Úterý, 16.4.2024
HudbaKultura

Stabat Mater – Antonio Vivaldi

kk_skutecV kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči přivítáme ve středu 31. března 2010 od 18 hodin vynikající soubor Musica Florea, který s ideálem interpretovat barokní hudbu tak, jak byla provozována v čase svého vzniku, založil roku 1992 violoncellista a dirigent Marek Štryncl.

Hra na originální nástroje podložená studiem dobových pramenů a estetiky se stala nezbytností a současně charakteristickým rysem ansámblu. Repertoár souboru sahá od hudby raného baroka přes vrcholná díla této epochy až po klasicismus. Od roku 2004, kdy Musica Florea provedla na dobové nástroje orchestrální díla A. Dvořáka, se součástí jejího repertoáru stává i hudba období romantismu. Zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální skladby symfonické, operní a oratorní.

Soubor Musica Florea koncertuje v Čechách i po celé Evropě a bývá hostem významných festivalů. Na svém kontě má řadu významných ocenění, jak za interpretační výkony tak i za nahrávky. Vedle nastudování děl skladatelů zvučných jmen objevila a v novodobých premiérách oživila Musica Florea množství zapomenutých autorů a skladeb.

Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řady s důrazem na prezentaci nově objevených děl zejména českého původu i na interpretaci již známého hudebního materiálu s přihlédnutím k dobové interpretační praxi.

Antonio Vivaldi – Stabat mater
Hymnus Stabat mater dolorosa je považován za jeden z nejkrásnějších latinských hymnů všech dob. Jde o jednu z nejsilnějších a bezprostředních existujících středověkých básní, jejímž námětem je zamyšlení nad utrpením Marie, matky Ježíše Krista, během jeho ukřižování. Toto téma zpracovala celá řada slavných skladatelů jako např. Giovanni Pierluigi da Palestrina, Joseph Haydn, Franz Schubert, Giuseppe Verdi, Antonín Dvořák nebo právě Antonio Vivaldi.

Tento titul bude ve stejném provedení  dva dny  poté (Velký pátek) uveden v Národním divadle.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.