Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Šumavský Děs: Paměti okultní

Jihočeský rodák Václav Votruba (*1987) je rozhodně zajímavou osobností. Byl profesionálním novinářem, dnes se živí hlavně jako copywriter a fotograf. Je to taky muzikant a rockové hudbě věnoval hned několik úspěšných publikací. Zároveň ve svém podcastu Vencova zašívárna již vyzpovídal spoustu zajímavých osobností.

V neposlední řadě je autorem temných próz, napsal hororové thrillery Insomnie (2018) a Krev černých vran (2019). Poté vytvořil řadu hororově laděných povídek, pevně spjatých s regionem Šumavy, které vytvářejí ucelenou řadu, a to Šumavský Děs (2017), Šumavský Děs II (2018) a nejnovější, aktuální Šumavský Děs: Paměti okultní (2022). Zatímco první dva „Děsy“ vydal autor v nakladatelství Nová Forma, třetí vyšel v nakladatelství Golden Dog. Pod hlavičkou Golden Dogu už byla předtím publikována Votrubova povídka Hedvika, a to v antologii Jihočeský horor (2021).

Šumavský Děs: Paměti okultníPaměti okultní zahrnují celkem šest příběhů, přičemž společným tématem je záhrobí a okultismus. První povídka, Ze záhrobí, nás pozve přímo na spiritistickou seanci, povídka Medijní kresby se zaměřuje na fenomén kreseb, u nichž ruku kreslíře vedou duchové zemřelých. Finále tohoto příběhu se odehrává na hřbitově, kam je ostatně situována i následující povídka, příznačně nazvaná Krchov. Příběh Pavouk nese smrt vypráví o cestě do Švýcarska za podivným artefaktem, kusem dřeva, v němž je uvězněn sám ďábel proměněný v pavouka. Shnilá nevěsta přináší děsivou noční můru, kterou zažívá hlavní hrdina při cestě do jihočeských Nových Hradů. Prostředí jižních Čech opouštíme v závěrečném příběhu Pod kostěným lustrem. Jak již jeho název naznačuje, souvisí s proslavenou kostnicí v Sedlci u Kutné Hory.

Povídky svým stylem evokují vyprávění z dávných dob, jako by vznikaly kdysi dávno při draní peří. Připomínají pověsti, strašidelné historky, tradované z generace na generaci, nebo prostě povídky z dob českých proto-hororů devatenáctého století.

Na druhou stranu přinášejí i jakýsi post-modernistický prvek: jsou s jistým nadhledem koncipovány jako vyprávění bájné bytosti zvané Šumavský Děs.

Paměti okultní by se tak daly označit za jakýsi osobitý literární útvar spojující tradiční české strašidelné příběhy z dřevních dob s těmi moderními. Všechny jsou navíc ukotveny ke konkrétním místům, což zcela jistě ještě zvyšuje jejich atraktivitu. Morbidnost a strašidelnost povídek nezabíhá k žádným extrémům, takže může být dobře stravitelná i širšímu publiku.

A pro návštěvníky Šumavy je to prostě povinná četba!

 

 

Název knihy Šumavský Děs: Paměti okultní
AutorVáclav Votruba
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran148
ISBN978-80-88067-64-1
  
Nákup knihy www.goldendog.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.