Pátek, 29.9.2023
KnihyKultura

Stopy v krvi

recenze na knihu Stopy v krvi

Strhující a originální mix Dana Browna, Stiega Larssona a Arthura C. Doylea. Rok 1783. Po skončení americké války za nezávislost se koruně věrná rodina Fairbornových rozhodne vrátit zpět do Anglie. Po přistání u rodných břehů ale všichni její členové beze stopy zmizí. Současnost. Americký genealog Jefferson Tayte je pověřen, aby zjistil, co se s ní stalo.
Tayte se celý život potýká s ironií toho, že navzdory profesi genealoga nedokázal nikdy odhalit vlastní původ, a proto si nemůže nevšimnout podobností mezi svou minulostí a detaily případu, na němž pracuje. Někdo si dal velmi záležet na tom, aby kompletně vymazal celou jednu pokrevní linii z historie, a Tayte se nevzdá, dokud nezjistí proč. Jeho pátrání se soustředí na tragický život mladé cornwallské dívky, psací skříňku a odkrytí temného tajemství. Někdo další však hledá stejné odpovědi a nezastaví se před ničím, aby je našel…

Stopy v krviMusím uznat, že tohle byla opravdu povedená kniha. Nikdy jsem se nesetkala s genealogií, slyšela jsem o ní, ale nečetla. Tento thriller-detektivka mi dokázala docela dobře přiblížit, co tahle práce vlastně obnáší.Ze začátku mi trošku trvalo se začíst, ale to se mi stává u každé druhé knihy. Co se mi líbilo, byly krátké kapitoly, které byly 5-6 stránek dlouhé.

Jefferson Tayte, genealog, dostává zakázku, ovšem je v ní spousta nesrovnalostí a spousta informací dokonce chybí úplně. Tayte se vydá do Anglie pátrat po chybějících informacích. Ocitá se v Cornwallu, kde má sídlo rodina Faibornova. Rodina se po skončení americké války za nezávislost v roce 1783 vracela zpět z Ameriky do Anglie. Ale část rodiny se někde ztratila. Tayte nachází postupně informace, které ho utvrzují, že se kdysi v rodině stal nějaký vážný zločin. Musí zjistit, kdo chce něco takového utajit. Kdo má tajemství.

Jednoho dne se ovšem stane věc, na kterou bude Jefferson vzpomínat delší dobu. Někdo ho totiž omráčí ranou do hlavy a zanechá mu lístek, aby zanechal hledání, nebo to špatně skončí. V tu chvíli si Tayte uvědomí, že se mu podezření o zločinu jen potvrdilo. Nenechá se zastrašit a nadále sbírá střípky z rozbitého rodokmenu. Ovšem pátrání se zvrtne do takové situace, kdy musí zasahovat i policie.

Příběh se odvíjel pomalu, zápletka se odkrývala postupně, žádné uspěchané závěry či „sherlockovské“ prozření. Tayte je zde vykreslen jako obyčejný člověk a ne superhrdina, který ví výsledek po pár stránkách. Nechybí tu i trošku zakoukání se do slečny z letadla. Napětí neopadá po celou dobu čtení, příběh vás jednoduše nepustí.

Autor pojal příběh velmi zajímavým a způsobem. Milovníci thrillerů a detektivek by se od téhle knihy rozhodně měli pustit. Při čtení mi v několika pasážích běhal mráz po zádech. Příběh je napínavý a čtivý.

 

 

 

Název knihy Stopy v krvi
AutorSteve Robinson
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2016
Počet stran320
ISBN978-80-88096-11-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)