Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Těžký život keltského chlapce

recenze knihy Osiánův cestovní kotlík

Nikdy jsem netušila, že se tak ráda budu prostřednictvím dětských knih vracet do dětských let. Ano, v poslední době jsou mi knihy pro děti a mládež hodně blízké. Z toho důvodu jsem byla nadšená, když mi byla nabídnuta kniha Světlany Glaserové k recenzi. O autorce jsem do této chvíle neměla tušení, a to i přesto, že Osiánův cestovní kotlík je již její čtvrtou knihou. Jeden z předchozích titulů se zabývá problematikou „šmejdů“ a další dva pak vypráví příběhy odehrávající se mezi Čechami a Ruskem. Všechny tři jsou psány podle skutečné události, a dokonce titul Kdopak by se šmejdů bál? v sobě nese autobiografické prvky. Novinka se od předchozích dějů odlišuje nejen svou tematikou a žánrem, ale také cílovou skupinou.

Od knihy můžete očekávat čtivý, strhující a zajímavý příběh, jenž se zčásti odehrává v současnosti a částečně v minulosti. Děj je naplněn fantastickými prvky, dobrodružstvím, ale částečně i tajemstvím. Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl cestovat časem a objevovat radosti a strasti života v historii lidstva? Myslím si, že asi každý z nás má své oblíbené období, kam by se rád podíval. Děti se prostřednictvím tohoto fascinujícího příběhu mohou přenést do doby, kdy naše území obývali Keltové. Kniha má poněkud pohádkový a fantastický nádech. Můžete se tu dozvědět třeba o tom, jak to bylo s některými pohádkami, jež si v dnešní době běžně vyprávíme. Mohu tedy s klidným svědomím říci, že toto vyprávění přiroste k srdci jak malým čtenářům, tak i těm dospělým, kteří mají rádi pohádkové příběhy.

Celý děj se odehrává na území Čech. Podkladem pro vyprávění se stala pohádka o Smolíčkovi, jíž je dodán zajímavý kontext a nádech, jenž byste od podobné knihy asi neočekávali, i přesto je ale v textu dostatečně zastoupena výchovná a vzdělávací funkce. Pohádkovému žánru hodně nahrávají použité postavy, protože se ve vyprávění objevuje celá řada nadpřirozených bytostí, jež mají spoustu zajímavých schopností. K mým nejoblíbenějším patřil Rory, skřítek měňavec ze Železných hor. Hlavní postavou je však Honzík Hrnčíř ze současné doby, jenž pochází z městečka Bojanov. Je to obyčejný kluk, který má rád fantasy knížky a encyklopedie. Nikdy by si nepomyslil, že se mu někdy podaří cestovat časem, vše se ale v jednu chvíli změní. Dlužno podotknout, že to nezmění pouze život Jendovi, ale také jeho praprapraprapředkovi Aedánovi. Jak se asi bude líbit Honzíkovi v minulosti a Aedánovi v současnosti? To se dozvíte, když se začtete do tohoto zajímavého příběhu.

Autorka v textu uměla krásně vybarvit jak chvilky smutku, tak i veselí. Vše vyobrazila s dávkou nadhledu a s humorem. Je to tedy kniha, která čtenáře poučí, ale zároveň i pobaví. Nejedná se tedy o učebnici dějepisu, v níž byste hledali jen nudnou teorii. Celý text je strukturován logicky a chronologicky. Z děje vyplývají charakteristické rysy starověku, ale nejsou nijak detailní. Děti si při četbě užijí velkou dávku napětí a dobrodružství. Příběh má velký potenciál si dětského čtenáře získat, upoutat jej a nepustit do té chvíle, dokud nedočte do konce a nezjistí, jak to celé dopadlo. A že je na co se těšit.

Prostředí bude blízké zejména těm čtenářům, kteří žijí v okolí Chrudimi, Bojanova a Nasavrk. Poslední jmenované místo je v historii spojeno s Kelty. Vyskytovalo se tu keltské oppidum,  jež bylo jediným ve východních Čechách. V současnosti se tu do mladší doby železné můžete přenést prostřednictvím místního skanzenu. Kromě toho vznikla celá řada publikací, jež se však orientovala na dospělého čtenáře a Osiánův cestovní kotlík je první titul věnovaný dětem.

Kniha je sestavena z 22 kapitol, zpočátku jsou kapitoly číslovány i mají svůj název, až někdy od 6. kapitoly najdete pouze nadpis, jenž vám napoví, co se bude na následujících stranách kolem hlavního hrdiny a následně i jeho praprapraprapředka Aedána odehrávat. Svazek je vcelku útlý a doplněný o spoustu krásných a barevných ilustrací, o něž se postarala sama autorka příběhu. Obrázky jsou realistické. Styl psaní autorky je živý, má potenciál dítě strhnout a předává spoustu zajímavých informací z dávné historie naší republiky. Dítě se při čtení nebude nudit ani vteřinu.

Postav se v tomto vyprávění objevuje jen několik. Hlavním protagonistou je již zmíněný Honzík. Dále se objeví jeho babička, dědeček, skřítek Rory, Honzíkova sestra, jejich kamarádka, jež se sourozenci a jejími rodiči absolvuje návštěvu archeoparku a následně i muzea. Dále se setkáváme s Jezinkami, Aedánem a Osiánem, ale také s králem Marobudem, v neposlední řadě musím zmínit i profesora Cvrčka. Figur je tu ještě několik, ale ty jsou pouze epizodní, na chvíli se objeví a pak už nikoliv.

Knížka se dětem velmi dobře bude číst, protože obsahuje spoustu neočekávaných zvratů, jež upoutají pozornost a donutí číst dál a dál, dokud se dítko nedočte, jak to celé dopadlo. Abych pravdu řekla, mně samotnou spousta situací překvapila. Text je psán jednoduše, a to chronologicky. Paralela se objevuje ve chvíli, kdy se nám do děje dostává Aedán. Proto je vše řazeno logicky. Děj je v rámci jedné kapitoly přímočarý a nikdy neskáče z jednoho místa na druhé. Při čtení se tak neustále posouváte kupředu a nedochází ke stagnaci.

Osianův cestovní kotlík - obálka knihyVypravěč vše sleduje z bezprostřední blízkosti. Vše je vyprávěno v objektivní er-formě v minulém čase. Společně s Honzíkem a Aedánem cestuje z minulosti do současnosti a naopak. Příběh je zprostředkován velmi čtivě, je kouzelný a domnívám se, že má potenciál přivést dítě k zájmu nejen o historii okolí svého bydliště, ale i o tu všeobecnou. Jedná se o fantastický příběh s prvky historického vyprávění a pohádky. Zejména poslední jmenovaný žánr je u dětí oblíbený, fantasy je oblíbeno již zhruba od třetí třídy základní školy. Historické příběhy pro děti a mládež vznikají v porovnání s předchozími dvěma žánry méně.

Titul Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty vyšel v roce 2020 v nakladatelství Albatros. V elektronické podobě knihu můžete zakoupit na portálu eBux.cz.

Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodla tuto knihu pro děti a mládež přečíst, byla krásná obálka, jež mi imponovala. Na ní je použito pouze pár barev, a to černá, šedá, odstíny modré a žluté. Působí to tedy velmi tajemným dojmem. Vyobrazen je tu pravděpodobně havran. V prvopočátku se může zdát, že vyobrazení nemá s příběhem nic moc společného, ale nakonec zjistíte, že opak je pravdou. K přečtení knihy vás navnadí poutavá a poměrně obsáhlá anotace, jež čtenáři slibuje zajímavý čtenářský zážitek.

Příběh je, jak jsem již napsala výše, rozdělen do 22 kapitol, ty se ale ještě dělí dále na podkapitoly. Jednotlivé části nejsou dlouhé, protože jsou uzpůsobeny cílové skupině. Navíc si vás příběh získá způsobem, jakým byl napsán, protože autorka opravdu dokáže udržet čtenářovu pozornost od počátku až do úplného konce. Celý příběh je zachycen do pouhých 200 stran. Pro jeho plynulost, čtivost a napětí knihu vaše ratolesti přečtou během několika dní.

Moje subjektivní hodnocení knihy Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty je nad míru pozitivní. Musím říci, že mě titul velmi mile překvapil. Čekala jsem pohádku, v níž se dítko dozví něco málo ze života našich prapředků, netušila jsem ale, že se dočkám tak zajímavého počtení, kde se sama dočtu spoustu zajímavého. Zaujalo mě, jakým způsobem dokázala autorka spojit hned několik žánrů dohromady a jak vysvětlila pohádku o Smolíčkovi. Ve svazku se nám propojuje dobrodružství, napětí, pohádka, historie a další kategorie literatury. Autorka ve svém textu ale dokázala dětskému čtenáři zprostředkovat spoustu ponaučení a moudrosti. Nebojí se řešit ani mezilidské vztahy, a to jak ty soudobé, tak i ty v dobách dávno minulých. Je zajímavé sledovat tento vývoj lidského chování. Co nesmím zapomenout vyzdvihnout, je grafické zpracování. Dítě zaujmou krásně barevné ilustrace, jež vyobrazují to, co se právě ve vyprávění odehrává. Text je psán přiměřeně velkým patkovým písmem, které se dobře čte, protože vede oči. Líbí se mi, že kniha dle všeho prošla korekturou, protože se v ní neobjevují téměř žádné chyby. Jediné, co mi přišlo divné, byl okamžik, kdy babička svého vnoučka oslovuje jiným křestním jménem. Ale to je jen drobnost, která se objevila jednou, maximálně dvakrát.

Vyprávění hodnotím zaslouženými 100 %.

Vřele ji doporučím všem čtenářům (nejen těm dětským), kteří mají rádi fantasy, dobrodružství, napětí a historii.

 

Název knihy Osianův cestovní kotlík
AutorSvětlana Glaserová
Žánrfantasy, historie
  
Nakladatelství Albatros
Rok vydání2020
Počet stran200
ISBN978-80-00-05605-0
  
Nákup knihy www.albatros.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Albatros

Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to přibližně 110 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Široké autorské i žánrové spektrum nabízí vedle zavedených autorů (např. Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Werich, Jiří Žáček; Adolf Born, Zdeněk Burian, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková aj.) a evergreenů jako např. leporelo Polámal se mraveneček, příběhy s Krtkem, Mikeš, Malý princ, Děti z Bullerbynu atd. také současné autory české i zahraniční (Petra Braunová, Ivona Březinová, Alena Ježková, Radek Malý; Jindra Čapek, Renáta Fučíková, František Skála; Eoin Colfer, Jostein Gaarder, dvojice R. Goscinny – J-J. Sempé, Darren Shan, Jenny Nimmová, Hergé atd.).

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

www.albatros.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)