Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Strhující metalová podívaná připomínající biblické Janovo zjevení

Apocalyptica, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz

Jen málokdo dokáže pozvednout revival na evropskou úroveň. Takové renomé si totiž v roce 1996 získali svým debutovým albem Plays Metallica by Four Cello finští dřevorubci svírajících v rukou křehká cella. Šlo tehdy o coververze skladeb slavné trashmetalové americké kapely Metallica, které rázem upoutaly pozornost mnohých fanoušků, českých nevyjímaje.

Naštěstí si Finové brzy uvědomili, že jim tento repertoár dlouho nevystačí a už s druhým albem začali proto fandům postupně předkládat vlastní kompozice, čímž se trefili u svých fans do černého.

Nyní tedy přijeli propagovat svoje letošní, v pořadí už osmé album Shadowmaker, které, zdá se, ještě více pozvedlo prestiž této severské party doplněné o hostujícího amerického zpěváka Frankyho Pereze. Důkazem toho byla zaplněná karlínská hala Forum, která ukázala, jak silné fanouškovské zázemí má Apocalyptica v Česku.

Role předskokanů se tentokrát zhostila trojice Tracer, jež Apacalyptiku doprovází na jejím evropském turné. A nutno dodat, že šlo o jisté překvapení večera. Rocková muzika v podání této australské smečky bavila a byla příjemným zahřívacím kolem před hlavním chodem, s nímž na pódium vtrhla Apocalyptica. A ta se s tím nijak nemazala. Nasypala hned na začátku do početného davu pořádnou dávku strhující metalové podívané, která se místy měnila díky divoké rytmice bubeníka Mikko Siréna až v brutální agresivitu, připomínající spíše klasické trashové nástroje než kultivované smyčce. S příchodem zpěváka Pereze navíc repertoár kapely notně potemněl a potěšil nejedno temné srdce pod pódiem. Víc než hodinu a půl trvající koncert začal však ve své druhé polovině přeci jen trpět určitým stereotypem, kterým jsou cella, jako základní nástroje skupiny, omezena a nemají šanci přinést cokoliv nového, natož vzrušujícího. A tak se brutalita připomínající biblické Janovo zjevení přetahovala v dokonalé souhře s pódiovou projekcí s jemnějšími polohami a tesknými pasážemi smyčců, dokud koncert nevygradoval v přídavky. A ty, jak jinak, odstartoval očekávaný cover One od Metalliky. Fanoušci Apocalyptiky museli být tedy navýsost spokojeni a svoje hrdiny vyprovodili bouřlivým potleskem. Na Finech teď ale bude, jakou strategii vymyslí do budoucna, aby sami sebe neuvěznili v mantinelech, které svými smyčci kolem sebe vytvořili.

Apocalyptica, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz

 

Seznam skladeb

Reign of Fear
Grace
I’m Not Jesus
House of Chains
Not Strong Enough
‘Till Death Do Us Part
Master of Puppets (Metallica cover)
Inquisition Symphony (Sepultura cover)
Bittersweet (instrumental)
Harmageddon
Hope vol. II
Riot Lights
Shadowmaker
Hole in My Soul
Drum Solo (Mikko Sirén)
Ludwig – Wonderland
Seek & Destroy (Metallica cover)
In the Hall of the Mountain King (Edvard Grieg cover) (s českou hymnou)

Přídavky:
One (Metallica cover)
I Don’t Care
Dead Man’s Eyes

 

Apocalyptica

Eicca Toppinen – cello
Paavo Lötjönen – cello
Perttu Kivilaakso – cello
Mikko Sirén – bicí
host:
Franky Perez – zpěv

 

Kompletní fotogalerii z koncertu naleznete na 
www.zonerama.com/FotoZajda

 

Apocalyptica, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.