Sobota, 9.12.2023
KnihyKultura

Vítejte v pekle na zemi, odkud zdánlivě nevede žádná cesta

recenze audioknihy Svědectví o životě v KLDR

Naprosto zaslouženě si získala cenu Magnesia Litera kniha Svědectví o životě v KLDR, kterou sepsala spisovatelka a česká koreanistka Nina Špitálníková. Autorka rozboru země a rozhovorům s obyvateli Severní Korey věnovala obrovské úsilí a značný čas. Cílem autorky nebylo vydat knihu. Sama hledala odpovědi na otázky o bytí v KLDR, na které neznala odpovědi. V knize jsou zaznamenány každodenní příběhy životů lidí, kteří nemohli již dál žít v diktaturou svázané zemi.


Pokud jste zhlédli nějaký dokument o Severní Koreji, slyšeli pár rozhovorů nebo četli o tamním životě, některé informace pro vás nové nebudou. Ovšem ať už máte nějaké povědomí o bytí v této komplikované zemi či nikoli, spadne vám několikrát během poslechu brada dolů. Možná si budete složitější a emocionálnější pasáže vracet, abyste si byli jisti, že jste rozuměli správně. Mně párkrát tekly slzy, když jsem si po několikáté uvědomila, jak úžasný mám život, protože jsem se narodila v zemi, kde je dostatek jídla a možnost svobodné volby ve všech směrech lidského bytí.


Svědectví o životě v KLDRVelmi oceňuji rozmanitost výběru osob s jejich příběhy, které se dostaly do audio poslechu. Každý uprchlík byl z jiné kasty lidí. Lidé měli odlišné věky, pohlaví, a dokonce někteří uprchli ještě za Kim Čong-ila. Poznat můžete mladičkou studentku, seřizovače strojů nebo učitelku, aj. Každý z nich v Severní Koreji vypomáhal sobě a své rodině jiným způsobem. Znatelná je prozřetelnost lidí, kterou získali postupně během tvrdého života v KLDR. Připravte se na hlad, šikanu, sexuální zneužívání nebo třeba povinné zhlédnutí veřejné popravy.


K mluvenému slovu není naprosto co vytknout. Otázky, které kladla spisovatelka sedmi uprchlíkům, čte v audio verzi sama a přidává ke každému rozhovoru ještě svůj úsudek a pocit, který z něho měla. Každou osobu pak předčítá někdo jiný, a to je právě na tom jedinečné. Představíte si jiné tváře a podoby lidí. Dodává to autentičnost povídání. Všichni interpreti mluvili s vážností, ale vřelostí, hlasy se příjemně poslouchají. Je ovšem dobré během rozhovorů nedělat žádnou činnost, která by odváděla vaše soustředění jinam. Mluvené slovo vás ale dokonale vtáhne do představ o zmiňované zemi. Nechtěla jsem, aby mi cokoli uniklo.


Celkový obrázek dokreslují hudební kulisy v podobě několikaminutových korejských songů, které zaznívaly po každém z rozhovorů. I když jim člověk nerozumí, každý posluchač musí vycítit, že hudba byla trefně vybraná a přiřazená svým žánrem ke každému příběhu. Naopak vážnost dodalo to, že mezi rozhovory nebyla vnořena hudba žádná. To jsem velice ocenila.

Obal audioknihy je kolorován doruda a koresponduje s obalem knihy. Navíc jsou zde pouze uvedena jména interpretů. 

Audiokniha předčila naprosto moje očekávání. Knihu by si měl, dle mého úsudku, přečíst nebo poslechnout jednou každý. Myslím, že sáhnout po ní mohou už mladiství v pubertálním věku. Není pochyb, že si všichni čtenáři a posluchači uvědomí, že blahobyt, ve kterém žijeme, není samozřejmý.

 

Název audioknihy Svědectví o životě v KLDR
AutorNina Špitálníková
InterpretiMilena Steinmasslová, Gustav Hašek, Vladimír Javorský, Eliška Zbranková, Kristýna Podzimková, Alexej Pyško, Johanna Tesařová, Nina Špitálníková
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka5 hodin a 55 minut
EAN8594169484334
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.