Čtvrtek, 13.6.2024
KnihyKultura

Bohdana nebo Blanka?

recenze knihy Tiché roky

„Bylo mi třináct, když jsem v páchnoucím pokoji se čtyřmi lůžky, na nichž v léčebně dlouhodobě nemocných podřimovali léky omámení pacienti, zahlédla i svůj konec a pochopila, že lidé okolo mě prožili dny, které ovlivnily to, jak žijí a jací jsou dnes. Že i moje rodina má svou historii. A že o ní nic nevím.“

Úspěšná a oblíbená autorka Alena Mornštajnová má na svém kontě pět knih, z toho čtyři pro dospělé a jednu dětskou. Všichni jistě máme v paměti, jaké haló se strhlo po vydání románu Hana (recenze), kdo ji nečetl jako by pomalu ani nebyl. Hana byla vychvalována a doporučována snad ve všech facebookových knižních skupinách a nejen tam. A já se přiznávám, zatím jsem ji nečetla. Chtěla jsem počkat, až opadne prvotní nadšení a šílenství kolem této knihy a než se tak stalo, vyšel autorce nový román, Tiché roky. A tak jsem si řekla, že je na čase tuto spisovatelku konečně poznat, když už doma mám její první tři knihy, tak začnu tou čtvrtou a nejnovější.

Román má dvě dějové linky, které se střídají, jedna je nazvána dcera a v ní sledujeme Bohdanu od jejích třinácti let až do současnosti, druhá nese název otec a v ní nám autorka představuje Svatopluka od jeho narození až do současnosti. Kniha tedy obsáhne dobu ještě před druhou světovou válkou až do jednadvacátého století. Díky tomu máme možnost sledovat vzestup a pád komunismu z pohledu obyčejných lidí a možná i pochopit, proč se tehdy tak snadno dostali k moci.

„Svatopluka jeho upřímné přesvědčení, že ví, jak se má žít, a chápe, co je pro lidstvo nejlepší, předurčovalo stát se vůdcem. Jenomže s vůdci je ta potíž, že vědí, co je nejlepší pro lidstvo, ale zapomínají, že to nemusí být nejlepší pro člověka.“

Bohdana je trochu zvláštní, žije s otcem a s Bělou, svojí nevlastní matkou. V jejím dětství se stalo něco, co ji poznamenalo na celý život. Její vztah s otcem není vůbec ideální, ale Běla jí vše vynahrazuje. Když je jí třináct, vezme ji otec k vážně nemocné babičce a ona Bohdanu osloví Blanko. Kdo je, nebo byla Blanka? Bohdaně začne vrtat hlavou, nejsem adoptovaná? Proč mě měli rodiče tak pozdě? V jejím životě se najednou vynoří řada otazníků. Co otec skrývá za rodinné tajemství? Pokud stejně jako Bohdana toužíte odhalit minulost její rodiny, vezměte knihu a čtěte.

Svatopluk, zarputilý komunista, to v životě neměl jednoduché, ale jedno mu nelze upřít, velmi miloval svou rodinu. Bohužel jedna noc změnila život nejen celé jeho rodiny a již nic nebylo jako dřív.

„Sám nechápal, proč je na své ženě tak závislý. Odkud se vzala pouta, která ho k ní táhla i přes všechny spory a rozdílný pohled na svět? Proč ze všech žen právě ona byla tou, bez níž by se ze světa vytratily všechny barvy?“

Tiché roky - obal knihyMěla jsem svoji verzi příběhu, ale autorka mě překvapila tou svojí. Kniha není vůbec předvídatelná a to největší překvapení nás čeká na samotném konci, kdy čtenář pochopí, proč kniha nese právě tento název, což mě velmi rozesmutnilo.

Na stránkách knihy na nás čeká velmi silný a opravdový příběh. Příběh, který vás pomalu dojme k slzám. Jak jedna událost může poznamenat životy tolika lidí. A bohužel to odnese ten nejvíce zranitelný.

Z knihy je poznat, že autorka velmi dobře ovládá český jazyk, umí si hrát se slovy, což dokládá i to, že každá kapitola začíná stejnými slovy, kterými ta předchozí končí, a to dělá knihu zajímavou. Autorčin styl je velmi čtivý, knihu bych pomalu nedala z ruky, tak mě příběh pohltil. Měla jsem pocit, jako bych stála po boku Bohdany a prožívala vše s ní.

„Takový už můj otec byl. Jeho heslem bylo všechno dělat na sto procent a nic nezanedbat. Dobré bylo jen to, co bylo dokonalé. Není divu, že nemohl přijmout dceru, která jeho přísné měřítko nesplňovala.“

V knize je ukryto tolik bolesti, ale i lásky. Je to smutný příběh, který snad bude mít dobrý konec. To nechává autorka na čtenářově fantazii.

Z knihy jsem nadšená a přemýšlím, jakou další autorčinu knihu zvolit, nejspíš to bude Slepá mapa, pak Hotýlek a Hanu si nechám nakonec, když tolik čtenářů tvrdí, že je nepřekonatelná.

„Jak moc musí být člověk ve své vlasti nespokojený a nešťastný, aby opustil bezpečí domova a své blízké, přestože netuší, jestli je ještě někdy uvidí?“

Tiché roky doporučuji všem, ženám i mužům, mladým i starým, je to rodinné drama na pozadí komunistické éry. Bude se vám líbit a bude vám z ní smutno.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Tiché roky
AutorAlena Mornštajnová
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran296
ISBN978-80-7577-911-3
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)