Tento způsob zimy, zdá se mi poněkud podivný

francouzsk_rytinaProsinec s teplotami kolem 10 až 15°C a konec ledna a únor ve jménu třeskutých mrazů. Venku zamrzají rybníky, vodní nádrže, přehrady i řeky, dokonce zamrzlo Černé moře a rumunský přístav Constanta. Po dlouhé době se nám naskytla možnost obout brusle a vyrazit na led ven. Seznamte se s historií a nabídkou bruslení v kraji.

Bruslení vzniklo ve Finsku před 5 tisíci let. V pravěku se bruslilo také ve Švýcarsku, Skandinávii a u nás. Nože byly vyráběny ze zvířecích kostí. První písemné zmínky o tomto druhu zábavy pocházejí z roku 1174 z knihy od Williama Fitzstephena. Ve 13. století se již vyráběly brusle s železnými noži. Velké oblibě se bruslení těšilo v době baroka. Šlechta na dvoře Ludvíka XVI. milovala všechny druhy zábavy. V 18.století se bruslení rozdělilo na krasobruslení a rychlobruslení. Rekreační bruslení přetrvává dodnes.

Lední hokej má své kořeny 5 tisíc let před Kristem, ne však v severských zemích, jak bychom předpokládali. Předchůdcem hokeje byl sport podobný florbalu – hrál se se zahnutými holemi a míčkem. Hru na ledě známe z obrazů vlámských malířů ze 16.století. V té době se stále ještě nejednalo o hokej – indiáni hráli hru s názvem BAGGATAWAY, evropští vojáci HOGUET, Angličané HURLING a Skoti SHINNEY. Hry nebyly shodné, pravidla i délka hry se lišily. O vznik ledního hokeje v dnešní podobě se zasloužili studenti na McGillově univerzitě v Montreálu. Tam byla sepsána i první pravidla. S pukem se hraje od konce 18.století.

My Češi to na ledě umíme. Máme dvojnásobnou olympíjskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou, v ledním hokeji jsme zazářili několikrát (největším úspěchem je zlato z OH v Naganu). V krasobruslení nás reprezentovali například Tomáš Verner, David Vincour nebo Radka Kovaříková.

Pokud vás bruslení láká, navštivte některý ze zimních stadionů v kraji – chrudimský (http://www.sportovistechrudim.cz/cz/zimni-stadion), skutečský (http://www.skutec.cz/view.php?cisloclanku=2006060029), nebo hlinecký (http://www.hlinsko.cz/mesto/sport/zimni-stadion). Popřípadě hledejte zamrzlý rybník. Zajímá vás, jak silný led vás ještě unese? Podívejte se na následující článek http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/test-jak-silny-led-vas-unese-bruslari-uz-to-zkousi.html

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.