jejich role v románu a vztahu, jenž mezi sebou mají. Je to tedy hodně usnadňující prvek, jenž vám dopomůže k lepší orientaci v tom, kdo je kdo. Stejně jako v předchozích dílech, i tady je mnoho postav historicky doloženo a jen malé množství vzniklo ve fantazii spisovatelky. Některé postavy jsou pro příběh stěžejní a většinou jim jsou věnovány celé kapitoly, jiné jsou jen epizodní, tudíž se nám představí, chvilku v románu vystupují a vzápětí zase zmizí a už se nám neobjeví.

I přes svou komplikovanost je vyprávění zajímavé, dokáže svého čtenáře strhnout do víru dění a velmi dobře se čte. Děj je bohatý na velké množství neočekávaných zvratů. Veškeré situace jsou popsány, dalo by se říci, až učebnicovou formou. Autorka vše do detailu vysvětluje, a tak máte pocit, jako byste se stali součástí děje. Jelikož se jedná o rozsáhlé dílo, můžete se bát komplikované kompozice, nicméně opak je pravdou. Kompozice je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Když už sledujete osud jedné postavy, autorka nikam neodbíhá a nepřeskakuje v čase. Ke změnám dochází vždy v přechodech mezi jednotlivými epizodami. Jednoduše řečeno, dílo je napsáno tak, aby oslovilo i takové čtenáře, kteří o historii nic moc neví. Děj je v rámci kapitoly přímočarý a vše je odvyprávěno chronologicky tak, jak se to stalo. Neustále se tak posouváte při četbě kupředu a nedochází k zadrhávání. O tomto faktu vypovídají i nadpisy každé kapitoly, v nichž je vždy uvedena datace.

Vypravěč se děje přímo neúčastní, spíše jej pozoruje zpovzdálí a zprostředkovává nám své postřehy a dojmy z toho, co spatřil. Rád cestuje z místa na místo a sleduje, co se děje na různých dvorech kolem rozličných postav. Autorka píše čtivým stylem, jenž je až kouzelný, protože má potenciál oslovit téměř každého čtenáře. Dílo zaujme zejména pro svou čtivost a svěžest. Jedná se o beletrii, a proto je důležité si uvědomit, že na stránkách titulu může být historická pravda trošku poupravena, či dokonce zcela změněna. I přesto se ale dá konstatovat, že se autorka snažila, aby její sága byla co nejvíce autentická, čehož dosáhla tím, že použila i dobového jazyka.

Meč a korunaTitul Čas zrady vyšel v originálu (Schwert und Krone 3: Zeit des Verrats) v roce 2018. V roce 2019 se dočkáváme překladu i my v České republice. Postarala se o něj stejně jako v předchozích případech Dagmar Hoangová a musím říci, že odvedla kvalitní práci. O vydání románu se zasloužilo nakladatelství Ikar. Jak jsem již výše zmínila, jedná se už o poslední díl trilogie Meč a Koruna.

Když mi byl k recenzi nabídnut román Čas zrady, vůbec jsem neváhala a hned jsem se pro něj rozhodla. Důvodem bylo to, že si mě získaly předchozí díly. Kromě předchozích zkušeností mi imponovala krásně zpracovaná obálka, jež nyní hraje zelenou barvou na pozadí a v popředí jsou opět vyobrazeny atributy panovníka státu (koruna, jablko a meče). To čtenáři napoví, co od knihy může očekávat. K přečtení vás však navnadí i poutavá anotace, jež slibuje zajímavý čtenářský zážitek. Za sebe mohu říci, že se opravdu máte na co těšit.

Román si vás získá způsobem, jakým byl napsán, protože autorka udrží vaši pozornost od samého začátku do úplného konce. Oproti předchozím dílům mohu říci, že v tomto nejsou kapitoly ani nijak dlouhé. Setkat se můžete s krátkými, někdy se středně dlouhými. Náplň a tematika románu je zvolena tak, že je pro čtenáře atraktivní a útočí na jeho psychiku.

Celé vyprávění je stejně jako v případě obou předchozích svazků složeno ze tří dílů, vše je uzavřeno epilogem. Jednotlivé části příběhu se dále dělí do kapitol, jež v případě, že jsou středně dlouhé, jsou rozděleny ještě do podkapitol. Jejich počet však není možné vyčíslit, jelikož kapitoly nesou pouze svůj název a nejsou číslovány. Pod každým názvem kapitoly je uvedena datace, místo, kde se děj bude odehrávat, a postavy, které budou v dané epizodě hrát prim. Název kapitoly je vždy důmyslně vybrán tak, aby co nejlépe poukazoval na to, co se na následujících stranách dočteme. Román se odehrává na krásných 528 stranách, nicméně pro jeho čtivost, plynulost a napětí jej přečtete za pár večerů.

Moje subjektivní hodnocení Času zrady je pozitivní. Četbu jsem si užívala od počátku do konce a musím říci, že autorka svému příběhu nasadila velmi chutnou třešničku na konec. Kniha si mě získala svou tematikou a zajímavým námětem. Líbilo se mi být přítomna korunovaci, kutí intrik, ale i prožívat s hrdiny okamžiky plné lásky. Akce jsem si v tomto dílu užila také požehnaně, ale oproti předchozím dvěma titulům tu vévodily spíše intriky a vztahy. Obsáhlost vyprávění mi nijak nevadila, protože jsem na podobné tituly zvyklá. Líbí se mi, že děj působí velmi realisticky. Při čtení jsem zažila spoustu emotivních okamžiků, které silně zapůsobily na mou psychiku. Co se týče grafického zpracování, byla jsem nad míru spokojená. Dále musím vyzdvihnout i jazykovou stránku, překladatelce se povedlo vyprávění přeložit výborně. V textu jsem nenašla téměř žádné pravopisné ani stylistické chyby.

Román hodnotím nádhernými a zaslouženými 100 %. Vřele jej mohu doporučit všem milovníkům historických a sociálních románů, jimž nevadí obsáhlejší a náročnější tituly.

 

Název knihy Meč a Koruna: Čas zrady
AutorSabine Ebertová
Žánrhistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran528
ISBN978-80-249-4012-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.czIkar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)