Tajemství růžového dopisu

recenze knihy Sestra

Louise Jensen se za svou prvotinu Sestra nemusí vůbec stydět. Obzvláště si to uvědomíte, když zjistíte, že kniha přišla na svět v rámci výzvy jedné skupiny autorského čtení, kterou Louise navštěvovala. Tenkrát dostala za úkol napsat za deset minut příběh, ke kterému dostala pouhá tři slova. A tak vznikla “kostra” první kapitoly tohoto zajímavé psychologického thrilleru, který rozhodně stojí za vaši pozornost!

Příběh je rozdělen na kapitoly Teď/Tenkrát a má to svoje důležité opodstatnění. Nejen, že díky tomu dostává příběh neskutečnou sílu, ale díky tomu nám autorka plynule dávkuje jak napětí, tak podstatu celého tajemného příběhu. Sestra je řazena do žánru thrillerů, já ji zařazuji také do žánru psychologického románu. Dohromady tak kniha splňuje veškeré předpoklady skvělého čtení pro milovníky těchto žánrů. Možná nejde o prvotřídní pecku, která vás ohromí a přinese něco absolutně nového, ale rozhodně vám zpříjemní několik večerů a já si zkrátka myslím, že za přečtení rozhodně stojí.

“Grace, udělala jsem něco strašného. Snad mi odpustíš…”

Před deseti lety dvě patnáctileté nerozlučné kamarádky Grace a Charlie zakopaly na opuštěném místě jejich osobní časovou schránku. Každá do ní uložila předměty pro ně nějakým způsobem důležité. Těsně před zakopání si ale Grace všimne jedné věci, která tam při společném balení nebyla. Dala ji tam Charlie. Proč o tom Grace nic neřekla a co v té růžové obálce vůbec je? Jednou se to Grace určitě dozví, až se obě na tohle místo jednoho dne vrátí a společně ji zase vykopou. Tak zněla domluva.

Grace by nikdy nevěřila, že po tolika letech bude stát nad místem uložení schránky sama, bez Charlie. Že poruší slib, a rozhodne se schránku vykopat sama, protože potřebuje znát odpovědi, protože si myslí, že v té schránce nějaké odpovědi jsou, protože prostě musí…. Protože Charlie už tu není a nikdy nebude…

SestraTrvalo ještě pár dní, než se Grace rozhodla tu růžovou obálku otevřít. Ztrápená smrtí své nejlepší kamarádky pomalu ztratila pevnou půdu pod nohama, téměř se jí před očima rozpadá dlouholetý vztah s přítelem, kterého zná stejně dlouho, jako znala Charlie. Dana vlastně poznala díky ní. Růžová obálka se možná na první pohled jeví jako roztomilé zamilované psaní, jenže v sobě ukrývá pár bodů, které si kdysi Charlie sepsala jako svá vroucná přání. Jedním z těch bodů je přání nalézt svého otce, kterého nikdy nepoznala, a o kterém jí její matka nikdy nechtěla nic prozradit. Grace věděla, že Charlie svého otce nezná i o tom, že se její matka tomuto tématu zarputile vyhýbá. Netušila však, jak moc to Charlie trápí a jak moc si přeje znát pravdu. 

A tak se Grace rozhodne splnit Charlie její vytoužené přání najít jejího otce, i když už to teď pro ni nemá moc smysl. Svého otce už nikdy nepozná a on nepozná ji. V tu chvíli se v příběhu “zjeví” Anna, která zná Charliina otce, je totiž i její. Anna je nevlastní sestra její nejlepší přítelkyně, tedy aspoň to tvrdí. Grace pomalu nachází zase chuť do života, upne se na Annu a tvoří si k ní velmi silné pouto. Možná našla další přítelkyni na život i na smrt. Není to sice Charlie, ale je to dokonalá záplata na její zlomené a smutné srdce. Jenže příchodem Anny se začnou dít podivné věci, které nedávají smysl. Rodí se nové otazníky a příběh začíná nabývat na hloubce a tajuplnosti. Kdo je Anna? To je nejdůležitější otázka celého příběhu. Ale je jich v něm další spousta. S hledáním odpovědí přichází spousta dalších otázek a také spousta dalších potíží, které se stupňují od chvíle, co Grace nabídla Anně, aby u nich bydlela.

Sestra je příběh, který vás požene kupředu hned po přečtení prologu. Po nástupu Anny na scénu už se neodtrhnete vůbec. Začínáte mít pocit, že nic není takové, jak se zdá. Že ani Dan, Gracein přítel, není bez viny a něco tají. Něco v tomhle příběhu není v pořádku a mnoho lidí má nějaké tajemství. Grace hrozí bezprostřední nebezpečí, dokáže z mlžného oparu smutku procitnout včas? A co Charlie myslela tím, že udělala něco strašného? Přečtěte si Sestru a všechno se dozvíte ve správný čas.

Hodnocení: 80 %

Název knihy Sestra
AutorLouise Jensen
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Mladá fronta
Rok vydání2018
Počet stran336
ISBN978-80-204-4591-9
  
Nákup knihy www.mf.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Mladá fronta

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

www.kniha.cz

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)