Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tajemství automatické kresby v nás

Mužská a ženská stránka jako výsledek automatické kresby (foto: M. Fílová)Různě zabarvený zážeh někde tam uvnitř. Můžeme jej rozpoznat a můžeme jej popsat? Kde vznikl? A proč se vlastně zableskl? Napadne nás, zda jej vykřesala hlava, srdce či mysl. Řeč je o pocitu, který člověka ovládá na různě dlouhou dobu. Někdy jej lze zaznamenat v podobě jiskřičky, která se zablýskne a zhasne. Jindy se rozhoří jako plamen, z něhož se rozšíří požár.

Ať už se vás zmocňuje zoufalství bez konce, neutěšitelný žal nebo taková radost, že byste se nejraději chtěli rozkrájet, máte nyní možnost se ze svých pocitů vykreslit. Že nejste žádní umělci? Nevadí! Talent není třeba. Postačí vám pouze vaše vlastní pocity a chuť vdechnout jim jakoukoli formu prostřednictvím barev a papíru. Vůbec se při svém počínání ani nepotřebujete pozastavovat nad tím, jak vaše dílo vypadá. Je prostě jen vaše. Jakou má podobu, řídí pouze vaše srdce, které pro daný okamžik poslalo vaši hlavu na dovolenou. Při svém počínání je možné vybrat si barvu (i poslepu), klidně si zavřít oči, cítíte-li, že je to lepší, a začít vytvářet libovolné tahy. Výhodou je, že tvořit jste schopni dokonce i v situaci, kdy neumíte svůj pocit vůbec pojmenovat.

Během vzniku vašeho díla či po něm je možné, že se dostaví například uvolnění, jinýVýsledek automatické kresby v podobě ptáka (foto: M. Fílová) pohled na věc nebo jiný pocit a podobně. Třeba se o sobě samých dozvíte něco nového, třeba se jen ujistíte o tom, co jste tušili nebo vnímali již dříve v minulosti. Způsob, jakým provedete jednotlivé tahy, o vás může mnohé prozradit.

Ať již vaše sezení při automatické kresbě dopadne jakkoli, každopádně získáte vlastní prostor, kde se můžete svobodně vyjádřit bez ohledu na vnější okolnosti, které vás běžně svazují. Oporu vám samozřejmě během sezení poskytne zkušený průvodce s bohatými zkušenostmi s automatickou kresbou. Ten vám podá pomocnou ruku prostřednictvím výkladu vaší kresby či při nastínění řešení, jež však může proběhnout opět jen ve vaší režii. Existuje i možnost, že vám váš průvodce vytvoří harmonizační obraz za účelem pozitivního působení na vás samé.

Více informací získáte též na www.padmastudio.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.