Strašidla z Woodlandu

Strašidla z WoodlanduV měsíci květnu vydalo nakladatelství MOBA další knihu, jež patří do čtenáři velmi oblíbené edice Původní česká detektivka. Tentokrát se jedná o knihu Jaroslava Kuťáka s působivým názvem, jenž slibuje hory napětí a třeba i strachu.

Autora již určitě velice dobře znáte, protože pro MOBáckou edici již několik knih napsal. Kniha patří do série o soukromém detektivu Karlu Schwarzovi a je již jejím 13. dílem. Pokud jste předchozí knihy nečetli, nemusíte smutnit, jednotlivé příběhy na sebe nijak nenavazují a je tedy jedno v jakém pořadí je budete číst. 

Anotace
Prastaré stromy, neprostupné hvozdy zarostlé trnitými keři. Takový je les, kolem kterého krouží golfisté na hřišti Woodland. Jen málokdo se odváží opustit bezpečí otevřeného prostoru, přebrodit potok a jít hledat zatoulaný míček. V dávné minulosti zde totiž stávalo pevné hradiště a jeho bojovní obyvatelé se sem prý dodnes vracejí. Mají snad prsty i v sérii záhadných vražd?

Jste milovníky tajemných příběhů s detektivní zápletkou, již autor dotáhne až do samého závěru a až na posledních stránkách se dozvíte, jak to všechno úplně bylo? Baví vás, když se v pozadí příběhu odehrává další zápletka, jež na vás bude při řešení případu působit zavádějícím dojmem? Pokud jste otázky zodpověděli kladně, s klidným svědomím vám mohu oznámit, že jste právě narazili na knihu, v níž toto všechno najdete.

Kniha mě zaujala jak svým názvem, tak i obrázkem na deskách. Již samotný název na mě v prvních chvílích působil velice tajemně a co se týče obrázku, k tomu není co dodat, ten působí přímo strašidelně. Posuďte sami – na obrázku je vidět obličej rozcuchané černovlasé mladé ženy, kolem hlavy a vlasů se jí spouštějí kořeny, již toto působí hodně strašidelně a do toho potom čtenář přemýšlí, jak tento obrázek bude zapadat do rámce celého příběhu. Nebojte se, zapadne, ale nebude to hned na začátku. Záhadu názvu i obrázku rozpletete až v průběhu příběhu.

Knihu vám mohu vřele doporučit. Na krásných 256 stranách A5 formátu se před vámi odehraje příběh, jenž je velice čtivý a užijete si jej od samého počátku až do konce. Pevně věřím v to, že vás příběh vtáhne a nepustí. Sama jsem měla problém od čtení odejít. Autor vás dokáže vtáhnout do čtení a nikdy vás nebude nudit. Jeho jazyk je velice živý a užijete si každé jeho slovo, je jedno, zda se jedná o spisovnou, nebo naopak nespisovnou formu českého jazyka. Vše jako celek působí velice zvláštním celistvým dojmem, ač je příběh dělen a vyprávěn z několika úhlů pohledů.

Zahrada mohla kdysi dávno vypadat jako park. Nyní byla zarostlá jako džungle v období dešťů. Obklopovala ji čtyři metry vysoká a tři metry široká kamenná zeď, chránila ji před rybníčkem, možná kdysi za první republiky plnila dekorativní účely.“ (s. 80)

V příběhu můžeme najít spoustu zajímavých popisů prostředí, v němž se nacházíme. Jeden z nich jste si mohli přečíst výše. Zároveň zde objevíte spoustu zvratů, jež oživují celý děj a díky nimž si čtení náramně užijete. Pokud se zaměříte na kompoziční výstavbu celého příběhu, zjistíte, že je zde hojně využíváno paralely. Děj je vyprávěn z úhlu pohledu hned několika aktérů, jednotlivé pasáže se pak vždy střetnou ve chvíli, kdy jsou všechny postavy spolu. Objevuje se však i retrospektiva a chronologie, ale ty jsou na pozadí paralely.

Tato kniha se mi velice líbila a čtení jsem si naprosto užila, kromě detektivní zápletky naleznete i prvky romantiky. Byla tak čtivá a celkově velice vydařená, že bych ji mohla chválit až do nebe, ale… Trošku mě opět zamrzely pravopisné chyby a výpustky, jež se tu a tam vyskytly. I přes tuto chybičku na kráse příběh knihy hodnotím velice pozitivně. Člověk si u čtení odpočine, nemusí složitě nad něčím přemýšlet a jen se nechá autorem vodit po místech činů. Pokud však budete chtít přemýšlet a hledat s hlavními postavami viníka, klidně můžete, já jsem to zkusila také, nicméně autor zapletl příběh tak dokonale, že zločince stejně odhalíte až v úplném konci, kdy vám bude odhalen. Motiv celého případu je velice zajímavý, pokud si kladete otázku: Jaký?, tak si knihu přečtěte, věřte, že nebudete litovat a skvěle se pobavíte. Dokonce jsem se velice často také při čtení smála, celá parta přátel řešících vraždy je velice vtipná a věřte, že se v jejich společnosti u vody, nebo i doma jistě nudit nebudete.

Od návštěvy funkcionalistického domku v Zaloňově se s jeho majitelkou, paní Sofií, matkou zrzavých dvojčat, sešel dvakrát, když přijela do Hradce na nákupy. Nedělal si u ní naděje, byl o třicet pět let starší, o víc než to měl s manželkou, ale jako by ho Sofie vyváděla z historického omylu. Letmě doteky, úsměvy, smích.“ (s. 169)

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi knihy s detektivní zápletkou a nevadí jim špetka lásky, i když ta je opravdu jen na pozadí celého příběhu. Titul vám mohu vřele doporučit, věřím, že budete spokojeni. Knihu hodnotím krásnými 100 %. 

 


Strašidla z WoodlanduNázev knihy:     Strašidla z Woodlandu
Autor:                  Jaroslav KUŤÁK

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4393
Rok vydání:       2016
Počet stran:       256

ISBN:                  978-80-243-6979-2
EAN:                   9788024369792

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)