Co ukrývá stříbrná čarodějka

recenze knihy Tajemství stříbrné čarodějky

V poslední době, která pro mě není zrovna jednoduchá, se velmi ráda vracím aspoň prostřednictvím knih do dětských let. Knihy pro děti a mládež jsou mi hodně blízké. Z toho důvodu jsem byla šťastná, když mi byl z redakce Chrudimky nabídnut k recenzi právě titul Tajemství stříbrné čarodějky. O autorce, jíž je Petra Kubašková, jsem do této chvíle neměla ani tušení, když jsem si zjišťovala před četbou informace, překvapilo mě, že už se jedná o její třetí román v řadě. Aby toho nebylo málo, tak jde o pokračování série Čarodějky malostranské (přesněji řečeno 2. díl). Všechny tři její díla patří do žánru fantasy.

Svazek v sobě obsahuje poutavý, zajímavý, strhující a čtivý příběh, jenž se odehrává zčásti v současné Praze, částečně v nedávno minulé historii a místy se objevují i fantastická či pohádková místa. Děj je protknut velkým tajemstvím, jež musí rozplést ústřední hrdinka, jíž je čarodějnická dívka Ginevra. Již od samého začátku na čtenáře dýchají fantastické prvky a dobrodružství se odvíjí hned od první strany. Děti a dospívající čtenáři si četbu budou zajisté užívat. Autorka dokáže velmi dobře aktivizovat jejich fantazii a tím si udržuje neustále jejich pozornost. Vyprávění zaručeně přiroste k srdci jak dětským a dospívajícím čtenářům, tak i těm dospělým, kteří se rádi nechávají unášet do světa fantazie.

Téměř celý děj se odehrává v prostředí Prahy, Batelova a stříbrného města (Kutná Hora). Autorka vás provede mnoha místy, jež jsou notoricky známá pro každého, kdo navštívil naše hlavní město. Avšak nezklame ani ty, kteří zde nikdy nebyly, Petra Kubašková prostředí popsala velmi dobře, a tudíž si každý dokáže dle jejích popisů vše krásně představit aspoň ve fantazii. Při cestě spletitými uličkami budete potkávat s hlavní hrdinkou spoustu domovních znamení, jež jako zázrakem ožívají a až příště pojedete do metropole České republiky, určitě si těchto značek budete všímat a přesně budete vědět, kudy Ginevra procházela.

Hlavní funkcí této ságy je zejména ta zábavná a částečně i výchovná a vzdělávací, protože poznáváte krásy města a Ginevra je vychovávána svou matkou a dalšími ženami z rodu. V příběhu vystupuje celá řada fantastických postaviček, které na hlavní postavu působí a mají spoustu zajímavých schopností, o nichž si mohou lidé nechat jen zdát. Nejvíce si mě získala pimprlata, s nimiž se musela Ginevra spojit, aby zjistila, co má dělat, aby mohl jejich rod zůstat bydlet na Malé Straně. Na samém začátku knihy se setkáváme s hlavní hrdinkou ve chvíli, kdy se zvrtlo jedno důležité kouzlo. Pražské čarodějky malostranský rod chtějí z města vyhnat, malá čarodějnická dívka tedy musí dokázat, že se ničeho nezalekne a že do města patří. Z toho důvodu se vydává na tajemnou pouť časem a potkává již zmíněné fantastické postavy, jež ji při cestě mnohdy pomohou. Podaří se Ginevře získat relikvii, již potřebuje, aby dokázala svou sílu a odhodlání? To se dozvíte, když se začtete do tohoto interesantního příběhu.

Text je protknut mnoha emocemi, prožijete chvilky smutku, ale i veselí a radosti. Objevují se jak vážné, tak i humorné pasáže. Kniha je psána tak, že chvilkami může působit jako učebnice zeměpisu, ale jsou to jen krátké popisné pasáže. Navíc je vše psáno zábavně a záživně. Celé vyprávění je strukturováno logicky a chronologicky a jednotlivé kapitoly na sebe plynule navazují. Při četbě budeme cestovat časem ze současnosti do roku 1992, není to tudíž nějaké daleké cestování, ale i tak se podíváme do nedávno minulých dějin. Čtenáři si při četbě užijí spoustu dobrodružství a napětí. Příběh má potenciál si získat dětského i dospívajícího čtenáře, upoutat ho a nepustit ho do chvíle, než zjistí, jak to všechno skončilo.

Kniha je sestavena z 28 kapitol, jež jsou pouze číslovány. Tyto epizody nejsou dále děleny, jediné co je vyplňuje jsou krásné ilustrace vytvořené ilustrátorkou Strigou. Obrázky úžasně doplňují příběh a jsou realistické. Styl psaní autorky je strhující a živý. To stejné se dá říci i o popisných částech, jež mají v jiných dílech spíše zpomalující funkci. Čtenář se z toho důvodu nebude vůbec nudit a knihu bude mít přečtenou během několika dní.

Jak už jsem poukázala výše, v příběhu je mnoho postav z říše fantazie a pohádek. Kromě čarodějek se to tu hemží šusty, gnomy, kočkodlaky a dalšími podobnými více či méně strašidelnými bytostmi. V Praze žije několik čarodějnických rodů, je to velké město, a tak každý rod obývá svou vlastní část. Vyšehrad, Malá Strana, Staré Město a mnoho dalších mají své čarodějné obyvatelky. Čarodějky se rodí se svolením Luny a tak se zrodila i naše ústřední postava Ginevra VII. Malostranská. Své jméno podědila po babičce, která bohužel propadla Podsvětí, důvod nemohu prozradit, protože bych vyzradila část zápletky prvního dílu. Hodně blízcí jsou Gině její tři kamarádi, a to Teo, Barbie (Barbara) a Markéta (Šprtka). Ostatní figury jsou spíše epizodní, jež se v ději objeví jen na chvíli a pak se vytratí. Typickým příkladem jsou časohybky.

Vyprávění obsahuje spoustu neočekávaných zvratů, které se zaslouží o upoutání čtenářovy pozornosti a donutí ho číst neustále dál a dál, dokud se nedostane až ke konečnému rozuzlení. Některé situace, které se odehrály před mými zraky, mě hodně překvapily. Text je psán chronologicky bez žádných paralelních odboček. Občas se ale objeví nějaká retrospektivní vzpomínka, která osvětluje nějakou událost. Většinou vzpomínají Ginevřiny příbuzné a vyprávějí jí o její babičce.  Děj je v rámci jedné kapitoly přímočarý.  Při čtení se plynule posouváte dopředu a děj nestagnuje.

Vypravěč vše sleduje z bezprostřední blízkosti z úhlu hlavní hrdinky. Vyprávění je tedy vyvedeno v subjektivní ich-formě v minulém čase. Čtenář tak bude mít pocit, jako by byl součástí děje. Příběh je zprostředkován velmi čtivou a kouzelnou formou. Domnívám se, že si podmaní celou řadu čtenářů, kteří si zamilují nejen žánr fantasy, ale i autorčin styl psaní. V dětském čtenáři může vyprávění vzbudit zájem o historii a o zeměpis. 

Tajemství stříbrné čarodějky (EPOCHA)Fantasy román Tajemství stříbrné čarodějky vyšel v roce 2020 v nakladatelství Epocha. Pokud patříte k příznivcům e-knih, nemusíte se bát, že byste přišli zkrátka. V elektronické podobě titul můžete zakoupit na portálu Palmknihy.

Když mi byl nabídnut tento svazek k recenzi, první, co jsem udělala, bylo to, že jsem si otevřela informace o titulu, abych zjistila, do čeho vůbec půjdu. Hned na první pohled jsem se zamilovala do krásně ilustrované obálky, jež byla laděna do odstínů modré a stříbrné. Barvy i vyobrazení lahodí oku. Vyobrazení na obálce plně koresponduje s náplní vyprávění. O přečtení knihy vás přesvědčí poutavá anotace, jež o příběhu napoví jen to nejpodstatnější.

Jak jsem již zmínila výše, příběh se skládá z 28 kapitol, jež jsou jednotné a nejsou přerušované. Téměř v každé epizodě je nějaká ilustrace, která ovšem nepůsobí rušivým dojmem. Jednotlivé části nejsou nijak dlouhé, v elektronické podobě jsou rozepsány maximálně do 10 stran, tuto plochu pak ještě zkracují obrázky. Rozsah je tedy perfektně uzpůsoben cílové skupině. Celý příběh je dle informací na stránkách nakladatelství zachycen do 424 stran, avšak po stažení elektronické verze do čtečky mě čekalo pouhých 304 slidů. Pro jeho čtivost, plynulost, dobrodružství a napětí knihu vaše ratolesti, ale i vy přečtete během několika dní.

Moje subjektivní hodnocení titulu Tajemství stříbrné čarodějky je více než pozitivní. Kniha předčila veškerá moje očekávání. Příběh mě uchvátil a abych pravdu řekla, tak jsem i tak obsáhlou textovou plochu přečetla opravdu rychle. Co mě zaujalo asi nejvíce, bylo to, že autorka dokázala bravurně oživit pražská prostranství, jimiž jsem v posledních letech poměrně často procházela, takže jsem si vše dokázala živě představit a v podstatě jsem s hlavní hrdinkou prožívala veškeré události, jež se jí v ulicích metropole staly. Autorka v díle řešila také sociální vazby, a to od rodiny přes přátele až po nepřátele. Je tak zajímavé sledovat chování a vystupování jednotlivých postav. Pochválit musím zejména grafické zpracování. Ilustrace dokonale oživují děj a v podstatě upgradují čtenářovo vnímání děje. Kromě toho se mi dobře četla velká patková písmena, která vedla zrak po řádcích a nebolely mě z četby oči. Text prošel pečlivou korekturou, protože se v něm neobjevují téměř žádné pravopisné ani stylistické chyby. Nemám nic, co bych knize vytkla, odnesla jsem si z jejího přečtení zajímavý čtenářský požitek, a proto ji hodnotím zaslouženými 100 %.

Titul mohu vřele doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy romány plné dobrodružství a napětí a kteří čtou rádi české autory.

 

Název knihy Tajemství stříbrné čarodějky
AutorPetra Kubašková
ŽánrFantasy
  
Nakladatelství Epocha
Rok vydání2020
Počet stran424
ISBN978-80-7557-967-6
  
Nákup knihy www.epocha.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Epocha

Nakladatelství EPOCHA ve stávající podobě existuje a vydává od října roku 2002. Dominantním směrem ediční koncepce je literatura faktu a historie, nově je velký prostor v edičních plánech věnován fantastice. Paleta témat je však mnohem pestřejší. Vedle literatury faktu a fantastiky jsou součástí edičního profilu také témata kulturně historická, dále memoáry, odborná literatura a příručky.

www.epocha.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)