Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Tajemství závoje

recenze knihy Tajemství závoje

„Jsou to stejní lidé z masa a kostí jako všude jinde na světě. Jen mají trochu odlišný životní styl“

Kniha, kterou by dle jejího názvu i motivu na přebalu bylo možné zaměnit s tuctovými romány, jež obvykle popisují tragické příběhy žen žijících na Blízkém východě ve společnosti nepřátelské a necivilizované. Tak by mohl tento v pořadí již několikátý knižní počin slovenské spisovatelky Soni Bulbeck na první pohled působit. Tento dojem je však daleko vzdálen od skutečného charakteru knihy.

Autorka prostřednictvím této cestopisné monografie s velkým entuziasmem seznamuje čtenáře snad s veškerými oblastmi života obyvatel Saúdské Arábie – od každodenních všedních úkonů jako je oblékání, nakupování, vzdělávání, přes pracovní příležitosti, infrastrukturu a architekturu až po významné svátky a ekologické otázky. Nechybí ovšem ani kontroverzní témata navazování kontaktů mezi muži a ženami, náboženské policie nebo trestání zločinů. Je tak velmi pravděpodobné, že každý čtenář tak v knize najde téma, které ho zaujme.

Tajemství závojeKniha je členěna do poměrně krátkých kapitol, každá pokrývá určitou část života v Saúdské Arábii, respektive především v hlavní metropoli, kde autorka strávila se svým manželem šest let. Text je doplněn krásnými černobílými fotografiemi, které zachycují městské i přírodní scenérie tohoto království. Všechna témata jsou popsána velmi čtivě a každý čtenář, který po této knize sáhne alespoň ze zvědavosti, se jistě velmi rychle ponoří do reálií Arabského poloostrova a díky příběhům, vtipům a vlastním zážitkům autorky se odtrhne až po přečtení poslední kapitoly věnované praktickým radám pro ty, jež mají v úmyslu dotyčnou zemi navštívit.

Velmi oceňuji, jak zevrubně se autorka pustila do vylíčení všech možných zajímavostí a odlišností týkajících se života v Saúdské Arábii. Zhostila se rovněž vyvracení některých zakořeněných stereotypů, na druhou stranu se nebála ani kritiky určitých návyků nebo standardů saúdskoarabské společnosti, s nimiž sama nesouhlasí. Pro čtenáře, kteří se o téma Blízkého východu podrobněji zajímají, mohou působit některé informace příliš zjednodušeně až na hranici správnosti, nicméně v celkovém kontextu se jedná o minimum takto prezentovaných informací.

Při čtení knihy se nelze ubránit srovnávání odlišností saúdskoarabského stylu života s tím naším. To může čtenáře dovést k zajímavé reflexi a k inspirativním otázkám. V čem je naše společnost lepší a v čem bychom si naopak mohli vzít příklad ze Saúdské Arábie? Proč jsou pro nás zrovna tyto svobody či návyky důležité a kým bychom byli bez nich? Doporučila bych knihu všem, kteří chtějí nahlédnout do reálií země, která stále zůstává pro většinu z nás nedostižnou destinací.

 

 

Název knihy Tajemství závoje
AutorSoňa Bulbeck
Žánrliteratura faktu, cestopisy a místopisy, politologie, mezinárodní vztahy
  
Nakladatelství BizBooks
Rok vydání2021
Počet stran200
ISBN978-80-265-0995-0
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

BizBooks

Pod značkou BizBooks publikujeme knihy, které se zabývají aktuálními tématy a novými trendy v oblasti osobního a kariérního růstu, financí, byznysu a ekonomie. Knihy s touto tematikou jsme začali vydávat v druhé polovině devadesátých let pod hlavičkou bývalého Computer Pressu, samotná značka BizBooks vznikla v roce 2012.

Snažíme se vám přinášet inspirativní i prakticky zaměřené knihy světových nebo předních českých autorů a jsme rádi, když se dozvídáme, že vám určitý titul pomohl nastartovat pozitivní životní změnu, byznys nebo třeba jen potvrdit to, že jdete správnou cestou

www.bizbooks.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde