Strach

recenze knihy Strach

“Táta mi nikdy neřekl, že je na mě pyšný. Že dělám ostudu – to jo. Že ho ztrapňuju – to taky. Když mě přivezli zpátky z Francie, máma se ke mně rozeběhla a sevřela mě v náručí, kdežto táta se na mě skoro ani nepodíval. A když to přece jen udělal, zeptal se, jestli mi bylo ublíženo. Ublíženo. Myslel tím, jestli jsem s Mikem měla sex.”

StrachKdyž bylo Lou Wandsworthové čtrnáct let, zamilovala se do svého jednatřicetiletého učitele karate Mika Hughese. Měli spolu strávit romantický víkend ve Francii, ale Lou zjistila, že Mike nemá v plánu se už nikdy vrátit a ukázal svou pravou tvář. Naštěstí pro ni, vše dobře dopadlo a Mike skončil ve vězení za únos. Teď je Lou dvaatřicet, a to co se stalo před osmnácti lety ji zanechalo šrámy na duši a ovlivnilo její život a vztahy. Nyní po smrti otce se musí vrátit zpět do Malvern a vypořádat se se svou minulostí. Je rozhodnuta konfrontovat Mika, který byl propuštěn z vězení a nyní pracuje v zahradnictví Greensleeves. Bohužel je svědkem něčeho, co musí zastavit. Historie se nesmí opakovat. Nemůže dovolit, aby Mike zničil život další dívce.

“Nepřiznala jsem Alici, co přesně se v Doveru stalo. Jenom jsem řekla, že jsme se pohádali a rozhodli se vztah ukončit. O Mikovi neví. Neví o něm nikdo z mých přátel.”

Chloe je třináctiletá dívka, která je v mnoha ohledech podobná čtrnáctileté Lou. Pochází z rodiny, kde je otec alkoholik, ve škole není oblíbená a je velmi zranitelná. A přesně na tento druh dívek má radar Mike Huhges. Není těžké si dívky omotat kolem prstu. Umí pro ně být chápavý, laskavý a vzbuzuje u nich pocit, že jim svět leží u nohou.

Kapitoly jsou krátké, ve kterých se nám střídá několik vypravěčů. Lou, Chloe a Wendy. V částech, které nám vypráví Lou, se vracíme i do minulosti, kde prožívá svou první lásku a únos. Vzpomínky jsou psané kurzívou, takže čtenář nemá problém v orientaci. A jakou roli hraje v příběhu Wendy, devětapadesátiletá žena, která žije pouze se svým psem Montym? Tak to zjistíte, pokud si knihu přečtete.

“Třináct let žila různými “kdyby”. Kdybych měla báječného kluka, byla bych šťastná. Kdyby se táta přestal chovat jako kretén, byla bych šťastná. Kdybych byla chytrá/krásná/hubená, byla bych šťastná. A přitom se jí celou dobu nabízela jiná cesta z té mizérie, a ona ji neviděla.”

Strach je čtení, které zobrazuje to, co se bohužel děje v našem reálném světě. Důvěra, zrada, manipulace, rodina a nebezpečí. To vše a spoustu dalšího najdete v této knize. Takže pokud máte rádi psychothrillery, tak si určitě tuto knihu přečtěte.

 

Hodnocení: 4/5

 

C. L. Taylor

poslala svůj první rukopis do nakladatelství, když jí bylo osm let. Odmítnutí ji nezlomilo; psala dál, ale dlouhá léta jen pro sebe. Teprve když BBC vyhlásila soutěž pro začínající autory, odhodlala se svou tvorbu předložit světu podruhé. Tentokrát uspěla a její povídka byla zařazena do antologie britských literárních talentů.

Během následujících dvou let byly její povídky publikovány tolikrát, až sama autorka ztratila přehled (k čemuž se nerada, ale dobrovolně přiznává). Stejně tak nedokáže říct, kolik nominací či literárních cen v tomto období své spisovatelské kariéry posbírala. S jistotou ví jediné: že teprve opakované úspěchy, které sklidila za povídkovou tvorbu, ji podnítily k napsání románu.

Bylo to velmi dobré rozhodnutí, protože její psychologické thrillery patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.

 

 

Název knihy Strach
AutorC. L. Taylor
Žánrthriller, psychothriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran312
ISBN978-80-7498-302-3
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz



eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)