Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tajemství obsidiánu

recenze knihy Tajemství obsidiánu

Petra Martišková, která patří k předním českým autorkám, má široký záběr psaní. Píše sice především pro mladé čtenáře, ale s oblibou vymýšlí příběhy i pro čtenáře mladší. Tajemství obsidiánu je ale určené dospívajícím slečnám.

Anna je obyčejná, téměř osmnáctiletá dívka. Má kamarády, chodí na soukromou elitní střední školu, v poslední době myslí jenom na maturitu. Jenže. Jenže má dědu, který ji nepustí na krok z domu. Anna jezdí obrněným autem, za který by se nemusela stydět žádná armáda, chodí na tréninky bojového umění a v neposlední řadě umí míchat lektvary z bylinek. Proč a nač? To Anna netuší, ale je hodná holka, a tak se na nic neptá a nedělá problémy. Ale to vše se změní v okamžiku, kdy se jí na zádech začne objevovat podivné znamení a dříve tajnůstkářský děda je ještě tajemnější. A do toho všeho se na škole objeví Damien, ten nejhezčí kluk, kterého kdy Anna potkala.

Tajemství obsidiánu je fantasy pro mladé čtenáře. Setkáte se tady s fantasy bytostmi, jako jsou zaklínači a démoni. Už od dávných věků spolu soupeří o přežití. Každý z nich má svůj svět i svoji sílu. Psát fantasy není příliš jednoduché, ale Petra Martišková vše zvládla velmi dobře. Autorka totiž do tohoto žánru zabrousila poprvé. Zatímco fantasy prvky se autorce povedly, nepřeháněla to s magickými schopnostmi, reálná linka měla, bohužel, své mínusy.

Tajemství obsidiánuAnna má dva kamarády, Alexe a Jasmínu. Zatímco Alex není příliš výraznou postavou, Jasmína dostala více prostoru. A v tomto spatřuji trochu nedotažení její postavy. V určitých okamžicích měla klíčovou roli, ale autorka ji zmínila jen letmo, okrajově. Čtenáře by jistě mohlo zajímat, jak se Jasmína v dané chvíli chovala, co cítila. Určitě by to šlo – příběh je sice vyprávěn v ich-formě z pohledu Anny, ale autorka ve třech případech změnila vypravěče. „Komplikovanou“ postavou byl Annin děda. Láskyplně o něm mluví jako o staříkovi. Zpočátku by se mohlo zdát, že toto oslovení je neuctivé, ale nenechte se tím zmýlit. Je tvrdý, přísný a o Annu má strach Má k tomu důvod. Je tu zase jedno ale – stařík ji nikam nepouští, přesto však ji bez mrknutí oka přestěhuje do školního kampusu, kde nad ní nemá vůbec žádný dohled. V knize je zmíněno, že Anna kromě sebeobrany umí míchat lektvary. Na trénincích čtenář s Annou je, ale co ty lektvary? O nich se čtenář mnoho nedozví, což je škoda, protože by jistě stálo za to vědět, jak Anně jde bylinkářství.

Když si však odmyslíte tyto nedostatky, dostane se vám odpočinkového románu. Petra Martišková psát umí, její dialogy jsou přirozené, vtipné, dokonale se umí vžít do pocitů a mluvy dnešní mládeže. V autorčiných knihách nesmí chybět láska. Petra Martišková ji vykreslila lehkým a nenásilným způsobem, trochu ono štěstí nastiňovala, ale neudělala z něj středobod knihy. Tím, že vynechala sexuální scény, knihu přiblížila i čtenářkám mladšího teenagerovského věku.

Ocenila jsem propojení skutečných historických jmen s příběhem. K autorčiným knihám také patří cestování po krásách českých. Nejinak je tomu i tady, byť jen zrychleně. Čtenář tak navštíví Český Krumlov, Třeboň i Zlatou uličku v Praze.

Petra Martišková dokončuje druhý díl z plánované trilogie o Anně a Damienovi. Tajemství Obsidiánu totiž skončilo otevřeným koncem, který slibuje, že druhé pokračování bude o něco napínavější.

Titul je určený pro dospívající dívky, které mají rády lehké fantasy příběhy a nevyžadují těžký příběh na přemýšlení. Tajemství obsidiánu je odpočinkový román, který je svižný, čtivý a přiměřeně napínavý.

 

Název knihy Tajemství obsidiánu
AutorPetra Martišková
ŽánrLiteratura česká, Fantasy, Dívčí romány
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2021
Počet stran288
ISBN9788076612013
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)