Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Střípky z jedné skládanky

recenze knihy Ztracené střípky

Na každé knize od T.W. se dočtete, že jde o novou hvězdu moderního thrilleru. No, pravda je to jen z části. “Nováček”, Tim, rozhodně není. Však, který milovník krimi žánru ještě toto zvučné jméno nezaslechl či nezahlédl? Takových čtenářů bude jen minimum!  Otázkou ovšem zůstává, zda autor dokáže okouzlit i bez svého hlavního hrdiny Davida Rakera. Ta otázka je na místě. Pak je tu ještě jedna, která mi také rezonovala nějakou dobu v hlavě. Dokáže Tim Weaver svou, již jedenáctou, knihou ještě nějak překvapit? Odpovědi bude muset hledat čtenář sám.  Ale můj názor vám samozřejmě brzy prozradím.

Nezná své nejtemnější tajemství. 

Ale někdo jiný ano. A chce se jí zbavit…

Rebeka Murphyová je rozvedená matka dvou malých dcer. Už nějakou dobu je na vše sama, strhaná prací v nemocnici, frustrovaná. Výchova dětí není nijak snadná. A toto vše má za následek akorát to, že toho má všeho dost, má pocit, že se každou chvilku zhroutí nebo rozsype. Proto, když přijde její bratr Johnny a nabídne jí ať ho doprovodí na pracovní výlet, s úlevným pocitem souhlasí. Kdyby jen tušila… Vyrazí spolu na odlehlý ostrov vzdálený 162km od pevniny. Jednodenní výlet se ale změní v noční můru, která bude trvat pět měsíců.

Nedlouho poté, co na ostrov dorazí, jsou Johny s Rebekou obětmi útoku. Po Johnnym není vidu ani slechu a sama Rebeka ztratila útočníkovu pozornost ve chvíli, kdy se domníval, že už je mrtvá. Jenže Rebeka mrtvá není a pokusí se co nejrychleji dostat zpět do přístavu a pro pomoc. Jenže pomoci se jí nedostane a to z jednoho prostého důvodu, který je rovněž i krutě děsivý. V přístavu nikdo není, ani loď, lidé, nikdo…. Byla to poslední loď, která uzavírala na ostrově sezónu. Další trajekt na ostrov připluje až za pět měsíců. Panika, úzkost, strach a bezmoc. Tohle je hodně špatná situace a Rebeka to ví. A ve chvíli, kdy jí dojde, že až tak sama na ostrově není a že bratrovo zmizení je jen jeden z přehršle problémů, jde doslova o boj o přežití. 

Rebeka je možná jen žena, matka dvou dětí, ale rozhodně se nehodlá tak snadno vzdát. Děti jsou jejím hnacím motorem a v životě už si prošla i mnoha zkouškami. Nevzdá se tak snadno! Jenže to ani útočník!

Rebeka Murphyová toho ví příliš…

Ztracené střípky byste pouhým pohledem tipovali jako další díl série s Davidem Rakerem. Obálka totiž velmi dobře zapadá do celého sériového celku. Mystery Press zkrátka ty obálky umí. Ale pro čtenáře to může být krapet matoucí, protože zde jde o samostatný román. 

Po celou dobu čtení si přijdete jako doma a ve známých vodách. Kniha si totiž drží ten, nám dobře známý, Weaverovský rukopis a myslím si, že tomu dost dopomáhá i skvělý překlad (věrné překladatelky T.W.) Alžběty Lexové. Ale tentokrát mám pocit, že se příběh vlekl o poznání více, než jsem kdy jindy zažila u autorových knih. Jsem natolik věrná fanynka, že toto přiznání pro mě není nijak lehké a mám pocit, že tím svého oblíbence zrazuji. Ale snad mi bude odpuštěno.

Další poznatek ze čtení… To si tak čtete, čtete, čtete a celou tu dobu očekáváte, že se někde za rohem musí objevit. “Náš dobrý soused” – a tímto přirovnáním teď nemyslím Spidermana, ale našeho Davida. Asi je to tím, že jsem zvyklá od Tima pouze na knihy s Davidem Rakerem a tato má podobný rukopis, styl, ale i tak je vlastně trochu jiná. Zkrátka to svádí k tomu, že vám v příběhu někdo chybí. Víte, že čtete Tima Weavera, obálka knihy je v duchu celé série, jen to není další díl s Davidem. Ale i tak čekáte…. Asi tak trochu “Rakerovská” deformace? Možná.

Ale pojďme si to celkově shrnout. Děj i námět knihy nebyl vůbec špatný, ba naopak, kniha byla napínavá a i dost dobrodružná. Potíž byla jen v tom, že se to poněkud vleklo. Ztracené střípky bych hodnotila jako průměr a samotnou mě to mrzí. Ale to je jen můj názor. Každopádně, doporučení ode mě dostávají. Nenáročného čtenáře určitě potěší i nadchnou. Náročného čtenáře možná méně, ale rozhodně nepůjde o ztracený čas. A co se fanoušků autora týká, tak ty si knihu přečtou tak jako tak a určitě pořídí do knihovny k celé sérii. 

Tim mě ve výsledku vlastně ani tak moc nezklamal, za ten konec mu odpouštím úplně vše…

 

Název knihy Ztracené střípky
AutorTim Weaver
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2021
Počet stran544
ISBN978-80-7588-271-4
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)