Švédští kladiváři tepající neúnavně do kovadliny

HammerFall, foto: Jaromír Zajda Zajíček

HAMMERFALL, SERENITY, ELVENKING
11. prosince 2015, Pardubice – Tipsport Arena

HammerFall, foto: Jaromír Zajda ZajíčekŠvédští HammerFall se k nám vrátili připomenout svoje poslední album (r)Evolution, které momentálně propagují na rozsáhlém turné. Po zastávkách v Praze a Vizovivích vystoupili naposledy v Pardubicích, kde dostáli své pověsti úderky klasického heavy metalu. Než tak mohli ale učinit, přepustili na chvíli pódium hned dvěma předskokanům.

Jako první se dostali ke slovu rakouští Serenity, jejichž doménou je pompézní metal doplněný o spoustu symfonických pasáží. Na Rakušany přitom připadl nevděčný úkol – rozhýbat necelé dvě tisícovky diváků, které přišly poslouchat především své švédské idoly. Naštěstí se ale Serenity prezentovali výtečným výkonem svého zpěváka a poměrně snadno zapamatovatelnými riffy, takže neodcházeli bez potlesku.

Za to italští Elvenking si na přízeň publika museli chvíli počkat. Počáteční rozpačitý výkon zpěváka byl však po chvíli zapomenut díky silnému autorskému materiálu této power folkmetalové smečky, která se mohla opírat především o své úspěšné album The Pagan Manifesto. Díky nápaditým aranžím se středověkou tématikou, houslím a silným refrénům se nakonec i tato kapela dočkala zaslouženého aplausu.

 

HammerFall, foto: Jaromír Zajda ZajíčekNa hlavní hrdiny se příliš dlouho nečekalo. Ostatně pódium jim bylo už dávno dopředu přizpůsobeno a tak se mohla v pardubické Tipsport Areně rozjet takřka okamžitě pravá nefalšovaná heavy metalová jízda, na kterou byli všichni evidentně natěšení. Pro HammerFall je charakteristické spíše germánské pojetí metalové muziky, než aby experimentovali nějak se zvukem nebo soundem kapely. A tak se jelo hned od začátku podle zajeté šablony, v níž se střídaly řádně nabroušené kytary s hymnickými refrény a melodická sóla doplňovala tepající rytmiku. Přesně podle mustru těchto švédských kladivářů. Trochu archaicky, alespoň z mého pohledu, působily pódiové scény, kdy se jak na povel řadili členové kapely do nacvičených poloh a póz, aby umocnili dojem z celého vystoupení, což na publikum očividně zabíralo.

HammerFall tak probouzeli ducha 80. let, kdy světu tvrdé hudby vládli Accept a jim podobní řezníci, kterými se Švédové nechali inspirovat. I přes tyto resuscitační snahy vyvolat v lidech nostalgické vzpomínky na staré dobré časy bylo vystoupení HammerFall plné dynamiky, nápaditých melodií a neutuchající radosti.

Daleko důležitější však bylo, že stejné nadšení sdíleli i diváci, a jak by řekl Karel Gott: „O to nám jde v populární hudbě především.

 

 

HammerFall

Joacim Cans – zpěv
Oscar Dronjak – kytara
Pontus Norgren – kytara
Fredrik Larsson – basová kytara
David Wallin – bicí

 

HammerFall, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

 

Playlist

 Hector’s Hymn
Any Means Necessary
Renegade
B.Y.H.
Blood Bound
Heeding the Call
Let the Hammer Fall
Live Life Loud
400 Meter Medley
Threshold
Last Man Standing
Glory to the Brave
We Won’t Back Down
HammerFall

Templars of Steel
Bushido
Hearts on Fire

 

{source}
[[iframe src=“https://www.zonerama.com/Embed/Album/1086520?color=blue&autoplay=true&vertical=false“ style=“width: 610px; height: 330px;“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowTransparency=“true“]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu Nightwish naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1086520

 

HammerFall

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.