Pátek, 29.9.2023
KnihyKultura

Stroje jako já, stroje jako ty. Najdeš rozdíly?

recenze knihy Stroje jako já

Britský spisovatel Ian McEwan nezahálí ani po sedmdesátce, pro své čtenáře má další lahůdku, tentokrát spadající do žánru sci-fi. Začínáte se bát? Vůbec není třeba, román Stroje jako já se sice zabývá alternativní historií a možností, že roboti budou jednat jako lidé, přesto se jedná o knihu, která je svým způsobem aktuální i dnes a přináší mnoho témat k zamyšlení.

 Představte si, že po válce pokračuje Anglie ve své historii úplně jinak. Prohrála bitvu o Falklandy, Alan Turing žije a zkoumá umělou inteligenci, společnost využívá nejmodernější technologie…Píší se osmdesátá léta dvacátého století a třicetiletý Charlie si z dědictví po matce koupil svého vlastního robota. Adam vypadá úplně jako člověk, mluví, pohybuje se a jedná jako jeden z nás. Ale opravdu stoprocentně? I když s androidem můžete vést hovory, nechat si od něj uvařit čaj, či dokonce s ním mít sex – no vážně – nikdy vás nepochopí tak, jako člověk, o čemž se přesvědčí Charles i jeho sousedka Miranda, s níž čerstvě navázal milostný vztah. Jak to budou mít s Adamem oni dva? Nevymkne se jim nakonec technika z rukou?

Stroje jako já - recenzeIan McEwan napsal nespočet knih, které se staly bestsellery. Betonová zahrada, Skořápka, Na Chesilské pláži, Pokání… každá z nich je osobitá, se silným příběhem a charismatickými hrdiny, dohromady je pojí jedno – autor se vždy umí trefit do zajímavých, čtenářsky oblíbených témat, které jsou mnohdy kontroverzní a neotřelá. McEwan se řadí mezi ty tvůrce, jimž stačí jen pár stovek stran, aby rozehráli hutné příběhy, které vás přinutí k zamyšlení. Stejné je to i s tímto nejnovějším počinem. 

Několikrát jsem se během čtení musela ujistit, že se děj opravdu odehrává v osmé dekádě minulého století, natolik je díky moderní technice aktuální. Je zajímavé sledovat, jak se v autorově podání vyvíjí alternativní historie, kam se posunula společnost, kterým směrem má namířeno politika… Díky tomu je knížka nadčasová a nutí k zamyšlení. Určitě, stejně jako já, si uvědomíte, jak snadno nás může ovládnout technika. Ve chvíli, kdy hlavní hrdina se svým robotem řeší etické otázky, budete spolu s nimi dumat nad tím, jak snadno nás ovládají lži, zejména ty milosrdné, které na jedné straně chrání, přitom však dokážou ublížit.

Romány Iana McEwana trefně glosují naši společnost a mnohdy tnou pěkně do živého. Jste-li spisovatelovi fanoušci, Stroje jako já pro vás budou jako setkání s kamarádem, kterého dobře znáte a víte, co od něj můžete čekat, přesto vás dokáže občas překvapit

 

Název knihy Stroje jako já
AutorIan McEwan
Žánrsci-fi
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2021
Počet stran360
ISBN 978-80-207-1992-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)