Stará škola v novém kabátě

recenze knihy Říkají mi Lars

Lars je ten chlápek, co vedle vás proběhne ranní mlhou s kapucí nataženou na hlavě. Lars je ten chlap, co ruší noční klid všem sousedům neúnavným bušením paliček do bubnů za hlasitého doprovodu Metallicy. Lars je ten typ člověka, který vám na vaše taktní upozornění, zda by se nemohl trošku utišit, odpoví strnulým pohledem, poté, co vám otevřel dveře oblečený jen do půli těla a vy tak máte před sebou hromadu svalů, tetování a holou lebku. S Larsem se jednoduše nechcete pouštět do vážnějších debat. Jo a Lars se vlastně vůbec nejmenuje Lars. Ale to není absolutně podstatné. Říkejte mu prostě Lars.

Říkají mi LarsTak tedy tenhle drsně sympatický muž se živí jako soukromé očko. Zrovna dvakrát si nebere servítky, ale odvádí kvalitní práci. Navíc schraňuje těžce vydělané peníze, aby si mohl splnit svůj sen. Možná právě proto přijme práci, o níž si není zpočátku jistý, zda do toho jít. Jenže vidina peněz, jež by ho mílovými kroky přiblížila životnímu cíli, odpojí veškeré bezpečnostní alarmy jedním šmahem. Ve své podstatě banální zakázka, kdy má Lars obstarat důkazy o neexistující nevěře stárnoucí a upjaté paničky, s níž se chce její manžel rozvést, jelikož si našel o několik generací mladší náhradu, se však postupně začne kazit asi stejně rychle jako letní obloha náhle zastřená bouřkovými mračny. A pak se všechno podělá úplně.

Říkají mi Lars představuje svěží a svižnou jednohubku v českém detektivním rybníčku. Žádná zbytečná omáčka kolem, vatová výplň se tu taky prakticky nenajde a všechno jede jako dobře promazaný stroj. Hlavní hrdina je drsňák ze staré školy, slovník má poměrně zajímavý a pohybuje se v prostředí, které dobře dokresluje temnou atmosféru příběhu. Rovnou říkám, abyste zde nehledali žádný hlubší smysl, Daniel Gris očesal zápletku a děj až na dřeň a servíruje nám lehce, ovšem dobře okořeněný literární steak.

Pravda je, že některé charaktery jsou možná očesané až moc, místy lehce sklouzávají do komiksových vod, přičemž ve finále vše září monochromatickou černí a bělí. Ale víte co? Ono to parádně funguje. Tuhle knížku jednoduše otevřete a nedáte ji z ruky, dokud se neprokoušete na samotný konec.

Bylo to krátké, bylo to intenzivní, bylo to pekelně povedené.

Chci další porci.

Hodnocení: 5/5

 

 

Název knihy Říkají mi Lars
AutorDaniel Gris
ŽánrDetektivky, Thrillery, Literatura česká
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran240
ISBN978-80-7588-065-9
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.