Pondělí, 2.10.2023
KulturaOstatní kulturaVýstava

Svátek loutkářů oslaví i chrudimské muzeum

Svátek loutkářů oslaví i chrudimské muzeumNa první jarní den 21. března rovněž připadá Světový den loutkového divadla. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi při této příležitosti připravilo vernisáž první ze dvou výstav k devadesátinám nejslavnější české loutky – Hurvínka. Vedle vernisáže výstavy nazvané Spejbl a Hurvínek na poličce bude také slavnostně zahájen provoz Centra pro badatelskou, dokumentační a publikační činnost, které zajistí kvalitnější zázemí pro vědeckou práci a umožní zpřístupnění archivních materiálů ze sbírek muzea odborné veřejnosti.

Rok 2016 je pro Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi ve znamení oslav devadesátých narozenin nejslavnější české loutky – Hurvínka. Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka, Supraphonem a dalšími subjekty připravilo pro svoje návštěvníky dvě tematické výstavy a celou řadu doprovodných akcí, ve kterých bude samozřejmě hlavní roli hrát sám oslavenec.

Hurvínkův rok v MLK začíná 21. března 2016 v 17 hodin vernisáží výstavy “Spejbl a Hurvínek na poličce”. Z výstavní místnosti v přízemí Mydlářovského domu se stane pracovna vášnivého sběratele s poličkami plnými loutek, figurek a nahrávek inspirovaných známou dvojicí. Návštěvníci si budou moci v pohodlí sběratelova křesla poslechnout ukázky z nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, a posléze se zapojit do detektivní hry, v níž budou pátrat po neposedném Hurvínkovi, který ze sběratelovy poličky uprchl a skryl se v prostorách muzea.

Vernisáži bude v 16 hodin předcházet slavnostní otevření Centra pro badatelskou, dokumentační a ! publikační činnost. Díky podpoře Ministerstva kultury ČR vzniklo v nádherných historických prostorách nacházejících se přímo naproti sídlu muzea moderní badatelské centrum s veškerým potřebným zázemím pro vědeckou práci. Zájemcům z řad odborné veřejnosti bude vedle moderně vybavených prostor k dispozici studijní materiál z knihovny Muzea loutkářských kultur i jeho rozsáhlého archivu.

V rámci programu u příležitosti Světového dne loutkového divadla budou návštěvníci moci využít mimořádné pondělní otevírací doby muzea a vstupu zdarma do všech výstavních prostor MLK.

Více na http://puppets.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.