Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Teorie podivnosti

recenze knihy Teorie podivnosti

Intelektuálka hloubá o všednodennostech

Román Teorie podivnosti získal loni prestižní ocenění Magnesia Litera za prózu, proto byste jej neměli nechat bez povšimnutí. Čím je specifický?

Hlavní hrdinka Ada je vzdělaná třicátnice pracující v Ústavu mezioborových studií člověka a všímá si věcí, které obyčejní lidé přejdou bez zastavení. Celý příběh je tak sledem krátkých nahodilých úvah, mezi kterými se snaží hlavní hrdinka najít provázanost. A protože nahlížíme do její hlavy, bývají tyto postřehy dost intimní. 

Adě propůjčila svůj hlas Jitka Ježková, která si s bohatou slovní zásobou a téměř nekonečnými souvětími poradila obdivuhodně. Její přednes dokonale odpovídal výpovědi hloubavé a trochu neurotické intelektuálky.

Obvykle poslouchám audioknihy během jízdy autem a při vaření, ale Teorie podivnosti nepatřila mezi ty, u kterých by se dalo dělat ještě něco dalšího, než si užívat poslech. Kapitoly od sebe přehledně oddělovaly názvy jako: O snech, hodných mužích a determinismu nebo O původu, pískovci a žemlovce. Obálka odpovídá té knižní, která mě zaujala na první pohled: na růžovém pozadí je vzhůru nohama tvář autorky.

Teorie podivnosti není klasický příběh se začátkem a koncem, daleko víc působí jako intelektuální povídání u kávy. Takže pokud máte chuť na něco promyšleného a hloubavého, uvařte si espresso a poslechněte si, co má svérázná Ada na srdci. Téměř deset a půl hodiny v její společnosti vám uplyne podivně rychle.

 

Teorie podivnosti

 

Název audioknihy Teorie podivnosti
AutorPavla Horáková
InterpretiJitka Ježková
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka10 hodin a 25 minut
EAN8594169482668
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karin Novotná

Totální knižní závislák, co se pravidelně ztrácí v knihkupectví mezi regály. (osobní blog)