Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Komplikovaná osobnost

recenze knihy Ta druhá

Anotace:

„Výjimečný román o tajemství, vztazích a nutnosti zapomínat. Anna je osmatřicetiletá grafička. Žije v Barceloně se svým přítelem Manelem. Je to tvrdá žena postrádající empatii, která se neustále snaží najít ve svém životě rovnováhu. Ona i Manel patří ke generaci, která vyrostla v době ekonomického růstu a kterou k zemi srazila krize ve Španělsku. Manel přišel o zaměstnání, nastěhovala se k nim jeho sestra a Anna mezitím potkala Tea, neslyšícího jednadvacetiletého muže, s nímž má poměr. Ale proč?Ekonomická krize, mateřství, izolovanost i sociální sítě, tajemství a konec všech tužeb — Marta Rojalsová svižným a osobitým stylem, se smyslem pro humor a skvělými dialogy ukazuje současnost i minulost jako přesné mechanismy, neúprosně se stahující kolem hlavní hrdinky, která se snaží něco udělat se svým životem.

 „V páru má opakování dvě možná vyústění: rozchod, nebo pořízení potomka. Já chci takovou malou holčičku, krásnou jako ty. Nele, takové věci prostě musí přijít spontánně, samy od sebe. Dovol, abych se zasmál: jak chceš mít dítě spontánně, když i objednání pizzy plánuješ měsíc dopředu. Anna to vzdala, neměla na vybranou: No tak dobře, snad příští rok.“

Ta druhá - obálka knihyPo přečtení anotace jsem se těšila na skvělý román, ale bohužel opak byl pravdou. Nejsem si jistá, zda bylo vhodné tento román označovat jako výjimečný, protože pod tím si člověk představí, že bude číst něco vážně úžasného. Román výjimečný je, ale ne v kladném slova smyslu, spíš bych ho označila za neobvyklý, nezvyklý a ojedinělý, takový je totiž autorčin styl psaní, který mi bohužel nesedl. Bylo pro mě obtížné orientovat se v ději a vzpomínkách, orientovat se v dialozích a myšlenkách. Občas mi přišlo, že autorka načala myšlenku, ale její dokončení nechala na čtenáři. Rozhodně to není lehká četba.

Samotný příběh by byl zajímavý, kdyby autorka dokázala napsat čtivý text. Hlavní hrdinka Anna je hodně komplikovanou osobností a v minulosti si prožila své. Autorka nám postupným odhalováním Anniny minulosti vykresluje úplně jinou osobu, než která se nám jeví na začátku knihy.

„Teď, když už je po všem, se ještě rozechvělé Anně vynořuje jedna vzpomínka za druhou. Jsem moc rád, že jsi přišla. Jé, tobě to fakt sluší. Tyhle šaty jsou úžasný. Teo, řekli jsme, že nebudeme mluvit.“

Bohužel se občas stane, že anotace vykreslí knihu v dobrém světle a ta vyvolá ve čtenáři určitá očekávání, která však nejsou naplněna. Vždy tak jednou za rok se mi taková kniha dostane do ruky a já jsem pak zklamaná. Je to případ této knihy. Možná, že se najdou čtenáři, kteří autorčin styl ocení, ale pro mě je velmi komplikovaný, raději mám knihy, kde se autor vyjadřuje přímo a ne v náznacích, kde text plyne a nemusíte nad ním dalekosáhle přemýšlet, co tím autor chtěl říct.

Když přemýšlím, komu bych knihu doporučila, tak rozhodně zkušeným čtenářům, kteří mají vysoké nároky na knihy a rádi si přečtou něco komplikovaného. Rozhodně bych knihu nedoporučila těm, kteří svět knih teprve objevují, protože by je tato kniha od čtení mohla odradit.

„Každé období má své trápení a každé trápení má svůj čas.“

Možná vás k přečtení přesvědčí, že tento román byl v roce 2014 ve finále prestižní ceny Premi Joan Crexells de narrativa udělované za nejlepší román roku napsaný v katalánštině.

 

 

Název knihy Ta druhá
AutorMara Rojalsová
ŽánrRomány, Pro ženy
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran350
ISBN978-80-7577-148-3
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)